Andor - Season 1 (2022) (série)

Doposiaľ možno najlepší vedľajší seriál Star Wars! Andorov skvelý scenár, vizuál a herecké výkony vás uchvátia počas celého trvania. Sila je skutočne silná v tejto temnej, uzemnenej šou, ktorá sa pohodlne odchyľuje od vzoru Star Wars významným spôsobom.   Odvážny, vrstvený prequel k veľmi populárnemu (a tiež prequelovému) filmu Rogue One: A Star Wars Story. Andor sleduje Cassiana Andora (Diego Luna) na päťročnej ceste, keď vyrastá z cynického podvodníka, ktorý odmieta revolúciu k nesebeckému, Impériu popierajúcemu rebelovi proti Galaktickej ríši. Keď je Andor konfrontovaný s nepriateľom za nepriateľom, neustále sa ukazuje ako dokonalý druh špióna, revolucionára a zabijaka.   Ďakujem, Tony Gilroy, za vytvorenie tejto série. Je to jednoducho neuveriteľné. Andor, poháňaný náladou, pôsobí skôr ako kriminálna dráma alebo sci-fi film Ridleyho Scotta než ako skutočný film Star Wars. Hoci prvé dve epizódy sú trochu pomalé časom herec Diego Luna posúva sériu, k jednému z jeho najlepších výkonov, k dokonalosti. Najmä tretia epizóda je WOW. Jeho schopnosť premeniť sa k tomu, čo začína ako jednorozmerná osobnosť – mrzutý chlapík rozčarovaný zo svojho okolia – je pozoruhodná. Máme šťastie, že si svoju rolu zopakoval. Pridávam malú poznámku, páči sa mi, ako si Luna zachováva svoj rodný mexický prízvuk vo všetkých svojich zobrazeniach Cassiana Andora. To niečo pridáva k úlohe! Zápletka Andora je dosť jednoduchá, a to umožňuje vývoj postavy a budovanie sveta vo vesmíre Star Wars a tiež pomalé odhaľovanie formovania aliancie rebelov. Stvárnenie Luthena Raela od Stellana Skarsgårda je jemné, bez toho, aby bolo suché, a pomáha pozdvihnúť show a urobiť ju ešte strhujúcejšou. Kvalita produkcie, podobne ako herecké výkony, je mimo rebríčka; každá scéna je navrhnutá tak, aby bola úplne ohromujúca. Toto všetko – nový tón, nový pocit, nový štýl – môže byť pre niekoho príliš odlišné, ale treba oceniť absolútnu novinku. Napokon, krásna hudba Nicholasa Britella pridáva toľko k retro-futurizmu Andora a robí vystúpenia ešte výraznejšími.   Andor propaguje boj za dobré veci, necháte sa pohltiť vášňou a vediete ostatných k väčšiemu dobru. Okrem týchto lekcií je to tiež majstrovská trieda (tonálne, vizuálne, zvukovo) pre filmárov, ktorí sa hrajú v pieskovisku.    Zo všetkých seriálov poslednej doby zo sveta SW považujem Andor za najlepšie čo vzniklo a to možno aj napriek tomu že je to úplne niečo iné a nové než sme zvyknutí. HODNOTENIE 8.5/10

Pentavirát (2022) (seriál)

Kto má rád humor Mike Myersa a napríklad Austin Powers sériu zabaví ho aj tento seriál. Mike si robí srandu zo všetkého a všetkých aj sám zo seba.Hlavne z Kanady, Kubricka a samozrejme Netflixu, sem tam aj černochov. Je to proste taká hlúposť že som sa fakt bavil. Som rád že je ten magor Myers späť v skvelej forme celkom mi chýbal a to myslím vážne.

Manželství Marie Braunové (1979)

(1001)  Rainer Werner Fassbinder nudný až to svojej smrti proste raz a navždy nie jeho filmom.

Monstrum (2022) (seriál)

Seriál je natočený skvelo, Evan Peters ako Dahmer exceluje, takisto hudba Nick Cave ale pýtam sa sám seba je potrebné točiť seriáli o hnusnych magoroch a vrahoch? Proste sú veci na ktoré chce normálny človek zabudnúť a nemusíte sa pozerať ešte dokonca 10 dielov na to. Dokonca miestami z vraha robiť neviniatko to je už na hlavu Fillm by nám fakt stačil.

Putovní divadlo (1975)

(1001)   Pre mňa veľmi zlé a nudné 4 hodiny , nebavil má tento snímok a to nie som žiadny komerčný divák.

Starý dům uprostřed Madridu (1976)

(1001)   Herečku Anu Torrent som si obľúbil už v jej prvom filme Duch úľa. Tu je ešte lepšia a dokonca aj keď mala vtedy 10 rokov zatieňuje inak tiež skvelú Geraldine Chaplin.Film sa inak ťažko popisuje je náročný, smutný, miestami aj vtipný no hlavne nádherný. Sakra nemyslel som si že Španielsko i napriek svojim zákazom premietania filmov v tej dobe  točili tak ľudské a silné drámy.

Amarcord (1973)

(1001)  U mňa bezpochyby najlepší film od Felliniho!

Duch úlu (1973)

(1001).  Tak trochu Faunov labyrint z iného pohľadu. Krásny snímok o nevinnej detskej duši a jej snoch. A vôbec mi nevadilo to pomalé tempo a ani to že film je v podstate skoro bez deja. Silné drámy má proste berú.