Něco z Alenky (1988)

(1001) Vrchol pána Švankmajera! Filmová verzie Tima Burtona nesiaha tomuto spracovaniu Alenky ani po päty. Fantázia na absolútnom vrchole síce nie pre deti no filmoví znalci musia oceniť.

Princezna zakletá v čase (2020)

Možno by som hodnotil aj lepšie ,ale jedno napísať môžem. Ide o najlepšiu českú rozprávku po veľmi dlhej dobe. U mňa v podstate po veľmi dlhej dobe, pretože pomaly od čias rozprávky Lotrando s Zubajda  som na nič lepšie nenatrafil,  čo si budeme hovoriť. Takže zábavná, fantasy rozprávka s veľmi skvelou hudbou a aj pekným nápadom. Určite som zvedavý aj na druhý diel.

Tanpopo (1985)

(1001)  Celý film je o jedle a hlavne o rezancoch či polievkach každopádne hlad som mal dovtedy kým nepripravovali tú korytnačku čo bola fakt sila a jedno viem že ju nikdy po tomto neochutnam. Snímok ako celok pozostáva z rôznych príbehov, nemá nejaký súvislý dej na pozrietie fajn.

X (2022)

Snímok „X“ je nehanebná óda na slasher filmy, ktorá dokáže zachytiť to, čo robí tie  dobré dobrými, a zároveň ich brzdí to, čo robí tie zlé zlými. „X“, ktorý napísal a režíroval  Ti West a produkovalo A24, skláňa svoj klobúk pred niekoľkými filmami z hororového žánru aj mimo neho. West ťahá najviac z „Texasského masakru motorovou pílou“ z roku 1974 – modrá dodávka, texaské vidiecke cesty, zastávka na starej čerpacej stanici, odľahlý statok Dokonca aj zábery kamery sú vytrhnuté priamo z Hooperovej klasiky. Dovoľte mi ale povedať, že „X“ je ďaleko od „Texasského masakru motorovou pílou“. Možno je to trochu  nespravodlivé porovnanie. Ale pre film, ktorý sa snaží ho kopírovať ako tento, je to prirovnanie, ktorému sa dá len ťažko vyhnúť. „X“ ukazuje, že má prostredie, atmosféru a občas aj filmára s technickým know-how na vytvorenie niečoho v duchu „motorovej píly“. West sa však spolieha na nesprávne veci a stráca príliš veľa času s nudnými scénami. Najhoršie je, že to všetko pôsobí ako imitácia. A väčšina jeho pokusov o „čerstvosť“ sa javia ako triky, len aby boli veci odvážnejšie alebo nervóznejšie. Akoby sa snažil oživiť atmosféru starých grindhouse filmov. Ale okrem jeho stabilnej dávky špinavosti a retro sekvencií s titulkami, proste zaostáva. Najlepšia scéna (a niektoré z najlepších čistých filmov) je úvodná. West sedí s kamerou vo dverách stodoly a pozerá na starý statok, ktorý je obsadený dvoma policajnými autami. Do záberu prichádza tretie policajné auto, ktoré riadi šerif Dentler (James Gaylyn). Kamera sa potom pomaly plazí zo stodoly a zameria sa na šerifa, ktorý kráča do domu. Mŕtve telá posiate toto krvou nasiaknuté miesto činu. Westova kamera a jeho spoliehanie sa na okolité zvuky ( cvrcky, vtáky)  umocňujú znepokojujúcu náladu a pomáhajú scéne predznamenať to, čo príde. Potom však preskočíme len o 24 hodín skôr (časová os v tejto veci sa nikdy celkom nesčíta). Píše sa rok 1979 a skupina priateľov nakladá do starej dodávky a odchádza z Houstonu na vidiek, aby nakrútila amatérsky porno film s názvom „The Farmer's Daughters“. Výkonný producent projektu Wayne (Martin Henderson) si prenajal chatku patriacu chorľavému staršiemu páru Howardovi a Pearl. Nachádza sa asi 100 metrov od statku starého páru, čo by malo byť dostatočné súkromie na ich natáčanie. Má to však háčik. Wayne nikdy Howardovi nepovedal, že budú natáčať film.  K Waynovi sa pripája jeho naštrbená priateľka a ctižiadostivá porno hviezda Maxine (Mia Goth). Je tu blonďavá diva, ktorá by chcela Bobby-Lynne (Brittany Snow) a jej priateľ/partner zo scény, Jackson (rapper Kid Cudi). Je tu režisér a kameraman pornofilmu RJ (Owen Campbell), ktorý sedí v ilúzii, že sa chystá urobiť skutočný filmový kúsok. A potom je tu Lorraine (Jenna Ortega), RJova priateľka a operátorka boomu, ktorá neochotne súhlasí, že príde. Lorraine, prezývaná Wayne ako „kostolná myš“, predstavuje nejaký druh morálneho váhania, s ktorou film nič nerobí. Po nerovnomernej a niekedy zívajúcej prvej hodine, kedy Westovu zamilovanosť do jeho porno filmu vo vnútri filmu preživa väčšinu času na plátne, sa film konečne uvoľní a prináša to, na čo sú tu fanúšikovia slasherov. Ako pravdepodobne tušíte, zo starého páru sa vykľuli geriatrickí psychopati, najmä Pearl, ktorú tiež stvárňuje Goth s nemotorne vyzerajúcom make up, ktorý je miestami až na smiech. Práve tu robia už aj tak plytké postavy tie isté hlúpe rozhodnutia, aké sme už videli nespočetne veľakrát (nečudo, že v týchto filmoch vždy zomierajú). „X“ sa ocitá v pasci medzi ctením slasherových klasík a jeho cieľom je byť „umelý“ alebo „povznesený“. Nič z toho nie je obzvlášť presvedčivé. Zdá sa, že film chce povedať niečo o starnutí a sexuálnej slobode. Ale je ťažké ho brať vážne, keď sa postavy cítia tak falošne. Dokonca aj otrasne náhle pokusy o poľudštenie vrahov sú hranične až komické. Rovnako ako obyčajná kritika náboženstva vo filme, ktorá prichádza najmä cez plošné znázornenie znovu sa objavujúceho televízneho kazateľa s ohňom a sírou, nič z toho sa nezdá byť zmysluplné. Áno, je zábavné vidieť kývnutie na „Psycho“, kývnutie na „The Shining“, dokonca aj kývnutie na „Aligátora“ z 80. rokov. Áno, niektoré z hrozných zabití v posledných 30 minútach sú dobre prevedené (zamýšľaná slovná hračka). A áno, viem, že žáner slasherov je známy svojou zbierkou hlúpych ľudí. To však neznamená, že „X“ sa  dostane  z toľkého množstvo prešľapov. V konečnom dôsledku to jednoducho vyzerá ako zbytočný film . A veci, ktoré X  údajne robí na osvieženie žánru slasher, sú také drobné a malicherné, že je ťažké nazvať ho „originálnym“. „ HODNOTENIE- 4/10

Andor - Season 1 (2022) (série)

Doposiaľ možno najlepší vedľajší seriál Star Wars! Andorov skvelý scenár, vizuál a herecké výkony vás uchvátia počas celého trvania. Sila je skutočne silná v tejto temnej, uzemnenej šou, ktorá sa pohodlne odchyľuje od vzoru Star Wars významným spôsobom.   Odvážny, vrstvený prequel k veľmi populárnemu (a tiež prequelovému) filmu Rogue One: A Star Wars Story. Andor sleduje Cassiana Andora (Diego Luna) na päťročnej ceste, keď vyrastá z cynického podvodníka, ktorý odmieta revolúciu k nesebeckému, Impériu popierajúcemu rebelovi proti Galaktickej ríši. Keď je Andor konfrontovaný s nepriateľom za nepriateľom, neustále sa ukazuje ako dokonalý druh špióna, revolucionára a zabijaka.   Ďakujem, Tony Gilroy, za vytvorenie tejto série. Je to jednoducho neuveriteľné. Andor, poháňaný náladou, pôsobí skôr ako kriminálna dráma alebo sci-fi film Ridleyho Scotta než ako skutočný film Star Wars. Hoci prvé dve epizódy sú trochu pomalé časom herec Diego Luna posúva sériu, k jednému z jeho najlepších výkonov, k dokonalosti. Najmä tretia epizóda je WOW. Jeho schopnosť premeniť sa k tomu, čo začína ako jednorozmerná osobnosť – mrzutý chlapík rozčarovaný zo svojho okolia – je pozoruhodná. Máme šťastie, že si svoju rolu zopakoval. Pridávam malú poznámku, páči sa mi, ako si Luna zachováva svoj rodný mexický prízvuk vo všetkých svojich zobrazeniach Cassiana Andora. To niečo pridáva k úlohe! Zápletka Andora je dosť jednoduchá, a to umožňuje vývoj postavy a budovanie sveta vo vesmíre Star Wars a tiež pomalé odhaľovanie formovania aliancie rebelov. Stvárnenie Luthena Raela od Stellana Skarsgårda je jemné, bez toho, aby bolo suché, a pomáha pozdvihnúť show a urobiť ju ešte strhujúcejšou. Kvalita produkcie, podobne ako herecké výkony, je mimo rebríčka; každá scéna je navrhnutá tak, aby bola úplne ohromujúca. Toto všetko – nový tón, nový pocit, nový štýl – môže byť pre niekoho príliš odlišné, ale treba oceniť absolútnu novinku. Napokon, krásna hudba Nicholasa Britella pridáva toľko k retro-futurizmu Andora a robí vystúpenia ešte výraznejšími.   Andor propaguje boj za dobré veci, necháte sa pohltiť vášňou a vediete ostatných k väčšiemu dobru. Okrem týchto lekcií je to tiež majstrovská trieda (tonálne, vizuálne, zvukovo) pre filmárov, ktorí sa hrajú v pieskovisku.    Zo všetkých seriálov poslednej doby zo sveta SW považujem Andor za najlepšie čo vzniklo a to možno aj napriek tomu že je to úplne niečo iné a nové než sme zvyknutí. HODNOTENIE 8.5/10

Pentavirát (2022) (seriál)

Kto má rád humor Mike Myersa a napríklad Austin Powers sériu zabaví ho aj tento seriál. Mike si robí srandu zo všetkého a všetkých aj sám zo seba.Hlavne z Kanady, Kubricka a samozrejme Netflixu, sem tam aj černochov. Je to proste taká hlúposť že som sa fakt bavil. Som rád že je ten magor Myers späť v skvelej forme celkom mi chýbal a to myslím vážne.

Manželství Marie Braunové (1979)

(1001)  Rainer Werner Fassbinder nudný až to svojej smrti proste raz a navždy nie jeho filmom.

Monstrum (2022) (seriál)

Seriál je natočený skvelo, Evan Peters ako Dahmer exceluje, takisto hudba Nick Cave ale pýtam sa sám seba je potrebné točiť seriáli o hnusnych magoroch a vrahoch? Proste sú veci na ktoré chce normálny človek zabudnúť a nemusíte sa pozerať ešte dokonca 10 dielov na to. Dokonca miestami z vraha robiť neviniatko to je už na hlavu Fillm by nám fakt stačil.

Putovní divadlo (1975)

(1001)   Pre mňa veľmi zlé a nudné 4 hodiny , nebavil má tento snímok a to nie som žiadny komerčný divák.

Časové pásmo bylo změněno