Star Trek (2009)

(BR) Asi nejsem správný trekie nebo jsem podle nadšení očekával něco víc, ale nevím. Mám z toho velice rozporuplné posity. Proto hodnotím tak, jak hodnotím. Příběh je fajn, space opera jako řemen, ale udělat to v nějakém "nezmapovaném", "neznámém" vesmíru, byl by to silně průměrný snímek. Autoři se sice krácně vyhnuli časovým paradoxům vytvořením alternativního vesmíru, což jim dalo možnost neodkazovat se na původní filmy a seriály, ale nejsem si jistý, jestli to zrovna tady sedlo. Na druhou stranu musím říct, že postavy jsou vybrány parádně a opravdu vypadají jako jejich mladší já. Triky, hudba napětí, všechno výborné, ale zůstává ten divný pocit. Na druhou stranu musím říct, že je to pro mne nej trek, který jsem kdy viděl.

Mlha (2007)

Jak nemám rád styl páně Kinga, tak tohle jsem, koupil a nelituju. Naprostá paráda. Dobře vykreslené, ikdyž docela černobílé, postavy. Akční scény nadupané adrenalinem, ikdyž tam vůbec být nemusely a nádherný, opravdu dokonalý konec, který jsem ocenil jako čerstvý otec. Udělat něco takového a pak se dočkat, to je lepší si hodit provaz. Opravdu paráda!

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Těžko hodnotit nezaujatě. Giliama mám rád od dob, kdy dělal s Monty Pythonama a prokticky každý další počin se mi nějakým způsobem líbil. Na tohle jsem se těšil ještě víc kvůli Toma Waitse. Naštěstí ani jeden z nich nezklamali. Sice sjem podle trailerů očekával jetě šílenější a monstroznější a ujetější grafické orgie, ale ve finále je to přesně akorát. Smrt Ledgera filmu jenom prospěla, aspoň v mém případě. Nijak mi záměna herců nevadila, spíše co celkového pojetí ještě víc zapadla. Jediné, co bych vytknul, je až přehnaně jednoduchý příběh, stojící jenom na hercích a jejich výkonech. Naštěstí si tohle uvědomíte až pak.

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008)

Nevím odkud začít. Vzhledem k mému druhému koníčku, kterým je hraní počítačových her, dával jsem se i na kavlitu textůr a celkovému grafickému engunu. Možná je to rozmlsaností pixarem a jemu podobnými nebo mé všeobecné nechuti k moderní české kinematografii, ale Kozí příběh mě překvapil. Bohužel totálně nemile. Příběh se odněkud někam šine, spíše ho někdo někam tlačí a my vlastně něvíme proč. Dialogy jsou plošší než hruď 15leté japonky a opravdu jsem měl pocit, že je někdo pospojoval úplně náhodně. Občas neostré txtury objektů, místy úplně prázdná krajina (hlavně ze začátku, kolem rozestavěného mostu) svědčí buď o rychlosti nebo o nedostatku lidí/peněz.

Noc v muzeu 2 (2009)

Asi se budu opakovat, ale víc postav, víc akce, víc triků, víc rádoby vtipů, víc romantiky lepší film neudělá, natož pokračování již jednou nudného. Zase na druhou stranu musím říct, že u některých věcí jsem se vážně bavil, jako třeba oživlé obrazy. Bohužel to pak působí spíše jako technologické demo, co všechno umíme udělat, ale kavlitní zábavu to neobstará.

Sám v temnotě (2005) odpad!

Původně jsem chtěl dát jednu hvězičku, ale to bych křivdil jiným hororům, u kterých jsem se aspoň bavil. Tady jsou scény točeny s takovou bravůrou, že se jim člověk ani nedokáže smát. Bohužel. Takže Boll od začátku nudí, nudí a nudí a ve spojení s totálně nesmyslným jednáním některých osob, dokázal z kultovní herní série udělat opravdový brak.

Vzhůru do oblak (2009)

Pro spoustu lidí Bude Do oblak nudným filmem. Hlavně kvůli začátku, který opravdu nudit může. Příběhově to sice není nic nového, podobné věci jsme viděli 100x, ale Pixar je umí udělat roztomile a když se k tomu připojí velice povedený dabing, není filmu prakticky co vytknout.

30 dní dlouhá noc (2007)

Bohužel neznám předlohu, jen pár obrázků, ale...ááááááá! Samotná myšlenka si říkala o zpracování už dlouho a filmaři se zhostili komixové adaptace asi se ctí. Už dlouho jsem si prostě nic tak báječně neužil. Zpracování je parádní, hlavní zvraty očekáváte, ale i tak je jejich zpracování úžasné. Naproti tomu potěší drobné odbočky, kdy jsou lidi bez milosti masakrováni a i ti, u kterých by jste to, v rámci filmových klišé, nečekali. Zároveň je báječně použita kamera, snímání městečka z ptačí perspektivy je svým způsobem děsivé.

Nemilosrdný střelec (2007)

Nevím, jak začít. Prostě paráda. kdo se dokáže odprostit od klasického pojetí spaghetti westernu nebo i samurajských klasik, tak se nadmíru pobaví. Trošku mi vadila angličtina, v japonštině by celý film vyzněl lépe, ale zase na druhou stranu jsem měl pocit, že se herci učili řeč měsíc před natáčením (což považujte jako klad snímku).

2012 (2009)

Tak se nám urodil další Emmerich. Co k němu říct. Nejdřív jsem chtěl napsat koment v jedné větě, skoro beze slov. Něco jako: WOW! WOW! ehm...WOW...ehm, wow, ehm! ehm!..wow.EHM! EHM!!!wow..no to snad ne! BOŽE!...Ale nakonec napíšu pár slov navíc. Proti Dni poté tady máme slunce a vodu, hodně vody, jenom není zmrzlá. Bohužel zbytek je naprosto stejný a mi po shlédnutí zůstalo v mozku... Co vlastně? Zážitek? Ten určitě ne. Prostě hloupost jednání, respektive samotný příběh jsou víc na škodu, než k užitku. Všichni zlí a ti, co jsou na obtíž kupodivu nepřežijí. Všichni hodní jsou tak okatě zachraňováni, že vás to ani nepřekvapí. Triky jsou sice monuentální a člověku se u nich tají dech, bohužel hned potom si uvědomí, jaká je to blbost a veškeré okouzlení je v háji. Nemůžu si pomoct, ale Emmerich pro mne byl snesitelný jenom v Německu, u béčkových sci-fi jako Měsíc 44.