Andromeda (2000) (seriál)

První série je skvělá, navíc s opravdu napínavým závěrem, který se rozuzlí až na začátku druhé. Herci jsou přijatelní a mají zajímavé charaktery, ovšem dost často působí trochu trapně, zvlášť když jde o silácké hlášky. Paradoxně nejméně zajímavá je postava Dylana Hunta. Nejzajímavější je samozřejmě Lexa Doig jako Andromeda a Trance Gemini, která patří k největším záhadám seriálu, hlavně tedy její původ. Je nesmrtelná? Nesmím ale zapomenout na Tyra Anasaziho, který je Nietzchean, což je už samo o sobě zajímavé. Nietzscheané jsou totiž lidé, kteří se odpojili od své rasy, geneticky se změnili a žijí striktně podle filozofie Friedricha Nietzscheho. Jsou to dokonalí bojovníci, dokonalé organismy takoví nadlidé. Jejich poznávací znamení jsou kostěné ostny na zápěstí, které používají v boji muže proti muži. Pak je tady magog, který opustil svou rasu a stal se nenásilným poutníkem. Magogové jsou divoká rasa chlupatých příšer, který zabijí každého kdo jim přijde pod ruku, žít nechají pouze hostitele, do kterých nakladou vejce, z nichž se vylíhnou larvy, které hostitele pozřou. Páter je docela zajímavý, ale vzhledem k tomu že nebojuje a ani s ním není příliš sranda, je asi stejně zajímavý jako Dylan Hunt. Posledními členy posádky jsou lidé, Seamus Harper, což je geniální inženýr s mozkovým portem, díky němuž může vstupovat do sítí a Beca Valentine, pilotka. Co se týče příběhu, Andromedu, na které zůstal jen Dylan Hunt a byla třista let uvězněna v čase, původně chtěla ukrást pozdější posádka, ale Dylan je přemluvil ať se k němu přidají a společně obnoví Společenství, které zaniklo před třista lety porážkou od Nietzscheanů. Vesmír Andromedy je docela uvěřitelný a zajímavý, přijde mi více "barevnější" než třeba vesmír Star Treku, či dalších seriálů kde hraje hlavní roli jedna loď. Jinak to ale ničím nevybočuje, v příběhu je jedna hlavní linie, ale každý díl má tu svou malou. První série ****//////// Co se týče druhé série, mám s ní trochu problém v tom, že jsem ji nějak nevěnoval pozornost. U spousty dílů jsem dělal něco jiného a hodně mi jich přišlo tak trochu fádních, co se vesmírných scifi seriálů týče. Největší změnou která se udála je samozřejmě proměna Trance Gemini. Už není růžová, roztomilá a nebudí zdání roztomilosti (a nemá ocas), ale je to sexy bojovnice s bujnými dredy, copánky, či co to je. Dá se ale říct, že druhá série trochu odkryla něco opravdu málo z jejího záhadného původu. Měl jsem radši původní Trance, tahle je taková, taková trochu trapná. Další velkou změnou je že se konečně podařilo obnovit společenství, což ale vzhledem k pěti sériím neznamená nic. Pak jsou tady nějaké změny kosmetická, Romi dostane více sexy vlasy s modrým melírem a ukáže se v mnoha akčních scénách, v jedné jako vystřižené z Matrixu. Beca má taky kratší sestřih, díky němuž omládla. A Páter Bem se pořád nevrátil. Hrozba magogů se upozadila, i když ji skoro v každém díle nezapomenou zmínit. Ovšem na konci druhé série se objeví celkem působiví noví nepřátelé... Myslím že druhá série dává hodně prostoru akci. Některé díly jsou opravdu dobré po všech stránkách, pár jich je trapných, ale žádný není vyloženě pitomý. Druhá série *** (a půl) //////// Třetí série je scénáristicky docela pomotaná. Ale samozřejmě v závěru přijde opravdu dost velký zvrat. A posádku zřejmě opět (po páteru Bemovi) opustí další podstatný člen posádky. Samozřejmě neřeknu jaký. I když bych chtěl, stejně jako vypsat onen velký zvrat na konci série. Taky mi přišlo, že třetí řada se odehrává více ve vesmíru než na planetách, je tady docela dost vesmírných bitev. Celkově lepší než série druhá. Třetí série **** ////////

Síla pomsty (1986)

Bohužel to bylo tak nemastně neslané, že mě zhruba od půlky přestalo zajímat co a proč se děje. Závěrečný souboj je tak něco neskonale trapného, až to opravdu fyzicky bolí. Na konci jsem to vypnul.