• Krátkometrážní

Hodiny (2002)

Četla jsem knihu od Cunninghama, výtečně popsal co se odehrává v ženských myslích a srdcích. Vystínoval obyčejnost a prostost života. Nesmazatelný zážitek, příběh každé z těch žen mi byl bližší než jsem si dokázala připustit. A myslím, že nejsem jediná. Film je jen třešničkou na dortu, dej Bohu, že byl natočen s takovým citem až v člověku zamrazí.

Futurama (1999) (seriál)

Notorický ožrala Bender kontra Fry...pořád si nemůžu vybrat

Fontána (2006)

Emoce z této delikatesy přímo pryští a zanechá ve vás takové neurčité cosi, co se rozpíná a rozpíná a vy se odevzdaně necháte lapit do oceánu bezbřehého zoufalství. Přesto dokáže probudit i smířlivý úsměv, protože smrtí vlastně nic nekončí. Právě naopak, začíná. Pootvírá čakry, rdousí naši vlastní nabubřelost svatozáří stromu života. Každý si z Fontány odnese to, co právě potřebuje. Nutí k zamyšlení i několik let po shlédnutí, nikdy neomrzí, neohraje se a pokaždé je to úplně jiné a nové. Příspívá k tomu i to, že nebylo použito žádného počítačového efektu (vesmír, v kterém se pohybuje strom života je vytvořen z chemických reakcí různých látek), nadále i herecké výkony obou hlavních aktérů působí opravdově až bolestně. Příběh je velice silný a kdokoli si jej může vyložit mnoha způsoby díky obsáhlé symbolice, filosofickým i náboženským motivům, jenž člověk stejně plně nepochopí. Ne tak, jak to chápal Aronofsky (to snad ani nelze), ale po svém. Hlavní myšlenka zůstává a to: láska-nesmrtelnost, smrt-znovuzrození. Nádhera! Karmický orgasmus podbarvený astrální hudbou Clinta Mansella. "Together, we will live forever!"

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Novodobá oprášená antická řežba potřísněná krví a potem, zdobena hrdinstvím, ctí i odhodlaností bojovat za své domovy. Nechybí vtip vzdorovitého "drzouna" Leonida, ani směšná nafoukanost přezdobeného, "polobožského" metrosexuála Xerxe. Efekty i kamera jsou úžasnou pastvou pro oči a musím podotknout, že soundtrack Tylera Batese je famózní! 300, to je nehynoucí sláva krále Leonida a jeho vojska hnaná na smrt se slovy na rtech: "This is Spartaaaaaaaaaa!!!"

Temný rytíř (2008)

Psychedelická gothamská fidlovačka, aneb žádný smích a samá rvačka. Vysoustružený sofistikovaný diamant, donutí vás dát si zlatou a pokojně spát v jeho pableskujícím světle, alespoň do té doby, než vás Nolan i s Jokerem vhodí v pytli do ledové vody. Batmanovský počin v novém hávu, otírající se o (ne)soudobé sociální problémy nynější společnosti. Co se osvědčilo v jedničce, to Christopher rozjíždí na plné obrátky v Temném rytíři a to bezpochyby bravurně. Joker co by Heath Ledger není žádný Barbucha z tramtárie, který dělá bubu za každým rohem, oháklý v cirkusových hadříkách ála Jack Nicholson. Přirovnání hororového čertíka z krabičky, jenž zapomnělo nějaké děcko v sirotčinci není daleko od věci, a že si Bruce pěkně podal. Líbí se mi nezidealizovaný Batman, Batman na hranici čirého šílenství, Batman bez kodexů, sám v temnotě mezi vírem netopýrů vlastních myšlenek, prožívající dilema: odchod ze scény kvůli milované ženě, či neustávající koloběh - potírání zločinu? Muž, který v mžiku ztratí vše a přivede jej to na scestí svědomí, morálky x anarchie lidské zvrácenosti, msty. Zimmerovo „Im not a hero“ je na místě. Joker jako ztýraný pes, jehož hnacím motorem je rozkrojit „čokoládovou pralinku“, by se vyvalila prohnilost vnitřku s červy smilnícími podél stěn (korupce, správní šaráda, říkejte si tomu jak chcete). Doslova se ukájí onanujícím chaosem, vznášíc se, jako opar nad zatraceným městem. A nakonec je tu Dent, dříve sama ušlechtilost, čest a budoucnost sodomy gomory, později transformujíc se v Harveyho Two-Face. Tragická postava přitlačená okolnostmi do kouta je Aaronem Eckhartem zahraná bezchybně. Mimo jiné jsem také ráda za příznivou výměnu ušišlané Katie Holmes za Maggie Gyllenhaal. Nemáte na rozmyšlenou, musíte hrát Nolanovo „krvavé koleno“ až do konce. But Why so serious?

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

"Three Rings for the Elven-kings under the sky, Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone, Nine for Mortal Men doomed to die, One for the Dark Lord on his dark throne. In the Land of Mordor where the Shadows lie. One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the darkness bind them. In the Land of Mordor where the Shadows lie." Nedovedu si představit, že by LOTRA natočil někdo lépe než Peter. Společenstvo mě oslovilo asi nejvíc z celé trilogie, zřejmě proto, že i přes počáteční rozvleklost byl fim tak úctyhodně natočen a uchoval si ještě trochu těch hezkých chvilek před bouří válek. Úchvatná příroda Nového Zélandu, milá vesnička Hobitín, kovem a sírou páchnoucí Železný pas, snová Roklinka, démonická Moria, magický Lothlórien, závěrečná bitka u řeky Anduiny a mnohem více, mě chtě nechtě položí pokaždé. Jiný takový svět se hledá těžko, co víc říct..nepřekonatelný začátek!

Constantine (2005)

Constantina si mohu pustit klidně tisíckráte a pořád se mi bude líbit! Jeho sarkasmus je mi velmi blízký. Pochmurná atmosféra, Rachel Weisz a Keanu Reeves nenahraditelní, Shia LaBeouf úžasně naivní a Satan se vsadil s Bohem-Země je v nebezpečí! Až budu potřebovat někoho vymítit, ráda si pozvu Constantina. P.S. Kouření opravdu škodí zdraví, někdo to pochopí a někdo ne ;-)

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Pro mě bezkonkurenčně nejkrásnější kouzelně mrtvolný příběh z dílny Tima Burtona. Miluju atmosféru hřbitovního kvítí a teskné melodie ohmataných klapek pianina. Každý muzikál tohoto velmistra přináší pokaždé něco nového, jiné příběhy i kraje Bohem zapomenuté. Avšak každá postava touží po tom, být milována, po pochopení a jiskřičce ve tmě. Mrtvá nevěsta je svěžejší, stravitelnější a snad i díky úžasné hudbě Dannyho Elfmana ;-) Vřele doporučuji.

Střihoruký Edward (1990)

*S vločkami ve vlasech, v mapách zmrzlých růží, Edward sní svůj sen*

Simpsonovi (1989) (seriál)

"Zabte jeho žaludy a ať se na to dívá!"netřeba nic dodávat..to jsou prostě-Simpsni. Předchůdci Futuramy, žlutí lebkouni prožívající na chlup stejné osudy jako my.