Asi to ukončím (2020)

Schizofrenní surrealismus. Kaufman je bezesporu výjimečný scenárista, ale tenhle film působí dojmem, jako by se jeho autor začal zoufale topit ve svých vlastních myšlenkách a nápadech, které ale tentokrát nedokázal uspořádat a vměstnat do soudržného a uchopitelného tvaru. Asi se nad tím dá všelijak přemýšlet, ale hledat v tom hlavu a patu je podle mě skoro nadlidský výkon. A na rozdíl třeba od Lynche to ani není nějak extra dobře a zajímavě natočené, aby mě to bavilo, i když tomu vlastně moc nerozumím. Snobský intelektuální mindfuck pro zvané. 45 %

Ženy v běhu (2019)

Takhle nějak by asi vypadala "filmová" verze seriálu Ulice. Konvenční a podbízivé snad na všech úrovních (filmařsky, hudebně, ideologicky), snažící se skrze oblíbené a sympatické herecké tváře a řešení čistě vztahových peripetií v tom nejodlehčenějším možném duchu navodit v divácích za každou cenu pocit pohody. Samozřejmě to chápu, protože na divácké masy (nejen ty české) tohle logicky spolehlivě funguje. A nejspíš by to fungovalo i na mě, kdyby to bylo skutečně vtipné (a ne jen rádoby vtipné) - zasmál jsem se stěží pětkrát, většina "fórů" mě svou zoufalou obyčejností nechala zcela chladným. Ale nejvíc mě na Ženách v běhu (které samozřejmě skoro vůbec nejsou o běhu) štve ta zjevná snaha nenaštvat ani jednoho průměrného Čecháčka (v tomhle filmu na žádnou minoritu, natož trochu drsnější či jakkoliv nekorektní vtip, opravdu nenarazíte). Jenovéfa (jedna z mých platonických lásek) s Polívkou jsou ale hezký pár, to zase jo. 50 %

Králové videa (2020)

Unikátní téma přetavené do podoby nostalgické "komedie", kterou by měl vidět každý opravdový filmový fanda.

Lovecraftova země - Sundown (2020) (epizoda)

Od pomalejšího seznamovacího rozjezdu přes drsný thriller àla Hořící Mississippi až po adrenalinový brakový monster horor. Zatim teda trochu kočkopes, ale rozhodně chytlavý a zajímavý. Další díly určitě zkusím.

Obvyklí podezřelí (1995)

Žánrová perla v kategorii nespolehlivého vyprávění. Hlavní pointa není zas až tak překvapivá (rozhodně se dá odhadnout předem), ale sakra - pokud si někdy budu potřebovat změnit jméno, musím si za každou cenu vzpomenout právě na tenhle film! 90 %

Nejdelší den (1962)

To, co tady sledujeme tři hodiny, zvládl o 36 let později Spielberg odvyprávět v Ryanovi za necelou úvodní půlhodinu. A mnohem působivěji... Pro tyhle klasické hollywoodské válečné velkofilmy se superhvězdným obsazením (viz Příliš vzdálený most), rekonstruující stežejní události druhé světové války, zkrátka asi nemám buňky, abych si je dokázal adekvátně užít i desítky let po jejich vzniku. Daný žánr se od té doby vyvinul několika různými směry a tenhle styl výpravných a produkčně obdivuhodných, ale současně dost uniformních a hlavně “beznázorových” epik mě holt ze všech oslovuje asi nejméně. 65 %

Insidious 3: Počátek (2015)

Generičtější a obyčejnější už to snad ani být nemohlo. Definice zbytečného prequelu, která dvěma solidním předchůdcům nemůže konkurovat snad vůbec v ničem. 40 %

Žaluji! (2019)

Člověk musí (chtít) překousnout to počáteční rozvláčné tempo vyprávění - druhá půlka už pak graduje pěkně. Je to spíš film pro ty, co o Dreyfusově aféře neví nic bližšího (popřípadě vůbec nic), ale to nepovažuju za nedostatek. Přeci jen nejde o událost, která by se filmového zpracování dočkávala každý rok znovu. Přitom je ale natolik zajímavá a nadčasová, že by si to vlastně zasloužila. Polanski opět nezklamal, byť tenhle titul se nepochybně zařadí mezi ty snáze přehlédnutelné, co se jeho pestré filmografie týče... 70 %

Karel, já a ty (2019)

Fajnová domácí “linklaterovina”. Účes pana režiséra mě sice celou dobu dost iritoval, ale minimálně za ten inside joke s Mirkou Spáčilovou ty 4* nakonec dám. Povedená ultra nízkorozpočtová vztahová konverzačka, za níž se její tvůrci nemusí stydět ani mimo naši zaprděnou českou kotlinu... 70 %

V dosahu smrti (2015)

Strašnej televizák, kterej nemá ŽÁDNOU atmosféru, což ještě zdůrazňuje komicky nemotorná snaha o westernový feeling. Ten primitivně jednoduchý "pískavý" hudební motiv, co v tom hraje pořád dokola, začne být nejdýl někdy v polovině už prakticky k nevydržení. Terminátor Adkins tu však naštěstí lidi mlatí či střílí takřka nonstop a většinou to dělá velmi energicky a hezky efektně. Nicméně jeho filmová sestra a neteř jsou asi nejhorší herečky ve vesmíru (ty jejich pokusy o zahrání smutku a pláče mě regulérně rozesmívaly) a záporák v podobě mexického narkobarona je hrozivý asi jako štěně labradora. 50 %