Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Ne, Krotitelé duchů nejsou Melissa Melissa McCarthy nebo Kristen Wiig…..a už vůbec jim není tohle neúměrně dlouhé  Stranger Things vyhrabávání starých kostí. Krotitelé duchů jsou, byly a co kamery budou snímat pohyblivé obrázky, budou Ernie Hudson, Bill Murray, Dan Aykroyd a  Harold Ramis. Dobře, jméno Reitman je ve hře, ale za mne NE. Natočte si efekty nabitou komedii, kterak parta dětí hraje s bubáky hide and seek, ale nikdy to nebudou legendary Ghostbusters. Určitě palec vzhůru za závěr filmu (kdo viděl, ví) a speciální díky za Harolda Ramise (je mi to líto, ty hodiny zábavy tady však budou s námi na vždy), ale rok 84 se už nikdy nebude opakovat.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Zatím co si to v soudní síni rozdává Johnnyh Depp se svojí ex, rezervní Grindelwald kuje pikle, obvyklé i neobvyklé. Co určitě musím vyzvednout, tak že Brumbálova tajemství jsou první fanstastickozvířátkovskou zápletkou, která má svým způsobem nějaký dějový náčrt a dovede diváky i k jakémusi konečnému rozuzlení. Ale jinak tak trochu uměle nastavovaná krupičná kaše. Dlouhé, zmatené, jalové……jako by každé ze třech dobrodružství patřilo k jinému příběhu. Chápu, že skalní Harry Potter fans obrací proti J. K. Rowling hůlky, ale já se vlastně docela bavil……rozhodně víc, než u Grindelwaldových zločinů, ale taky rozhodně míň, než u prvního „hledání“.

Muž z Toronta (2022)

Klasická „ukecaná“ akční komedie…..před dvaceti lety by jsme se dívali na Bruce Willise a dejme tomu Chris Rocka. K tomu často používaná (nebo chcete-li, zneužívaná) záměna charakterů…..chybí už jenom popcorn s kolou. Kevin Hart je Kevin Hart….jeho styl humoru vám buď sedí, nebo pije krev. Woody Harrelson se časem stal klasikem, který nezkazí žádnou srandu a společně s tuctovou zápletkou, svou službu divákovy odvedou…..i když lépe může být vždy.

Fesťák (2018)

The Inbetweeners versus The Festival – jak by řekl klasik: "Kam se hrabe Bittner. To se nedá srovnat". Vsadit všechny žetony na festivalovodrogovopřizdisráčský vibe a celé to vložit do rukou tak nevýrazných postav i zápletky. Tady se jede slabší party a přitom na pozvánce bylo uvedeno „akce roku“.

Cesta z města (2000)

„Dva skřítci jdou lesem, trávou mechem vřesem. V říji troubí jeleni, jelen šuká s laněmi“. Vorlý anticivilizační alegorie sklepáckého ražení, která si dala za cíl oslavit vliv smrkového jehličí na lidské fungování. Zacyklená výpověď o stavu současné společnosti…..suš mochomůrky, kořeň jalovcem, preferuj se šípkovou….má to své kouzlo, má to své poslání, má to svého Vorla.

Lego Masters (2022) (pořad)

Vařili jsme (a ne jednou), zpívali (snad ještě vícekrát), kutili, přežívali, farmařili, měnili manželky i identity, hledali partnery, tančili a kdoví co ještě……na řadě jsou kostičky, na které je neradno šlápnout bosky. Začal bych na pěti hvězdičkách….prostě LEGO rovná se plná palba….všichni jsme ho měli, všichni jsme z něj skládali. A teď bude strhávat. Hvězda dolů za samotný formát – 4 díly? To je nějaká zkouška, nebo si takhle hned ze startu nevěříte, že ti na druhé straně obrazovky zvládnou víc? Další hvězda pryč za moderování – o afektované Evelyn se ani nemá cenu bavit, ale spíš mne to mrzí u Rumla, který zřejmě ne svou vinou (tedy alespoň doufám) jede, podobně jako například Kotek v Mistrech dílny, takovou tu neurážející, pro diváky odkojené na nováckých estrádách přijatelnou, moderaci. Třetí hvězda za samotnou cestu k vavřínům – to nic proti vítězům, favorizoval jsem je i já, ale například soupeřit v tom, která stavba se efektivněji roztříští ve zpomaleném záběru….nevím. Další bych odebral za…..ne, už je na čase zastavit, nebo bychom takovým tempem skončili někde u odpadu a tak zle určitě nebylo…..takže abych byl úplně spravedliví, jednu hvězdu zase přidám a myslím, že všichni můžeme být spokojení.

Opilí láskou (2002)

Nějak jsem měl za to, že svého romantického vrcholu dosáhl Adam „Horská dráha“ Sandler po boku Drew Barrymore s 50x a stále poprvé, ale on už dva roky před tím jel docela podivnoromantické bomby. Nevšední lovestory s nevšedním Sandlerem (nesmíme opomenout i Emily Watson) a nevšedními postupy. Paul Thomas Anderson je zkrátka osobitý filmař a tak i Opilí láskou se velmi těžko škatulkují………těžko škatulkují, ale i těžko mažou z paměti.

Problémissky (2020)

Uměle nafouklá retro bublina, tlačená do kopce osamocenou Keirou Knightley. Chtělo by to umět se více zasmát sám sobě (to nemyslím feministky jako takové, ale samotný film) a divák by se nemusel štípat, aby neusnul.

Cesta domů (2021)

„Matko země, tvá síla ve mně, všechno je z tebe a za to náš dík. Matko země, tvá síla je ve mně, všechno nás učíš a za to náš dík. “ Zase to tam je….lesní real fucking life poetika viděna bystrým okem vorlím. Kruh se uzavřel…….všechna pole byla sklizena, všichni srnci uloveni, všechen alkohol vypit, všechny bioboje dobijovány. Tohle jsou cone rules a kdo se bojí Vorla, nesmí do lesa.

Životní trefa (2022)

Civilní (myšleno, že ne sebe nenechává močit přežvýkavce) Adam Sandler a jeho, v dřívějších snímcích již avizovaná, náklonost k basketballu. Tohle prostě není komedie se sportovním tématem jako například Trestná lavice (r.2005)…tohle je regulérní sportovní film. Sice otřepané  from zero to hero klišé rozměrů Shaquilla O'Neala, ale strašně je z něho cítit láska k danému sportu. Já tohle mám rád, pot, slzy….no pain no gain….nějaký ten vtípek….a nakonec místo Japonce Nagano. Adam Sandler už za sebou své životní trefy bezesporu má (50x a stále poprvé, Komici, Klik), ale jestli bude pokračovat po téhle cestě, tak držím palce.  ps: Sandler si vždycky uměl vybrat s kým skočit do pomyslné filmového postele (Bowen, Barrymore, Mann, Hayek, Leoni, Aniston, Holmes nebo Beckinsale)……..to že jednou skončí v chomoutu s Queen Latifah jsem opravdu nečekal.