Černý déšť (1989)

Naprosto nechápu podhodnocování tohoto filmu. Snímek o tom, že i na druhém konci světa můžete navázat přátelství s člověk naprosto odlišné kultury, o cti a pomstě kamaráda. Andy Garcia se na plátně drží cca hodinu a je výborný, poté za něj zaskakuje Ken Takakura, který je Douglasovi rovnoceným parťákem. Yasuka Matsuda je skvělý záporák, ze kterého jde v určitých momentech opravdu strach (škoda, že krátce po natáčení zemřel na rakovinu). Film podbarvuje hudba od Hanse Zimmera a hned po zhlédnutí Černého deště se tento soundtrack zařadil do mých TOP 5 OST. Neskutečně geniální a chytlavý main theme, kombinující tradiční japonské prvky a elektrickou kytaru a špetku toho nefalšovaného hrdinství je prostě úžasný. Už když se na začátku filmu proháněl Douglas na motorce a do toho zní skladba I´ll be holding on, věděl jsem, že tohle bude 80´s akční jízda tak jak jí mám nejradši. A Ridley mi dal přesně to co jsem chtěl. Díky.

Total Recall (1990)

"See you at the party, RICHTER!!!" Arnie se svým rakouským akcentem, režie pod taktovkou holandského úchyla Paula Verhoevena, totální akční inferno, SPOUSTA, opakuji SPOUSTA krve, sexy Sharon Stone a dokonalé triky, které ani po dvaceti letech nestárnou. Příběh je tak zamotaný, že jsem ho dodnes stoprocentně nepochopil, ale adaptace podle Phillipa K.Dicka už jsou holt takové. Verhoeven si libuje v násilí, ale svým způsobem jsou jeho obrazové výjevy nepopsatelným způsobem přitažlivé. Až uvidíte masakr ve metru na eskalátorech, kdy Quaid (Schwarzik) použije náhodného člověka jako živý štít, pochopíte. Masky mutantů jsou prvotřídní (ženská se třema prsama je k neuvěření). Záporák Michael Ironside (tenhle chlápek pravděpodobně nikdy nehrál kladnou roli) je brilantně svinský a zhebne opravdu nevybíravým způsobem s dovětkem v podobě Arnoldovy hlášky. Žádný spoiler, každý to zná. Barva planety Mars dokonale vystihuje celou atmosféru filmu. Soundtrack od mistra na slovo vzatého Jerryho Goldsmithe už dnes patří do zlatého fondu OSTéček a ústřední motiv je mnohými lidmi považován za vůbec nejlepší. Chcete-li zažít necelé dvě hodinky našlapaného akčního snímku, který ani v jedné vteřině nenudí a nevadí vám trochu více krve, jděte do toho. A co doporučit těm ostatním? Jděte do toho taky! A nebudete litovat. "Sorry, Quaid. Your whole life is just a dream." 5*/5

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

Carreyho nejlepší film. Pochvalu zaslouží i český dabing, který je fakt vynikající... "Na záchod....nechoďte."

23 (2007)

Typická jednohubka, kdy u závěrečných titulků už pomalu nevíte o čem to bylo. Za zmínku však stojí atmosférická hudba Harryho Gregsona-Williamse.

Spider-Man 3 (2007)

Vím, že je to neadekvátní, ale to, co předvedli 5leté děti na projekci, na to se nezapomíná. Film jsem si tedy dvakrát neužil, i když ono nebylo co. Hrůza děs.

Casino Royale (2006)

Skvělý restart série a Becherovka spolu s Grandhotelem Pupp ve vedlejší roli. Z Craiga jsem měl opravdu nahnáno, ale jakmile pronesl pár bondovských bonmotů, strach opadl a byl jsem spokojeností bez sebe. Akce zde není mnoho, ale tu kterou uvidíte je ryzí řemeslo oděné v bondovském smokingu. Brosnan už mě nebavil, neměl jsem o něj strach. Tady jsem se už konečně o Bonda alespoň trochu bál.

Patriot (2000)

Řemeslně výborně natočený snímek se skvělými hereckými výkony a hudbou, ale musí se opravdu brát s nadhledem, protože má s historickou realitou společného asi tolik, co ČSSD s ODS. Patetické keci přibaleny zdarma...

Statečné srdce (1995)

"It´s all for nothing if you don´t have a freedom." Dnes už Statečné srdce patří do zlatého fondu světové kinematografie a Mel Gibson dokázal, že je nejen výborný herec, ale i vynikající režisér. Scénář byl sice upraven k hollywoodskému obrazu a ne tak úplně věrně kopíruje počínání Williama Wallace, ale jen rejpal a blázen by to měl Gibsonovi za zlé. Film obsahuje všechny ingredience, jaké má správný historický spektákl mít. Hrdinství, láska, utrpení, myšlenky na pomstu, zrada, intriky... 170 minut filmu u kterého budete mít chvílemi husí kůži a jindy zase uslzené oči. Gibson pojal středověk bez servítek a ukázal ho tak, jak pravděpodobně vypadal, tedy syrový a krvavý. Krutá doba ve které by dnešní jedinec nevydržel ani minutu. Herecké výkony jsou bez vyjímky vynikající a bitvy jsou točeny rozmáchlým stylem. Milostná zápletka je krásně rozvětvená a Gibsonovému Wallacovi věříte od první minuty, že by pro svou vlast a Murron byl schopen položit život. Statečné srdce však není jen přehlídkou velkolepých bitev. Tento film v sobě ukrývá poselství, které bude stále aktuální. Hudební doprovod je geniální. James Horner vytvořil tak úchvatnou kompilaci melodií, že vás musí chytnout u srdce. Jo jo, skotské dudy jsou umějí být setsakramentsky sentimentální. Gibson natočil obrovský film s vynikající dobovou atmosférou, silným příběhem doplněným grandiózní hudbou a závěrem, u kterého nezůstane jedno oko suché. 10 nominací na Oscara, z toho pět proměněných. To mluví za kvality tohoto díla. Tak přemýšlejte. "Co byste si počali bez svobody?!"

Double Team (1997)

Bez debat je tohle jeden z těch kvalitnějších snímků, které kdy Van Damme natočil. Sidekick Dennis Rodman je vcelku ucházející, i když vypadá neskutečně "gay", souboje (hlavně ten v hotelu) jsou perfekně zrežírované a Stavros v podání Mickeye Rourka je jeden z těch, kterým byste chtěli osobně nakopat zadek. Záverečná titulková písnička jen potvrdila, že jsem sice koukal na béčko jak vyšité, ale béčko, které si na nic nehraje a se ctí respektuje svůj žánr.