Cyborg (1989)

Nevídané guilty-pleasure, které je tak debilní, až se u něj strašně bavím. Že je Pyun celuloidový patlal, to víme všichni, ale co se děje v tomto snímku vážení, to je opravdu "unbelieveable". Jean Claude Van Damme odkazující na umučení Ježíše Krista... A Vincent Klyn v roli hlavního záporáka, který je naprosto odporný, když si sundá zaprášené brýle? No z něj jsem míval hodně zlé sny, když mi bylo nějakých 7 let. Film je dnes už naprosto k smíchu, ale když mozek přepnete do režimu off, budete se jen pobaveně uchechtávat.

Zlaté oko (1995)

"Štěstí je polovina úspěchu. Jaká je ta druhá? Osud." Nebudu tady machrovat a ohánět se znalostí bondovské série. Na filmech o tomto neprůstřelném agentovi jsem prakticky vyrůstal a jsem k němu svým způsobem citově vázán. Zlatým okem Martin Campbell představil Bonda nové generaci diváků a náramně se mu to povedlo. Předtitulková scéna je dokonalá a James se svým bungiee jumpem spektatulárně vrhl do nové éry bondovek. Pierce Brosnana mám jako představitele agenta MI6 hodně rád a po Connerym je můj druhý jeho nejoblíbenější představitel. Testosteron z něj stříká na dálku, ženskou by sbalil pouhým pohledem, mezi zuby cedí suché britské hlášky, usrkává Martini a akce mu jde skvěle od ruky. Režisér Martin Campbell si byl vědom toho, že téma studené války v polovině devadesátých let už dávno není aktuální a ze Zlatého oka je tak moderní akčňák, který nestárne ani po patnácti letech. Sean Bean je vynikající záporák a působí jako Bondův rovnocenný soupeř, Famke Jansen jako nymfomanka Xenia, která dostává orgasmus při zabíjení lidí nezapomenutelná. Honička s tankem po Petrohradě dnes už platí za klasiku. Bondovo upravování kravaty za každé situace je prostě boží. Hudbu Erica Serry považuji za vynikající a při předtitulkové scéně naplno pochopíte její tématičnost. Zlaté oko je bondovkou, která sice neznamenala revoluci v žánru, ale v sérii má velký význam. Zkrátka perfektní. "Existují ještě nějaké standartní pracovní postupy, které bych měla znát? Tisíce, ale stačí....když je...probereme....jen ústně."

Diamanty jsou věčné (1971)

Pro mě jednoznačně nejslabší bondovka se zívacím scénářem, nudnou akcí, špatným záporákem, ubohými lokacemi, nejhorší hudbou Johna Barryho a příšerně zestárlým Connerym. Seane, tohle nebyl nejlepší comeback a zároveň finiš. A s Guyem Hamiltonem to šlo od dob Goldfingera ze zatraceně prudkého kopce.

Goldfinger (1964)

V pořadí třetí bondovka, která na dalších čtyřicet let nastavila jakýsi standart, kterým se budou jednotlivé příběhy nezdolného britského agenta ubírat. Z této pomyslné koleje v roce 2006 vykolejilo vynikající Casino Royale následováno nemastným neslaným Quantum of Solace. Goldfinger je dnes již kultovním snímkem. Nemusíte být znalcem bondovského universa, ale jistě víte, že tento snímek alespoň existuje. Už jen kvůli ikonické scéně s na zlato natřenou Jill Mastersonovou. Guy Hamilton usedl na ještě teplou režisérskou stoličku po Terenci Youngovi. První čtyři příběhy nula nula sedmičky od sebe dělil pouhý rok, 60. léta lze označit za bondovské žně a současně jejich zlatou éru. Hamiton vmísil do vyprávění všechny aspekty, které na Jamesi Bondovi mají diváci tak rádi. Stylovou předtitulkovou scénu, vynikající titulkovou skladbu od Shirley Bassey (nedávno jsem ji dokonce slyšel v rádiu a nevěřil jsem vlastním uším), setsakra mazaného záporáka, skvělé vychytávky od Q, typický šovinismus a další. Sledujeme bondovu snahu o překažení znehodnocení státního depozitáře zlata ve Fort Knox. Každý jiný zloděj by chtěl banku vyloupit. Goldfinger je však originálnější. Nechá na místě vybuchnout „malé atomové zařízení“ a zlato tudíž přestane mít hodnotu na dalších 58 let. Kdo z toho bude profitovat je jasné. Po castingové stránce je snímek precizní. Seanu Connerymu byste s klidem svěřili do rukou osud celého světa, protože mu roli žerete i s navijákem. Působí jako naprostý profesionál. Gert Fröbe ztvárnil Aurica Goldfingera se vší grácií a skvěle mu vštípil ty nejhorší lidské vlastnosti. Jeho chamtivost, egoismus sahá až do nebes, je si zatraceně jistý a zlatou barvu miluje víc než svůj život. Pochvalu si zaslouží i výběr jeho poskoka Oddjoba Němý sluha, který převelice rád zabijí mladé ženy vrhnutím svého klobouku s ocelovou krempou. Nejzapamatovatelnější side-kick hlavního záporáka z celé série. Akce je pomálu, spíše sledujeme typickou špionáž, ale film se nebojí šlápnout na plyn např. ve scénách ve Švýcarsku. Bond trousí suché hlášky, laškuje s Moneypenny, loví ženy na jednu noc a zkrátka dělá přesně to co na něm už téměř půl století milujeme. Za zmínku jednoznačně stojí soundtrack od bondovského veterána přes hudbu, Johna Barryho. Skvěle pracuje s ústředním motivem, složeným Monty Normanem a hned v předtitulkové scéně kouzlí s tóny, které parádně pasují do dění na plátně. Guy Hamilton byl zkrátka na svém tvůrčím vrcholu a spolu s Connerym stvořili vynikající film, na kterém se zub času podepsal jen málo a působí svěže a neotřele i po šestačtyřiceti letech. „Očekáváte, že promluvím? Ne, pane Bonde, očekávám, že zemřete:“ Údernější slovní výměnu mezi hrdinou a zápornou postavou jen stěží pohledat. Toto je kus filmové historie.

Dr. No (1962)

Chtělo by se říci až detektivní pátrání s minimem akce, ale první bondovka má své osobité kouzlo a udala směr, kterým se vydaly i ostatní díly. Skvělý začátek jedné legendy.

Vetřelci (1986)

Co se dá asi tak říci k filmu, který režíroval James Cameron a vizuální stránku měl na starosti ten nejlepší z nejlepších, Stan Winston? Film vás ohromí tím, jak je rozmáchlý a jak je VELKÝ. Banda mariňáků je masakrována na "obydlené" planetě LV-426 a celý film je v podstatě jedna velká akce. Sorry Ridley, ale Cameronovi se to (podle mě) povedlo o trochu víc.

Walker, Texas Ranger (1993) (seriál) odpad!

Naprosto odporný seriál...Dementní herci (Norris hraje prim), patetické hlášky, humusácká hudba a hroznej dědek "Sýdý" trousíci svá životní moudra na každém kroku. Tohle si opravdu nezaslouží ani jednu hvězdičku, ačkoliv na zasmání to není špatná volba. Hrůza děs...

Smrtonosná past (1988)

"Kdo je v tom autě? Steve Wonder?" Biják mého dětství. Režisér McTiernan spolu s Brucem Willisem definovali akční žánr a stanovili tak určité normy, ze kterých pozdější snímky (Přepadení v Pacifiku aj.) jen překrásně opisovaly.

Kobra (1986)

Co víc si od akčňáku z 80´s můžu přát? Zatraceně cool Sly s párátkem v koutku úst a neskutečně dokonalýma brýlema tu je. Skvělá oldschoolová 80´s hudba tu je taky. Násilí... toho je tu požehňaně. A záporák? Hnusák s perfektní kudličkou. Jasně, žádný veledílo, jen parádní oddechovka. Feel the Heat ! ! !

Tango a Cash (1989)

"Jóo, tebe znáám. Ty jsi hrál v Barbaru Conanovi." Kultovní snímek Andreje Končalovského, který ani po 20 letech nestárne. Mezi Stallonem a Russelem to dokonale funguje, slovní přestřelky jsou nezapomenutelné. Harold Faltermayer složil vynikající 80´s hudební doprovod, který sedí jak prdel na hrnci a závěrečná skladba "Best of what I got" skvělý výsledný dojem jen podtrhuje... "Se svým IQ si i beze zbraně veelmi nebezpečný"......HEROES AGAIN...Paráda