Zlatá sedmdesátá (1998) (seriál)

V sedmdesátkách jsem se narodil, ale těch našich normalizačních. Srovnávat tu dobu s těmi americkými prostě nelze a pokud tak jen v té osobní rovině vztahů mezi dětmi a rodiči a pak také samozřejmě mezi dospívajícími chlapci a dívkami, kde nutně dochází k prvním jiskrám. Z opovrhavého pohlaví ,,blbý holky'' je pro kluka náhle cosi hodně zajímavého a dráždivého obzvláště v sedmnácti :-). Co se toho týče je téměř jedno v jakém režimu žijete. Přemýšlel jsem jak to asi vznikne, že některé dekády jsou pro tu či onu generaci ta správná ,,zlatá''. Pro dědu to bylo období před druhou světovou, kdy měl pekárnu a rodině se po hrozné světové válce zase začalo dařit. Pro otce to byly šedesátky. Závan svobody ze západu, zrušení cenzůry i tak na kratičký okamžik uměl mladým udělat ze země řízené komunisty ráj na zemi hodný vzpomínek. Ovšem do doby než tu po dlažbě zachrastily ocelové pásy bratrských armád v srpnu 1968. Pro mne osobně to jsou devadesátky. Pád komančů, svoboda a svět bez mantinelů, kde už se nenařizovalo co má kdo dělat a jak, případně kam může a kam ne. V souhrnu lze tedy konstatovat, že ,,zlatá'' jsou období kdy se neválčí, je relativní blahobyt ale hlavně... člověk je v té době mladý. A to je asi ten klíč. Myslím si, že tvůrci tohohle seroše udělali takového jakoby předchůdce našeho Vyprávěj. I oni promítli do seriálu všechna ta po prvé ať už se jednalo o mejdany, kouření, vlastnění auťáku či sex. Sedmdesátky byly ulítlé, rokenroll zkomíral pod nápory disco, móda byla fakt extrém a tak když se k partě mládežníků a jejich příběhům nasadí správné sedmdesátkové kulisy, nemohlo to dopadnou špatně. Osobně v těch kulisách jistou studiovost vidím i fakt, že byl film točen na konci devadesátek. Ale snaha tam je značná aby to bylo co nejvíc seventies a tak mhouřím oči. Partička byla vybraná dokonale. Drobná Jackie, kterou by jste opravdu netypovali na dračici jakou ve skutečnosti je, sexy kost zrzka Donna, znalec Steve - ale převážně teoreticky, imigrant Fez (dnes naprosto nepředstavitelná figura), dlouhán Michael co mu to moc nepálí a samozřejmě Erik, který miluje Donnu a snaží se být dobrým synem svých rodičů. :-). Když vidím Erika a ten jeho účes a vykulené oči často se mi vybaví brácha Keren Carpenterové - Richard ze slavných Carpenters, Ta podoba a ty sedmdesátky tam prostě jsou jak ulité ! Netvrdím, že každí díl je bomba (ale u kterého seroše to tak je že?), ale garantuji vám, že se u každého budete celou dobu mírně usmívat. Prostě budete mít takový ten malý úsměv na tváři, úsměv těch co už vědí, co něco zažili, co mají zkušenosti, úsměv těch, kteří sledují počínání mladších a nezkušenějších pomalu ohlededávajících cestu, kterou jste vy už prošli. :-). Dávám za 4 piva v plechovce, chlazená ! * * * *

Poslední mejdan (1984)

Terce tu bylo nádherných 24 a v podstatě byla tím jediným na co se v tomhle filmu dalo dívat. Obzvláště když pod svým přiléhavým roláčkem neměla už nic jiného, čímž jen byly zdůrazněny její ženské zbraně... Jenže ve filmu hraje velmi cudnou dívku, která když jde v noci po diskotéce s chlapcem k němu do bytu a popíjí tam s ním víno, odmítá jakékoliv intimnosti... Navíc se schází se závadovou mládeží. Její skoro kluk je vekslák a zloděj, další zase holduje partě podivných individuí... Co má chudák holka dělat? Nakonec si přeci jen vybere a není to nikdo jiný než ,,taťka'' Františka co se má fanfárově - kudrnáč Michal Nesvadba. Ten vykupuje lahve ve výkupně lahví a bedlivě dává pozor na to, které jsou zálohované a které ne. Na přiléhavý svetřík nechtěně zabírá i profesor na střední a na koho naopak nezabírá je doktor v nemocnici kam chodí holčina na praxi. Ten si na ni naopak zasedl. A to se není co divit, že holka vletí do průsšvihu. Naštěstí je tu pomocná kolektivní ruka soudruhů a před vyhazovem se za ni zaručí vychovatelka z domova mládeže... Nevím jestli se nám tím soudruzi něco nesnažili sdělit. Předpokládám, že si měl mladý divák vzít ponaučení, že jedině pilným studiem a řádnou prací sám nikomu nic nezpůsobí a také nedojde újmy. Film je v podstatě jen takové zajímavé retro, protože zase skvěle zachytil mimoděk dobu, v níž se odehrává. Nechápu proč někteří herci byli dabováni. Například Vlasáka daboval Oliva a Podhůrského jakýsi Rus (hrál Jugoslávce). Nejlepší byl Rous s frajerským náramkem kolem zápěstí z ostantého drátu :-). To je snad ještě lepší level než oblíbený šperk socialistických drsňáků - žiletka na řetízku kolem krku. Ten feeling konce osmdesátek skvěle dokresil Václav neckář v závěrečné písničce při titulcích. Jak říkám, kdo má rád Terezku Pokornou, tak tenhle film stojí vidět jen kvůli ní. Nejen že jí to tam sluší, ale i pro jejíc přirozený herecký projev. Dávám za dvě sklenky bílého. * *

Jackass 3.5 (2011)

Asi jsem úchyl, ale na Jackass a tu šílenou partičku kolem Knoxvilla se vždycky rád podívám. Samozhřejmě bychz oželele všeczhny ty fekální, prdící a zvracecí scény, ale pak si říkám zhda by to byli ještě Jackass. Tohle je jejich styl, nezhaměnitelný a neookopírovatelný. Já si nejraději užívám takové ty inteligentnější úkoly, nebo scénky. Výborná byla bitka lilipůtánů v hospodě a taky útěk z věznice skrze paralyzérové překážky. V minulých dílech si vybavuji geniální houpačku, kde jste se museli silně odrazit nahama aby jste se dostali nad rohy rozzuřeného býka čímž se ovšem ten druhý na druhé straně tyče co ještě otáčela kolem své osy dostal přímo před jeho nozdry... :-). To mně baví. Dělat téhle smečce kameramana bych vážně nechtěl. Některé scénky nechápu, to když se opravdu silně řežou a divím se, že to ještě někdo po kopanci do hlavy neschytal nějak vážněji. Každopádně i u tohohle dílu jsem se zase párkrát pořádně zasmál, protože nechyběl ani důchodce Irving Zisman. A co potěšilo byla účast našelo L39 Albatrosu z Aera při tryskovém blbnutí :-) !!! Dávám za tři šipky foukané hádejte čím.. * * *

Pod vodou (2020)

Nebudeme si nalhávat, to to téma tu už bylo mockrát. Oni také tvůrci těchto scénářů už nemají moc co vymýšlet. Všechny nápady už vyzobali ti co cestu prošlapávali před nimi a zde nutno přiznat, že dnes už to není cesta, ale pořádná autostráda. V zásadě se setkáváme s tím, že nějaká vesmírná loď tam nahoře buď něco natěží, nebo se s ní něco sveze a pak sledujeme osádku jak se s tím snaží bojovat popřípadě jak se nakonec snaží aby to nespadlo na Zemi. A pak je tu protipól. Neprobádané mořské hlubiny. Tedy skoro, protože lidi se už umí dostat i do těch nehlubších mořských příkopů, kde po hříchu ani tak nenachází nové formy života ale mikrotenové sáčky. Lidský bordel je už prostě doslova všude. Na dně může hrdiny potkat nepřízeň přírody, to jsou ta různá zemětření od o sebe se třoucích litosférických desek, až po sopečné erupce podmořských vulkánů. No a pak i zde mohou žít různá zviřátka, která nechtějí být rušena od svého klidu v té naprosté tmě a obrovském tlaku. A tak když vidí podivné svítící tvory, napadne ji to co obra v Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém.. ,,Aha, jde mi sem nějaký jídlo! ''. Nechci spoilerovat, ale podobný problém bude řešit i parta hrdinů z tohoto snímku. Jsem rád, že tam byl Vincent Cassel, toho já rád a ještě raději jsem , že tam byla Kristen Stewart, protože tu já taky rád. Tady jí to seklo s tím krátkým utfitem, nehledě na to, že půlku filmu tu se svoují dokonalou postavou běhá jen ve spodním prádle :-). Jak jsem zmínil výše, námětově to nejde o nic převratného, ale film pobaví a zejména ,,mláďátka'' či co to bylo byla supr, hlavně polykací scéna se světlicí. Dávám za tři evakuační moduly. * * *

Sky Sharks (2020)

Kdyby byl quilty pleasure uznatelným žánrem, byl by tohle kandidát na několik Oscarů. Němci udělali eintopf z Poplachu v oblacích a Iron Sky a od prvopočátku je evidentní, že jim ani tak nešlo o chuť jako spíš o to aby to mělo správný říz. A to se jim povedlo dokonale. Dokonce tvůrci zapomněli na současnou břiblblou korektnost a tak mají žraloci jako zbraně Luftwaffe na sobě svastiky a vůbec se zde s nacistickými symboly setkáme hojněni než je dnes obvyklé. Zkuste třeba na FB umístit fotku svého právě dodělaného modelu 1:72 Messerchmittu s hákáčem na ocasu a uvidíte co se bude dít! Že to letadlo takhle za druhé světové takto vypadalo? Že na ruských strojích jsou zase rudé hvězdy ?To vůbec nikoho dnes nezajímá. Budete nahlášeni, dostanete výstrahu v horším případě ban. A to není jen Fb. Proto ač nejsem nácek jsem rád, když má někdo ty gule a když už to má být válečné, tak tam ten hákenkrajc dá. Film někomu připomene i všechna ta žraločí tornáda, už mají tuším pátý díl, ale tady je podobné námětem spíše Iron Sky protože hybernovaní nacisté chtějí opět převzít vládu nad světem. Koktejl je to opravdu nesourodý, jednu chvilku je divák na mrazivých pláních, po chvilce sleduje masakr na palubě linkového letu společnosti NHL aby se najednou ocitl na palubě britského Lancasteru ze kterého se oklikou dostane až do vlhkého Vietnamu v době snahy Američanů tam zavést západní demokracii. Od první sekundy je zřejmé, že to celé je jen taková srandička udělaná pro radost a zcela určitě v tom nebyl záměr obohatit fond světové kinematografie. Kdo k tomu takto přistoupí, dostane se mu porce docela vtipné zábavy parodující nejeden film. Já si užíval detailů jako třeba páčky Chemtrails na palubě civilního Boeingu, hermetických zámků lodních dveří ve tvaru hákových křížů nebo už jen ty fosforeskující látky mizející po vpichu byly parádně provedeny, V souhrnu tedy dávám za dva zmutované žraloky, byť normálně by to bylo na odpad. * *

Rány (2019)

50 odstínů švába aneb jak Netflix natočil cosi debilního rádoby strašidelného. Už hodnocení komentujících naznačovalo, že to nebude žádná hitparáda, ale že to bude takový průser, to jsem fakt nečekal. Já na to vlastně koukal jen kvůli sympaťákovi Armie Hammerovi. Už jsem s ním pár filmů viděl a vždycky mi sedly jak ty filmy tak on. Přeci by nehrál v nějaké debilitě a Netflix taky netočí špatné kousky řekl jsem si. Nu, tak Netflix točí i debilní kousky a ano Armie v debilitě klidně hrát bude zní současná odpověď. Já tedy nevím, ale v dnešní době všelijakých appek, kdy si z fotky lze udělat zvířecí hlavu, stařeckou nebo dokonce zombie bych určitě po vidění jakési vyfocené hlavy v MMS neodhodil s hrůzou mobil od sebe. Bohužel hrdina Will asi vyrůstal jen v dětské ZOO a tak zřejmě ze svého okolí znal jen hodné králíčky a morčátka... Další z čeho jsem kvetl bylo (a to je běžně debilní chodvání ve více hororech), že když hrdina přišel domů, kde se jako něco dělo, nerozsvítil si, ale chodil tam po tmě.. Asi kvůli utajení. Přeci když zjišťuji zda mi doma někdo nechodí a navíc z něj mám strach, neprocházím byt tmou... A ty švábi... Eh... Prostě hrůza. Babak Anvari měl zůstat v Íránu a dělat tam něco pořádnějšího než v Británii točit takovéhle kraviny... Dám za jednoho švába jen za účast Armieho. V efilmu hrála i Dakota (bohužel ne DC-3) a byla na pěst i jako herečka i jako partnerka Willa. Já jí prostě nerad . *

Mrtvý muž (1995)

Někde jsem zase zaslechl Harvest Moon od Neil Younga a vzpomněl jsem si na hudbu z tohohle filmu. A jelikož je tomu tak nějak právě akorát 26 let (eh) co jsem Mrtvého muže viděl, dostal jsem chuť to vidět znovu. Ono se mnohé událo od těch bujarých let pastýřských. Krapet jsem pobral rozumu a tak mi spíná lecos co dříve ne a hlavně mi poslední dobou šmakují westerny, tedy pokud to nejsou takové ty ,,klasické'' americké z padesátek s Johnem Waynem :-). A tak nějak jsem si vybavil, že už tehdy mi Mrtvý muž přišel jiný. Jednak to byl nebarevný film, hudba v něm nebyla westernová a hlavní hrdina/nehrdina byl také zvláštní. A tak jsem na film koukl znovu. Ale ač uběhlo toliko let kolem, dojem z filmu byl stejný. Zajímavý hoooodně pomalý western, zvláštní jako celé to Blakeovo umírání. Depp byl zase fajn, ale kdo mne možná dnes o píď bavil víc byl Gary Farmer alias pan Nikdo. I já jako mnozí zde jsem měl trochu problém s tím, kterak vyjukaný účetní z Clevelandu se ocitne opravdu v divočině a jak se z něj díky zranění rázem stane pistolník s muškou jakou měl Buffalo Bill. Ale tenhle film není o nějaké logice. Autoři se nám asi snažili něco sdělit, ale krom poznání, že na poslední cestě není dobré být sám si fakt nějak neumím dát dohromady co. Proto tu nebudu házet hvězdami jako jiní, kteří skrze tento film poznali nejtajnější pravdy samotného vesmíru a bytí... Film mně bavil, hudba byla super, ale i dnes v roce 2021 mi to přišlo takové průměrné. proto dávám za 3 papírové růže. * * *

Vesnicopis (2010) (pořad)

Tak já na rozdíl od ostatních L. Tučka rád. Někdo ho zná z Na stojáka a někomu možná řekne více Lucián Krutomluv tedy jeden z legendárních moderatizátorů ještě legendárnějšího Rádia Limonádový Joe. Kdo měl za života to štěstí a tohle rádio i jeho partu zažil pak ví. Na ostatní může Tuček působit už jen od pohledu abych tak řekl ,,zvláštně'' :-). I mně překvapila jeho účast jako průvodce, ale jaký je mezi ním rozdíl a Vladykou, Munzarem atd...? Pan architekt Vávra taky krásně národ provedl Šumnýmy městy a ve volnu divoce křepčí v lecčems šíleném u Sklepáků. Výlet po vesničkách byl dobrý nápad. Bylo to zase něco jiné než všechny ty cestovací pořady do zahraničí... * * *

Zakázaná zóna (2010)

Naprosto parádní záležitost ! Tak teď už vím jak se Emzáci dostali na zem. S ,,dvojkou'' Monsters - temný kontinent to opravdu prakticky nijak nesouvisí, snad jen originalitou námětu a tou mimozemskou náplavou. Tohle mi ale sedlo mnohem víc. Já rád roadmovie a tahle vedla z Mexika do USA. Oba hlavní hrdinové byli sympaťáci a nakrátko ostříhaná Whitney Able v kraťáskách byla dost sexy. Jak je opět vidět, ke slušnému scifi filmu netřeba nějaký šílený rozpočet a množství digitálních triků. A vlastně ani moc herců :-). Snad jen ti Emzáci nemuseli vypadat jako chobotnice, ve dvojce to byla mnohem zajímavější zviřátka. Gareth Edwards je šikovnej chlap o tom žádná a tohle se mu povedlo. Je to totiž parádně civilní. Jako kdyby jste byli na dovče třeba v Chorvatsku a něco se tam stalo a vy se samo sebou snažíte dostat domů. Jenže vše už má v rukách armáda a každej lístek na poslední loď či letadlo stojí nekřesťanské prachy... Tak hledáte alternativní cestu i za cenu, že to nemusí být úplně bezpečné... Moc se mi to líbilo! Dávám za 4 choroše. * * * *

Monsters - Temný kontinent (2014)

,,Kurva co tu dělám? Dyť já mám být doma se svojí dcerou ! '' ------- Až při čtení obsahu a ostatních komentů po vidění filmu jsem zjistil, že tohle má nějakou jedničku na níž to navazuje. Ale zase ne prý moc, tak tedy nevím zda by mi to bylo nějak platné vidět nejprve Zakázanou zónu. Možná bych věděl proč na Zemi přiletěly Žlababy, co jsou vlastně zač a zda lidem nějak výrazněji škodí krom toho že dělají Huí ťap, ťap... . Budu tedy hodnotit jen tento film a na Zakázanou zónu zcela jistě v brzku kouknu. Od tohle jsem nečekal prakticky nic a pokud něco, tak nějaké scifi béčko s digitálním ufounem na konci. Ovšem vizuální zpracování hned od prvopočátku dávalo tušit, že si tímhle filmem tvůrci dali sakra záležet a co se týče vizuálu je to minimálně čtyřhvězdičková záležitost. Leckdo tu komentuje tu sci-fi stránku, ale já se domnívám, že klíč k pochopení tohoto snímku je možná někde jinde. Hrdinové v tomto filmu dle očekávání místo masakrování Emzáků tykadlo netykadlo až by z nich foskoreskující sliz lítal na všechny strany příliš mnoho filozofují na téma proč jsou tam. Ze začatku mi to vadilo, ale pak jsem pochopil, že to je asi to, co nám tvůrci chtěli sdělit. Nechci tu teď rozebírat současnou světovou politickou situaci ani hanět protiteroristické spojenecké akce a mise na nichž se podílí i naši. Každopádně Amíci (podobně tak Britové tvůrci filmu) jsou v Iráku od roku 2003 a bojují tam ,,aby nemuseli bojovat s islámským terorismem doma'' a zároveň těmito misemi chrání místní. Stojí to opravdu hodně miliard dolarů a hlavně hodně mladých životů. Za Irák si doplňte klidně písmeno X, můžeme se bavit o Afghánu a dalších rozvrácených zemích, kde se válčí mnohdy sto let v kuse.... Otázka zní má to za ty oběti a náklady cenu? Změnilo se tam něco? A pokud ano, nebylo to jen do doby, kdy se z ,,osvobozené a stabilizováné'' země americké jednotky zase stáhly ? Myslím, že na tohle naráží tenhle film především a emzáci jsou jen jakousi zástupnou kulisou, byť velmi zajímavou a navozující ve vztahu k místním lidem další kupu otázek. Film začíná jako kterýkoliv jiný tuctový válečňák. Parta mládežníků, které nebaví jejich současné žití v rytmu rachota-rodina, rachota-rodina, se nechají naverbovat do armády. Jdou tam dobrovolně, nejsou povoláni. Kluci z jedné ulice, kámoši až za hrob podobně jako v Lovci jelenů. Než se nadějou jsou v místě bojů a to nejen s emzáky, ale i místními, které mají chránit. Těm se ale jejich ochrana realizovaná nálety za obrovských civilních ztrát moc nelíbí a tak se bouří. Těžko tedy chránit někoho kdo to nechce a často po vás ještě střílí... Všem velý starý zkušený velitel, který má sice tam doma také rodinu, ale kterého už válka zcela odcizila normálnímu civilnímu životu. Je to drsňák, zabiják s množstvím odsloužených turnusů, který věří, že až to skončí tak se taky vrátí domů. V skrytu duše ale tuší, že to tak snadné nebude. Teď velí partě zelenáčů, co si o sobě hodně myslí, ale jen do prvního padlého... Zelenáčů, kterým ještě zabíjení nezdeformovalo vidění na dobra a zla.... Musím uznat, že tenhle film jsem podcenil nejen já, ale asi i kupa lidí zde. Tak nízké hodnocení si nezaslouží. Dávám mu solidní průměr a to za tři fosforeskující chapadélka! * * *