• Krátkometrážní

Česká RAPublika (2008)

Třeba mě kamenujte, ale tohle je prostě paráda! Nejzábavnější, nejsvižnější a možná nejlepší český dokument, který jsem kdy viděl. Nejsem fanouškem českého hiphopu, rapu apod., ale tohle prostě sedlo. Hana Hegerová rulez a rapující týpci a "Kde domov můj?". Kdo by to byl čekal?

Četa (1986)

Četa je filmem, který dokázal zachytit obraz války ve Vietnamu přibližně tak, jak si ji představuji já. Krutá, drsná, sprostá, špinavá, s prostorem pro svině i hrdiny. Navíc velmi sympatizuji s tím jak to Stone podal a jaké myšlenky zahrnul. Vyprávění z pohledu jednoho mladého vojáka je ověřenou jistotou a funguje i tady. O působivé scény rozhodně není nouze a nuda zde své místo nemá ani chvíli. Něco mi ale přece jen nesedělo, částečně to byli herci (kromě Toma Berengera, který byl perfektní), částečně nějaká ta drobnost, kterou musí pětihvězdičkový film mít.

Čínská čtvrť (1974)

Příjemná oldschoolová kriminálka se soukromomým detektivem, který strká nos tam, kam nemá a ponořuje se tak stále hlouběji do komplikovaného případu plného podvodů a zajímavých zvratů. Chinatown však (částečně oproti mému očekávání) zdaleka netěží jenom ze skvělého scénáře. O kvalitě filmu mě totiž přesvědčila především výborně navozená atmosféra, úžasná Golsmithova hudba (ten úvod!) a v neposlední řadě herecký výkon Jacka Nicholsona (ti, kdo zde píší, že se jedná o jeho životní roli, rozhodně nejsou daleko od pravdy). Akorát tomu všemu přece jen něco málo chybí.

Čistá duše (2001)

Čekal jsem víc, ale přiznávám, že je Čistá duše v žebříčku nejlepších snímků právem. Je to jeden z těch filmů, u kterých místy netušíte kde končí realita a začíná cosi jiného, silnějšího, ale hlavně jeden z těch, který ve vás na konci sice zanechá pár otázek, ale nemáte pocit naprostého chaosu. A za to jsem byl rád. Jinak celý děj plyne velmi pomalu a stopáž je možná o pár desítek minut delší než je zdrávo, ale ve výsledku to nevadí. I přes několik nudnějších chvilek jsem si film poměrně užil a určitě se k němu někdy v budoucnu vrátím.

Čokoláda (2000)

,,I thought, oh, just one little taste, it can't do any harm. But it turned out they were filled with rich, sinful..." Neobvyklý film se zvláštní atmosférou náboženské francouzské vesničky. Bohužel to ale nebyl můj šálek kávy (nebo spíš horké čokolády). Žádná z postav mi nepřirostla k srdci a celý děj mě příliš nebavil. Místy zajímavé a snad i trochu podmanivé, ale jednou stačilo.

Čto tvorjat mužčiny! (2013)

Bohužel pouze stupidní pokus o odlehčenou komedii. Chybí humor, dialogy váznou, příběh také nenabízí nic zajímavého ani překvapivého. Odpad to není, ale daleko to k němu nemá. Po pár úspěšných ruských komediích natočených před pár lety se snaha o jejich zopakování stala poměrně kostrbatou. Uvidíme, co přijde příště.

Čtvery Vánoce (2008)

Film, který nefunguje ani jako komedie, ani jako romantická slaďárna, ani jako vánoční oddechovka. Co to tedy je? Trapná nuda, kde potěší opravdu jen pár scén a pohodová Reese Witherspoon.

Čtyři pokoje (1995)

,,Hell of a night, huh Ted?" No, zas tak moc ne, ale budiž... Přiznám se, že mi dojmy z tohoto filmu tak trochu zachránila právě čsfd. Nebýt toho, že jsem si před projekcí pročetl zdejší komentáře, asi bych po prvním příběhu bez zaváhání vypínal. Po těch úvodních dvaceti minutách utrpení jsem měl totiž vážně namále. Nakonec jsem si ale řekl, že vydržím všechny čtyři historky. Ta druhá přinesla opět spíše zklamání (i když byla oproti předcházející o dost snesitelnější). A pak přišel vrchol. Na scéně se objevil Banderas se "svými" děcky a posunuli tenhle film mimo vody odpadu. Věřil jsem (a částečně i doufal), že přijde to nejlepší na konec a třeba i pochopím zdejší vysoké hodnocení. Tarantino ale Rodrigueze ani zdaleka nepřekoval. Upřímně jsem zklamán - čekal jsem větší propojení příběhů a rozhodně lepší výkon Rotha, který tady byl vyloženě napřeshubu. Zase jednou krok vedle.

Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994)

Po mnoha stránkách neobvyklá romantická komedie, která místy působí melancholicky až smutně a k happyendu nesměřuje vůbec přímočaře. I přes trochu zvláštní atmosféru je to velice zábavný film, nabytý pravým britským humorem a zajímavými dialogy. Výborné je rovněž obsazení. Pochvalu zaslouží především Andie MacDowell, která mě podobně jako Hugh Granta učarovala na první pohled. Richard Curtis tenhle žánr zvládá jako málokdo.

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

,,Na heslo kukuřice odpověděl slovem hranostaj. To mohou být buď příušnice nebo šek. Příušnice nemá." Skvělá komedie plná výborných hlášek a příjemných herců doplněná o kresby Káji Saudka. Vskutku jsem se bavil, lepší 4*.