Hvězdná brána - Noční směna (2002) (epizoda)

Námět není špatný, ale holt už tolikrát obehraný, že to chtělo něco navíc. A i když se oba mimozemšťané snaží, nemají moc prostoru. Chybí tomu trochu humoru, nadhled, nebo naopak něco překvapivějšího. Ani to noční městečko nepůsobí tak tajemně, jak by mohlo. Ale jinak se na to dobře kouká, to zas ne že ne.

Ghosted (2023)

Tady nefunguje vůbec nic. Těm dvěma nějakou chemii mezi nimi nevěřím ani za mák, Ana de Armas nejenom, že neumí hrát, maximálně se tvářit, ale sexy mi také nepřijde, protože nemá pas, zato má pěkně velkou prdel jako J. Lo a dost tlustá stehna, manekýn hraje jako v jakékoliv reklamě na nějaký úpa skvělý produkt (navíc v jedné scéně obličej zraněný má, ve druhé nemá, pak zas trošičku má...), akčních scén je sice hodně, ale natočené jsou tak nějak divně. Nejhorší je, že se to navíc pokouší o humor a snad nadhled, ale celé je to těžkopádné jako vtipy od AI. Tušíme, že tohle tvůrci mysleli jako ha ha vtip (třeba hořící pneumatika), ale prostě to nefunguje. Platí, že když dva dělají totéž, není to totéž. Pan a paní Smithovi jsou uvěřitelní a vtipní, True Lies to samé, dokonce i ten Ashton Kutcher je v Killers daleko lepší, a jak tu někdo píše, tvůrci se měli podívat na nějaké police stories Jackieho Chana, jak se dělá humor v akčním filmu s parťákem, který netuší, o co jde. A jinak varování ministra nudy - prvních třicet minut přeskočte, je to taková romantická slaďárna, až bolí a všechny scenáristické poučky likviduje (zápletka musí naběhnout v hollywoodském filmu do 15, max. 20 minut, jinak divák s filmem nejde). Jo, a hudba je děsná a k většině scén se nehodí.

A bůh řekl Kainovi (1970)

Tohle mě hodně potěšilo. Klaus Kinski v kladné roli, promyšlený scénář, kde je potřeba dávat pozor na detaily (třeba zvuk kapek v jeskyni) a postupně si sám skládat, co se před těmi deseti lety stalo, no a konečně od určité chvíle skoro hororová atmosféra podtržená i hudbou. Plus závěrečný text, který nám vlastně řekne, co bude s hrdinou dál. A přitom se dějově navenek celý film zdá být je revenge žánrovkou.

Zákony vlka - Třetí do páru (2023) (epizoda)

Docela slušný díl, který měl konečně hlavu a patu, jen nechápu, proč se některé věci řeší na dlouhé lokte. Jako ano, chápu, chtějí to roztahat do všech dílů, ale nedává smysl, když v tomto dílu řeknete, že se pojedete podívat na kostel, a nakonec nejedete, i když máte kdy, a celé se to přehodí do dalšího dílu (dílů). To prostě mělo zaznít tam, kde se to bude řešit, jako cliffhanger je to hodně slabé. A přijde mi, že se tvůrci zatím zbytečně moc krotí, chtělo by to přitlačit na pilu a řešit víc konfrontací a střetů mezi postavami.

Hvězdná brána - Časová smyčka (2000) (epizoda)

Vtipná variace na časové smyčky, a to velmi vtipná. Zvláště ty hlášky obou, kteří jediní si pamatují všechny opakované dny, jsou fajn, a samozřejmě i chvíle, kdy se rozhodnou rebelovat a dělat, co by běžně nedělali. A nakonec je v tom překvapivě i kus dramatu.

Jsem božská (2018)

Takhle si myslím, že měla vypadat Bridget Jones. Máme zde boubelku, která má podobné problémy se sebepřijetím, ale nechová sena rozdíl od Bridget jako debil, jenom jí chybí zdravé (nikoliv zbytečně přehnané) sebevědomí. A o tom to celé je. Samotná zápletka s tím, jak se praští do hlavy, sice trochu recykluje jiné nápady, ale zde zůstává v realistické rovině, což je filmu jen k dobru, a scénář naprosto přesně jede tak, jak má. Jen některé pasáže jsou zbytečně zdlouhavé a natahované, zvláště ta, než pochopí, že to celou dobu byla ona. Během toho projevu na její pochopení a poznání je pak moc málo času, ačkoliv ano, nakonec kvůli tomu její projev k publiku vyzní velmi efektivně. Ale osobně bych víc ocenil, kdyby si věci uvědomila už v té restauraci, kde má sraz se svým klukem, byl by čas na účinnější a podrobnější přerod její postavy a jejího uvědomění si věci. Jinak poselstvím filmu je buďte sami sebou, kašlete na to, co o vás říkají ostatní, a mějte zdravou sebedůvěru sami v sebe. Což je hodně pozitivní.

Duch kláštera (1934)

Film hodně doplácí na rok svého vzniku. Scénář s morálním ponaučením na konec je slušný, vše se odehrává v jenom místě a čase, což je docela umění natočit, pokud jde o výpravu, klášter vypadá hodně tajuplně, jen prostě střih, švenky a herecké projevy jsou poplatny době a právě u toho herectví nutno říct, že je často zbytečně přehnané a divadelní. A ta hudba taky často až zbytečně burácí. Ale jinak první polovina filmu šlape na mysteriozní vlně, až do zdlouhavého vysvětlování u večeře, tam se kouzlo filmu zlomí. Líbí se mi pak ještě závěrečná hláška - "Tak jsme strávili noc s mrtvými. Nebo snad jsme tu noc byli mrtví my?" Také jsem čekal, že se bude víc pracovat se Stínem, že se objeví opět v závěru, ale nic. Celkově bych však neměl problém se časem podívat na film znovu.

Devět životů (1957)

Muselo to dát určitě práci celé natočit, ta syrovost hor z filmu přímo čiší. Jenže celé to připomíná až moc sovětské gerojské filmy, příběhy obyčejného člověka Meresjeva, a protože vlastně víme, jak vše skončí, je to takové po čase už velmi jednotvárné. Možná mi i chyběl nějaký hlubší vhled do toho, co se vlastně děje, protože třeba hned v úvodních scénách jsem absolutně netušil, kdo je kdo a proč, která loď patří komu, kdo na koho střílí a proč... Ale jak říkám, kamera, výprava, jako by u toho člověk byl. Jen z dramaturgického hlediska je to prostě ploché, jasná linka bez vrcholů, střetů a peripetiií, a i těch pár nahodilých setkání s nacisty je tu podáno trochu jako selanka.

Citadel - Tajemství noci smyje déšť (2023) (epizoda)

Mno, takže nakonec šlo o vztahovku krytou jako že špionským filmem. Charaktery postav nedávaly smysl, nedává smysl ani to, proč by matka nechávala zabít vlastního syna (když všechny, tak všechny), kterého koneckonců ještě potom potřebovala, a nedává smysl, oč vlastně nakonec šlo diplomatce z OSN, protože se chovala hůř než ti, které kritizovala, ale podané to bylo tak, abychom jako chápali její pohnutky... No nic, pokud bych to bral jen jako melodrama sem tam střižené slušnými akčními scénami, docela se na to šlo koukat, ačkoliv v posledních třech dílech akce moc nebylo nebo vůbec, ale jinak je to pejsek s kočičkou vařící dort.

Citadel - Čas z nás dělá nepřátele (2023) (epizoda)

Pletu se, nebo v tomto dílu nebyla ani jedna akce? Jen samé rodinné vztahy a rodinná pouta, taková červená knihovna. U některých postav už ani netuším, proč dělají, co dělají, pokud se třeba chovají hůř než ti, které kritizují. Ale ono už to nějak celkově přestává dávat smysl, zbytečně se to komplikuje, a vlastně bych nakonec byl rád za jednou a prostou historku se dvěma třemi zvraty, ale tak nějak v normálu.