Pokoj č. 10 (2006) (seriál)

Úžasný seriál, u kterého jsem si na konci říkal: Ještě, ještě, více záhadných předmětů! Ale tahle story byla ukončena, asi by to už musel být seriál o jiné dějové linii. Chytré, zručně natočené, sem tam ty obvyklé rodinné kecy, ale naštěstí v míře dost malé na to, aby seriál nezkazily.

Spiknutí (2006) (seriál)

Škoda, že to utnuli a nemá ten seriál konec. Otázek zůstalo hodně a podle úvodních dílů myslím, že to scenáristé měli v hlavě srovnané, kam míří - viz všechny ty narážky během jednotlivých dílů a možnost využít flashbacky, které nově dávaly smysl nebo jiný smysl. Je teda fakt, že ve druhé sezoně by se to vyvinulo směrem od detektivního pátrání k Šifře mistra Leonarda, ale osobně by mi to nevadilo. Navíc začínám mít rád jako herečku Joanne Kelly (Jack Hunter, Warehouse 13), kterou v seznamu herců tohoto filmů zde na ČSFD postrádám, i když hraje jednu z hlavních rolí a je na plakátu.

První oddělení (2009) (seriál) odpad!

Moc jsem doufal, že si někdo vzal poučení z Kriminálky Anděl a natočí pořádný česko-slovenský detektivní seriál. Ale tohle je neskutečná stupidita. Dialogy, herecké výkony, a i na tak malém frmátu spousta vaty. Snaha o postmoderní držení kamery a filtry vyznívá spíš směšně.

Past na Ježíška (2006) (TV film)

Hm, to je fakt originální námět. Past na Ježíška. Ježiš, kolikrát jsme to viděli ve vánočních amerických komediích v milionech variací? Od odpadu to zachraňují jen Kříž s Kuklovou, jinak je to přeslazené i na černý vtip a přetažené stopáží neskutečně i na tak prostý vtip. A bylo to vlastně vtipné? Pro mne ne.

Sex a lži města hříchu: Skandál Teda Biniona (2008) (TV film)

Sin City na obale DVD by mohlo svádět k úvaze o spojitosti se slavným komiksem, ale jde o rekonstrukci pravdivého případu z Las Vegas. Pokud jsem z filmu - neznaje skutečný případ - odpozoroval, tak nějaká holka přijela s kamoškou do Las Vegas, prohrála prachy, tak se živila jako striptérka u tyče, zaujala majitele kasina, ten si ji vzal, za tři roky ho našli mrtvého z předávkování, sestra majitele kasina striptérku obvinila, že manžele zabila a pomáhal jí milenec. Odehrají se dva soudy, v jednom jsou uznáni striptérka a milenec vinnými, po třech letech je přelíčení obnoveno a jsou viny zproštěni. Striptérka se na milence vykašle a jde za starým finančním magnátem bydlet do Kalifornie. Striptérku zde hraje Mena Suvari obarvená na blond, která krade hlavní prostor filmu, ale sama neví, co hraje, jestli vypočítavou mrchu, oběť, naivní husičku, její polohy se rychle mění, ale bez zjevné příčiny. Samotný film je natočen formou retrospektiv a skoků v čase. Filmařsky není až tak špatný, na to, že jde o televizní produkci, slabší je to s myšlenkou a s hereckými výkony. Tvůrci se nechtěli přiklonit ani na jednu, ani na druhou stranu, i když v diskuzi televizního štábu si dovolí určité spekulace, a nechávají prostor na divákovi, aby rozhodl. Jenže neříkají úplně všechna fakta - např. se jim z příběhu v prostřední části zcela vytratila postava kamarádky, sestra majitele kasina se dere o to, aby kasino vedla ona, ale nikoho ani nenapadne, že by třeba ona sama mohla mít v předávkování prsty. Nakonec jediné, co si asi divák odnese, je myšlenka, že kdo má prachy, musí o ně bojovat s dalšími, kteří také mají prachy. A že starostí je někdy víc, než radostí, s takovými penězi. Herecky je to vážně slabota a Mena Suvari moc hrát neumí, zdá se (v jednu chvíli vypadá jak Veronika Jeníková v Ordinaci v růžové zahradě, ale jen vzhledem). Navíc postavy jsou naprosto nezajímavé nejspíš i pro toho, kdo má rád filmy z kasín.

Vinyan (2008)

Psychedelicky zpracované drama, které mne . i přesto, že jsem manžel a rodič - nechalo neskutečně chladným a z konce mi bylo leda na zvracení. Jako pro lidi, co rádi depky a depkoidně se depkují, určitě vynikající depka.

Sedm životů (2008) odpad!

Will Smith v morálně úchylném filmu, jenž se tváří lidumilně a je natočen opět se skoky v čase, aby vypadal "humělecky". Zhruba hodinu sledujete střípky a výseky ze života Tima Thomase, které vám nebudou dávat smysl. Po zhruba hodině začnete tušit, oč jde, ale řeknete si, že to je pěkně úchylný nápad. A nakonec během posledních 15 minut filmu dojde k tomu, co jste si mysleli. Abych ukázal, jak úchylný film je, musím SPOILEROVAT, takže prosím pozor, pokud se chcete nechat rozuzlením překvapit! Ze všech střípků si postupně složíte obraz. Tim kdysi zavinil autonehodu a tím smrt osmi lidí. Aby nějak uklidnil výčitky svědomí, tuhle dá krev, tamhle ledvinu. Až se rozhodne spáchat sebevraždu rovněž docela úchylným způsobem a jen jezdí po Státech (amerických) a vybírá lidi, kterým věnuje zbytky ze svého těla - slepému pianistovi oči, téhle holce srdce (a to doslova i v přeneseném slova významu), a sám rozhoduje, zda "jsou hodni". Když je shledá nehodnými, vypočítavými, nic jim nedá, ne ne. Naprosto souhlasím s tím, co napsal uživatel Deverant. Líp bych to nenapsal. Ano, celé to rozhodování a konání hlavní postavy (navíc Willem Smithem zahrané jen ve dvou polohách - vysmátý, smutný) je spíše na rozbor od psychiatra či na umístění na pozorování v Bohnicích. Lidumilnost je sem pouze násilně implantována, ačkoliv po ní zde jinak není ani zbla. Pokud si budeme o dopadu a myšlence tohoto filmu povídat, pak můžeme jedině na úrovni pokřivené psychiky. Navíc ani filmařsky to není veledílo - když s tím přišli mexičtí filmaři, dalo se považovat za nóvum rozstříhat příběh a vyprávět jej v nejednotné chronologické lince. Když se pak poskládal, vyšel sice často příběh namnoze průměrný, ale tímto ozvláštněním dostal jakýsi punc kvality a umělecké angažovanosti. Jenže posléze se z toho stala manýra a je jí dodnes. Každou blbost nyní filmaři vyprávějí nechronologicky a myslí si, jak jsou umělečtí - přitom jde o obyčejný blábol. Možná by si měli nejdřív udělat hrubý sestřih s chronologickou linkou - tam to pak je nejlépe patrné, co hloupého natočili.

Milk (2008) odpad!

Taková film a la these - byl gay, dal se do politiky v 70. letech s tím, že se bude bít za práva gayů, zastřelili ho. Chudáček malá. Heterosexuálové jsou zlí. Tak alespoň vyznívá poselství filmu, který celé téma vidí tak hrozně černobíle (hodní gayové a zlí fanatici proti nim), až z toho musí akademikům při udělování Oscarů padat ústa (nebo kalhoty?). A taky že padala, minimálně dvakrát.

Vyprávěj (2009) (seriál)

Naprosto nudné díly s plochými charaktery postav, bez jakékoliv pořádné zápletky a nějakých srdce- a nervydrásajících příhod, jaké se tehdy děly a na docela jiné, než této barvotiskové úrovni.

Skladiště 13 (2009) (seriál)

Ne tak dobré jako Dresden Files, ale ten humor je podobný a sympatický, a teď, po konci první sezóny, musím říct jen Wow. Mně se to líbí a je vidět, že scenáristé nejsou blbci a mají to vymyšlené. Není to samozřejmě extra třeba trikově, asi je omezený rozpočet, ale to mi na tomto seriálu vadí nejmíň, jinak je výborně natočený a zahraný.