Náhrdelník melancholie (1968) (TV film)

Cítim sa dosť trápne, že som si až po pol storočí pozrel recitál mojej druhej najobľúbenejšej speváčky. K tomu pocitu sa pridalo vedomie, že okrem Lampy som nepoznal žiadnu z interpretovaných pesničiek. Recitálom som trochu sklamaný. Napriek tomu, že ho režíroval Jan Němec si myslím, že pesničkám ich vizualizácia skôr ublížila, ako pomohla. V tom vidím zásadný rozdiel medzi mojim vnímaním tohto recitálu a o rok neskorším Proudy lásku odnesou. Nevadí. Som rád, že som si doplnil ďalší kamienok do mozaiky tvorby podlo zlikvidovanej speváčky.

Kriminálka Anděl (2008) (seriál)

Pozrel som si iba niekoľko epizód, ani neviem ktorej série. Je to pozerateľný seriál, ktorý nemá väčšie ambície. Herci sú akceptovateľní, príbehy sú inšpirované skutočnými prípadmi a jediné, čo ma iritovalo boli roztrasené pohľady na Prahu, ktoré oddeľovali jednotlivé scény.

Karel Kryl - kdo jsem…? (1993)

Karla Kryla považujem za ojedinelý umelecký zjav v našich zemepisných šírkach. Zdieľam jeho názory, celé desaťročia mám skvelý pocit, keď počúvam jeho pesničky. Oprávnene som sa tešil na dokumentárny film s ním.  Nevšimol som si, že réžiu obstaral Dušan Rapoš. Režisér populárnych Fontán a nekvalitných filmov. Žiadne prekvapenie sa nekonalo. Karel Kryl bol výborný, Dušan Rapoš s veľkým kolektívom iba prekážali. Keby sa nakrútilo filmové selfie, nebolo by to o nič horšie a výrazne lacnejšie. Nie je to ojedinelý prípad, keď režisér znehodnotí vystúpenie iného umelca. V tomto prípade som rád, že nehodnotím dokumenty, pretože neviem, čo by som si v takomto rozporuplnom prípade počal.

Bee Gees živě v Las Vegas (1997) (koncert)

S chuťou som si pozrel koncert tria bratov Gibbovcov z doby, keď ešte pár rokov boli kompletní. Živé koncerty vedia niekedy prekvapiť. I nepríjemne. Ale to nie je prípad lasvegaského koncertu. Gibbovci tam zaspievali všetky ich hity, dokonca aj také, ktoré som v ich podaní nepočul. A zaspievali ich s plným nasadením bez počuteľných nedostatkov, takže ma vôbec nezaujíma, že tunajšia mlaď ich koncert zaradila až na 143. miesto rebríčka.

Chrám Shaolinu (1976)

Filmy tohto typu si vyžadujú presne určenú záujmovú a vekovú skupinu divákov. Diváci, akým som napríklad ja sa dlhé minúty snažia odlíšiť jednu tvár od druhej, dobrých hrdinov od zlých a to je také vyčerpávajúce, že prípadné ďalšie filmy s kódovým označením šaolin môj mozog odmietne prijať.

Nájemní vrazi (1995)

Keď chýbajú nápady, tak je obvyklé pridávať obete, organizačnú úroveň, v ktorej sa dej odohráva alebo zabijakov. Toto je posledný prípad z uvedených a tak, ako sa obvykle v žiadnom z opísaných prípadov dobrý výsledok nedostaví, nedostavil sa ani teraz. Jedna hviezdička je za to, že Stallone je môj rovesník a Banderas sa narodil v rovnaký deň a mesiac, ako ja. Chápem, že sú to mizerné dôvody, ale nič lepšie som nenašiel.

Šakalí léta (1993)

Šakalí léta sú dôvodom, prečo Hřebejkove filmy (až na výnimky) nemám rád. Ono sa  udalosti nejako udejú. A po x rokoch príde ambiciózny scenárista a režisér a vytvoria obraz tej doby. Obraz tak falošný, až hrôza. Ako človek, ktorého história zaujíma iba okrajovo a účelovo som ochotný prijať najrôznejšie príbehy z dôb dávno minulých. Ale nie som ochotný prijímať sfalšované verzie života v rokoch, ktoré si pamätám. To je prípad Šakalích let a čiastočne aj Pelíškov.

Kouř (1990)

S produkciou aktérov divadla Sklep sa stretávam iba veľmi sporadicky a vôbec mi to nie je ľúto. Ich humor je mi pomerne cudzí a som ho schopný akceptovať iba čiastočne. Aj preto ma film Kouř oslovil iba veľmi potichu.

Smrt v Benátkách (1971)

Smrť v Benátkach je vysoko hodnotený, obdivovaný aj často citovaný film. Mal by sa mi páčiť. A nepáčil. Takmer som sa pri ňom unudil. Pritom Viscontiho diela ma naučili trpezlivosti pri sledovaní, lebo on akčnosťou a dejom neplytvá. Ale Smrť v Benátkach prekonala moje zlé obavy. V každom prípade som rád, ako je dosť tých, ktorí v nej hľadali a našli to, čo spĺňalo ich očakávania.

Rychle a zběsile (2001)

Opätovne ide o tematiku, ktorá je mi na míle vzdialená. Ale nedá sa nič robiť. Samci majú súboje, reálne, či iba symbolické, vo svojej génovej výbave, takže sa niet čomu čudovať, ak využívajú každú príležitosť na súperenie. Mne je to napriek typu vzdelania cudzie a tak osamelá hviezdička vyjadruje môj postoj k predvádzaniu sa súperiacich samcov pred obdivujúcimi samičkami.

Časové pásmo bylo změněno