Vrah skrývá tvář (1966)

Trojica detektívok, ktorú s trojročným odstupom nakrútil Petr Schulhoff v šesťdesiatych rokoch je závanom sviežeho vzduchu do tohto žánru. Realisticky a civilne ladená dvojica detektívov nepredstavuje verziu Holmesa s Watsonom, ani iných z klasických predchodcov. Šedivé a ponuré reálie nahradzujú obvykle kašírovaný socialistický štandard, atmosféra nepostráda napätie a hudba trochu hlučne a násilne dotvára to, čo sa scenáristovi nepodarilo. Zmienené klady trochu znižuje obvyklý nešvár, ktorým je preľudnenosť postáv, postupné odpadávanie podozrivých, ako pri šúpaní cibule, aby sa v úlohe vraha krátko pred záverečnými titulkami ukázal ten najnenápadnejší. Tri hviezdičky sú za ten závan, pretože súčasného diváka už film nemá čím zaujať.

Kontakt (1997)

Kontakt je príjemným typom filmového sci-fi na tému existencie iných civilizácií a spôsobu kontaktovania sa s nimi. Aj keď som v tejto otázke skeptický a stotožňujem sa s názorom, že prípadný kontakt skončí tým, že ich dáme do skúmavky my alebo oni nás, film ma nadchol už pri premiérovom zhliadnutí. Je predovšetkým dobre napísaný, technicky slušne zrealizovaný a vďaka Jodie Foster aj vierohodne zahraný. Nemá drzosť niektorých autorov, ktorí dej posúvajú o desaťtisíc rokov dopredu, a práve tým je divákovi bližší a uveriteľnejší. Veľmi silné a stopercentne zaslúžené štyri hviezdičky.

Čas opilých koní (2000)

Nemal by som žiaden problém skopírovať môj komentár k filmu Korytnačky môžu lietať, pretože režisér i problém je ten istý. Jednoduchý príbeh, takmer dokumentárne spracovanie, autentickí neherci. U citlivejších divákom vyvolá množstvo emócií, niekedy vyúsťujúcich do uspokojenia sa s domácim bordelom (keď inde je to oveľa horšie). Pripomenul som si Werichove slová, že život, o ktorom sa dobre číta, sa blbo žije a naopak. Vo mne film nijaké osobitné emócie nevyvolal, pretože netrpím potrebou zachraňovať celé ľudstvo a napr. v Rakúšanoch takisto nevyvolávalo žiadne emócie, keď sme pred Vianocami za socializmu stáli dve hodiny v mraze na kilo pomarančov alebo jonatánok (aj keď prirovnanie je scestné). Ale ČSFD je filmová a nie politická, či humanitárna databáza, a film podľa mňa nemá na viac, ako na tri hviezdičky.

Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966)

Som rád, že môj tisíci komentár vyšiel na tento výnimočný film. Slovné spojenie "herecký koncert" je jeho nadužívaním pomerne sprofanované, ale snáď v žiadnom inom filme nemá také opodstatnenie, ako vo Virginii. Obzvlášť v prípade Liz Taylor, ktorá v ňom dokázala, že nie je iba hollywoodskou star, ale skutočnou herečkou. Nie je pritom dôležité, či mala na úlohu dobrú prípravu zo svojho búrlivého života. Mikeovi Nicholsovi s kameramanom sa podarilo divadelnú hru nasnímať tak, že je z nej plnokrvné filmové dielo. A nenápadná hudba jemne podkreslila explózie emócií na obrazovke. Film som videl už viackrát, takže ma depresívnosť jeho obsahu už tak nezasiahla a uvoľnila miesto vychutnaniu si kvality spracovania. Veľký film, pri ktorom ľutujem, že obľúbených môže byť iba desať.

Duel Frost/Nixon (2008)

Nakrútiť sériu televíznych rozhovorov s bývalým americkým prezidentom a očakávať, že sa verejnosť dočká jeho priznania a ospravedlnenia, je zaujímavá myšlienka. Ale nakrútiť to ako súboj dvoch protivníkov, ktorým zbrane pripravujú tímy poradcov, to už signalizuje úspech aj v prípade, že ide o rozhovor s krajne nepríťažlivým a kontroverzným Nixonom. A keďže Ron Howard má s umeleckými rekonštrukciami svoje skúsenosti, scenár bol dobre napísaný, hercom ich úlohy svedčali a hudba nezaprela kvality svojho autora, podaril sa film, ktorý pri premiére žne úspechy. Až dodatočne si divák uvedomí, že úspech filmu je z viacerých dôvodov iba krátkodobý a netreba ho preceňovať.

Zlaté věže (1951)

Je to stále milá spomienka na časy dávno minulé, ale napriek tomu musím znížiť hodnotenie o jednu hviezdičku. Aj keď je to film, v ktorom sa prvý krát ukázala svetu moja najobľúbenejšia herečka a film, ktorého vtip a nápaditosť predvádzanú dobrými hercami je možné oceniť aj po rokoch. Ale sme už ďalej. Aj keď nie vždy a vo všetkom.

Bournův mýtus (2004)

Bournov mýtus som už videl aspoň štyri krát a až teraz sa dostávam k napísaniu komentára. Nebudem ospevovať Ludlumovu predlohu, Greengrassovu réžiu, Powellovu hudbu, ani Damonov herecký výkon. To všetko už bolo popísané. Všetky diely trilógie majú odo mňa plný počet hviezdičiek a možno raz filmová história ukáže, že mali zásadný význam pre ďalšie filmy tohto žánru. Bournov mýtus mám z nich najradšej. A aj keď som v úvode spomenul, že som ho videl štyri krát, naďalej sa pristihujem pri tom, že v niektorých momentoch zabúdam dýchať. A až dnes som si všimol Oksanu Aniškinu, ktorá ma tak zaujala v Lilya4-ever.

Slaměný klobouk (1971)

Labichova predloha je už poriadne stará a opozeraná. Napriek tomu sa podarilo Macourkovi s Lipským a s výdatnou pomocou skvele vybraných hercov ju oživiť a sprístupniť aj dnešnému divákovi. Nie je to síce zážitok, pri ktorom máte chuť ho čo najskôr zopakovať, ale ako pripomenutie doby, v ktorej tvorcovia museli siahať po klasických námetoch aby vyhoveli normalizačným ideológom, je to fajn. Niektorým sa to podarilo so cťou. Slamený klobúk je toho dôkazom.

Sladké hry minulého léta (1969) (TV film)

Netrúfam si odhadnúť, do akej miery sa Herzov televízny film trafil do Maupassantovej poviedky. Trúfam si však napísať, že ten, kto tento film videl, určite nezabudne na jeho presvietené obrazy, výrazné postavy, neprekonateľné nasnímanie a priliehavú hudbu. Nebude mu prekážať chabý dej, ani ľahko neprirodzené dialógy. A pokiaľ film vidí v súčasnosti, poteší aj pohľad na mladých hercov, ktorí už nie sú medzi nami. Možno sú štyri hviezdičky nadsadené, ale so všetkými nedokonalosťami je to ťažko zabudnuteľný film.

Hotel Rwanda (2004)

Po opakovanom zhliadnutí pridávam hviezdičku na konečné štyri. Pri premiére som mal pocit, že film je idylický, takmer selankovitý v porovnaní s tým, čo sa v Rwande dialo. Dnes som si uvedomil, že milión mŕtvych je nepredstaviteľných a žiaden film nedokáže tú hrôzu priblížiť. Naopak, ocenil som, že všetko vraždenie, znásilňovanie, rabovanie a ničenie sa odohráva v pozadí a divák si ho viac predstavuje, ako sleduje. Pred pár dňami som si pri filme Zem nikoho rýpol do OSN a ich šmolkových vojakov. V Rwande sa táto impotentná organizácia predviedla ešte v horšom svetle. V Afrike bude musieť byť vybojovaných ešte mnoho konfliktov a prekreslených mnoho hraníc, než bude pokoj. Don Cheadle bol skvelý, jeho Paul by sa s korupčnými praktikami uplatnil aj na Slovensku.