Loupež ve velkém stylu (2017)

Ja som sa teda ohromne bavil. Je to síce len jednoduchá a určite aj jednorázová zábavka, no nakrútená tak sympaticky a odľahčene, že nemôže uškodiť ani náročnejšiemu divákovi. Charizmatickí hereckí dôchodci majú stále na hlavné úlohy, navyše tie vyhrotené príbehové momenty posunuté do absolútnej nereálnosti sú dôkazom, že scenár do komédie stále ide napísať aj predviesť veľmi šikovne. Kto je fanda komediálnych bank heistov, nebude ľutovať.

Samuraj Jack (2001) (seriál)

Po 16 rokoch definitívne zakončiť tento geniálny seriál? Ďakujeme ti, Gendy. Jack bol seriálový hrdina môjho detstva, v dobe, kedy ešte animáky z dielne Cartoon Network stáli za to, a tvorcovia na našu generáciu nezabudli. Finálnu, piatu sezónu, dokončili presne pre nás - odrastených fandov Samuraja Jacka, a vrátili ho v najlepšom a najdrsnejšom podaní, aké sme mohli ako diváci dostať. Geniálna hudba i postavy, mystika, symbolika, a úchvatné výtvarné spracovanie v premyslenom a tak dlho ukončovanom príbehu, ktoré vyvrcholilo po dlhej dobe do majestátneho finále, s dokonalým záverom. Tomuto sa vraví oddanosť dielu.

V srdci moře (2015)

Za tento film som Howardovi vlastne vďačný. Má to jeden pádny dôvod - a to ten, že i napriek všetkým negatívam (nebolo ich málo) a trochu chabému scenáru je to veľmi dobrý dobrodružný film z námorného prostredia, akých dnes už veľa nevidíme. Dobrý rozbeh a pútavý rozprávačský štýl zaujmú, no po útoku bielej veľryby sa to celé nejak zadrhne a do konca možno mierne vlečie. Postavy ma bavili (i napriek klišé) a to neustále utekanie človeka pred mocnou silou prírody tak isto. Nie je to možno film, ktorý som od Howarda čakal, a vizuálne sa nad tým divák vďaka krkolomne zvládnutým efektom občas pousmeje, no vďaka sympatickým hercom, atmosfére a zasadenia filmu do konkrétneho prostredia a doby som spokojný.

Rubber (2010)

Absurdná volovina s vraždiacou pneumatikou s psychokinetickými schopnosťami v hlavnej úlohe, to je niečo, čo nám na plátno dostane jedine Mr.Oizo. Na to, aký nezmysel tento film je, obsahuje pomerne slušnú porciu zvláštneho čierneho humoru, a jeho pointa je sama o sebe veľmi dobrá úsmevná metafora. Za stopáž som vďačný, pretože dlhšie by som sa na to asi dívať už nechcel, v závere totiž začínajú tie WTF momenty nudiť. Just like that. No reason.

Reportér (2012)

Film sa sústredí naraz na toľko problémov, že ani jednému sa plne nevenuje a tým sa vo svojej zbytočnej žánrovej spletitosti úplne topí. Človek v skutočnosti ani nedokáže posúdiť, či tá kriminálna zložka príbehu bola tá primárna, no napriek tomu má vďaka horúcej južanskej atmosfére a zaujímavým postavám niečo do seba. Finále fajn, a rozprávací štýl dodal v podstate priemernému filmu (ktorý si vyššiu úroveň drží najmä vďaka silným menám) istý punc originality. Slušné, ale stačilo raz.

Dunkerk (2017)

Anglická vojnová tragédia na štýl Nolana? Dokonalý súlad. Dunkirk sa bezpochyby stane filmom, ktorý definitívne zmení filmový WW2 žáner, čím sa právom zapíše do histórie kinematografie. Dusná psychologická dráma v troch rozličných, ale súbežných časových líniách, ktoré sa v závere precízne stretnú - a to je len zlomok toho, čo Nolan dokázal v tomto v podstate jednoduchom príbehu spraviť so scenárom. Agresívna hudba, parádne akčné scény vo vzduchu a naozaj krásny záver. Čo ma však sklamalo je to, že puntičkár ako Nolan nevenoval tento raz pozornosť niektorým podstatným detailom (nepochopiteľne spláchnutá postava C.Murphyho, podivný záver s lietadlom, a pod.), ktoré tak trochu zasahujú aj do celkového dojmu z príbehu. Stále si však stojím za tým, že Dunkirk je prelomovým filmom, ktorý môže isto čakať na Oscary.

Mimi šéf (2017)

Veľmi podarený animák z dielke Dreamworks, ktorý svojím spracovaním síce neosloví každého (dospelým to len ťažko ulahodí), no pre deti takmer dokonalý svižný príbeh plný srandy, paródii na všetko možné, ba dokonca aj výnimočne prítomného napätia. Boss Baby je jednoducho skvelo vyťaženým nápadom, ktorý bol myslený dobre, no i tak nie je pre každého. Napriek tomu si myslím, že je veľmi podceňovaným kúskom.

Lov lososů v Jemenu (2011)

Filmy ako je tento sa vždy oplatí vidieť. Romantická zápletka na pozadí tak trochu banálneho, až absurdného príbehu plného pozitívnej energie, decentného humoru, no aj smutnejších momentov. Hlavným ťahúňom sú v tomto prípade opäť herci (McGregor vie veľmi dobre zahrať aj puntičkára so sklonkami k autizmu), čo je však jediným prvkom, ktorý film odlišuje od všedných romantických televíznych filmov. S odstupom času je dnes, v dobe vyhroteného západo-východného konfliktu, tento film veľmi príjemným kúskom.

Ztracené město Z (2016)

Kto čaká vyslovene bádateľský dobrodužný film z džungle, tak tento kúsok nebude tak úplne preňho. Lost City of Z nám ponúka veľmi precízne sformovaný príbeh, zostavený naozaj bravúrne v podstate z "ničoho" (keďže zápiskov Percyho Fawcetta sa údajne veľa neuchovalo), no Gray sfilmoval predlohu veľmi solídne. Film je možno dlhší, ako by v skutočnosti mal byť, ponúka nesúcu sa rozpravu cez všetky najdôležitejšie životné etapy hrdinu, no ani jedna diváka ničím výnimočným nestrhne. Obrazovo ladený vizuál s minimom digitálnych efektov je parádny, Hunnam hrá bezchybne, no čo z toho, keď po takmer dvoch a pol hodinách si z filmu nič svetoborné neodnesiete? Lost City of Z mohol byť vlastne výnimočným filmom z dnes už málo používaného filmárskeho prostredia, no je z neho "iba" veľmi dobre zvládnutý životopis, ktorý možno o pár mesiacov pobeží v televízii bez toho, aby mu niekto venoval väčšiu pozornosť.

Něvesta (2017)

Nebyť informácie, že film má ruský pôvod, človek si ho hravo zmýli s akoukoľvek západnou béčkovou produkciou. Nevesta má výborný námet, no trpí predovšetkým viditeľnou inšpiráciou tvorcov v hromade tuctových hororových béčok, či už v atmosfére, správaní postáv, alebo kostrbato vyskladaným príbehom. Film má niekoľko scén a lakačiek, ktoré sú celkom slušné a nepríjemné, a keď divák nepotrebuje vnímať film inak, ako povrchne a jednorazovo (ako tentoraz ja), dojem nebude zlý. Osobne ma iba trochu mrzí, že filmu chýba niečo také pravé "ruské", čo by ho nejak odlíšilo, a hlúpy záver tomu nijak nepomohol. Potenciál utopený, no kto má rád moderné béčkové horory, nebude voči Neveste namietať.