Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Podľa očakávania už Golden Cirlce nedosahuje kvalít predchodcu, no nezaostáva v dokazovaní, že Vaughn je neprekonateľný borec v moderných akčňákoch. Už od prvých minút ide priamo na vec s jednou absolútne dokonalou akčnou scénou, po ktorej však film tak trochu poľaví. Tempo je zbytočne kolísavé, stopáž trochu natiahnutá, statesmani menej sympatickí (mimo Halle Berry, samozrejme), a tam, kde jednotka decentne balansovala na hrane reality, sa dvojka nebojí ísť ďaleko za ňu, až na prah absurdity. V tomto prípade to však nie je úplne na škodu, je to predsa jasný komiksák, navyše stále ohromná sranda (Elton John je pán!) a opäť ponúkne excelentné finále, ktoré ukazuje vrchol v réžii moderných akčných filmov s toľkými vychytávkami, že ich občas divák ani nestíha vnímať. Vincent stále vie.

Grinch (2000)

S odstupom veku usudzujem, že Grinch vlastne nie je takým zlým filmom, za aký som ho kedysi pokladal. Je pravda že vizuál, kulisy či kostýmy sú občas až odpudivo gýčové (ďalší z filmov, ktorému by pomohla ruka Tima Burtona), no ono to vlastne má svoje príjemné výstredné kúzlo. Howard v tejto dobe veľmi šikovným režisérom síce nebol, no Carrey je výborný, a čo je na filme najlepšie je to, ako vystihuje modernú "podstatu" Vianoc - stále viac a viac uponáhľané a materiálne sviatky. Grinch je proste akási americká vianočná klasika, ktorá nie je pre každého (u nás sa veľkej priazni neteší), ale to vôbec nevadí, pretože v tomto spracovaní ho dnes pozná už snáď každý.

Krampus: Táhni k čertu (2015)

Chcelo to poriadnu dávku odvahy, chytiť sa Krampusa a natočiť s ním celovečerák s kvalitnou produkciou, a príliš to Doughertymu nevyšlo. Obsahovo sa film od výborného Trick'r Treat veľmi nelíši - znova čakajte kopu uletených postáv a ešte šialenejších monstier, no celé je to tak chaoticky postrihané, tmavé a blikajúce, až to človeku lezie po chvíli na nervy a nič z diania na plátne si neužije, o prehľade v hrdinoch a ich smrtiach ani nehovorím. Nájde sa tu zopár štýlových scén a vychytávok, no ja som sa pomerne nudil a nič ma tu neprekvapilo ani nerozosmialo. Snáď režisérovi druhá Halloweenska noc vyjde v lepšom smere.

Prázdniny (2006)

Takto nejak to vyzerá, keď sa Hollywood snaží napodobniť romantiku v anglickom štýle. Za tých 130 dlhých minút ma tu nič nejak výrazne nerozosmialo, ani sa ma nejak výrazne emočne nedotklo (snáď len okrem veľmi podareného záveru). Je to naozaj veľká škoda, pretože postavy sú napísané skvelo a chémia medzi nimi funguje bez jedinej chybičky, no chýba tomu nejaké kúzlo, ktoré u romantických komédii tohto typu proste chýbať nesmie. Nepopieram, že sa mi na to dobre pozeralo, no film pôsobí príliš umelo a silene na to, aby sa stal nejakou "tradičnou" vianočnou komédiou.

Vzpomeň si (2015)

Presne pre takéto filmy tak veľmi obľubujem tú komornejšiu, nenápadnejšiu scénu svetovej kinematografie. Unikátne podaný príbeh o pomste, aký ste určite ešte nevideli, odľahčený stareckou demenciou a alzheimerom. Egoyan nielen že dokáže v takomto netradičnom svetle podať pomerne závažný dôvod hrdinovej pomsty, miestami ho dokonca humorne obohatiť, ale dokáže dať divákovi v momente facku plnú napätia a úzkosti, a vyraziť dych fakt premysleným a nečakaným finále. Remember je naozaj zvláštnym, zaujímavým filmom, kde divák len ťažko dokáže príbeh predvídať, a práve preto som to každou minútou doslova hltal aj s navijakom. Plummer aj vo svojom vysokom veku ukázal, že do hereckého dôchodku sa ešte nechystá.

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Luxusne nakrútený špionážny akčňák zo studenej vojny, plný farebných neónov, komiksových kulís, bad-ass synťákovej muziky a božsky drsnej Charlize Theron. Atomic Blonde by som definoval ako odľahčený, divácky atraktívnejší, no obsahovo priemerný špionážny príbeh v štýle "never nikomu" s hromadou postáv, kde naozaj netušíte, na akých stranách vlastne stoja. Takisto je to úchvatná prehliadka odkazov na popkultúru konca 80-tych rokov (Stalker, Nena, Haselhoff,...) s akčnými scénami tak pôsobivými a bezchybnými, aké som si naposledy užil asi pri treťom Bournovi. Možno to bolo až do finále príliš prekombinované a pre niekoho pridivoké, ale vo výsledku je to naozaj podceňovaný a veľmi pozoruhodný kúsok.

Wind River (2017)

Excelentne nakrútená krimidráma z nevšedného prostredia, kde nádej už dávno zomrela. Drsná a mrazivá atmosféra idúca ruka v ruke s veľmi krehkou témou Ameriky dodáva priamočiaremu príbehu niečo, čo robí tento film skutočne výnimočným. Vyhodiť pár zbytočných momentov, ktoré mi prišli trochu navyše, dám jasných päť. Renner je presvedčivý viac ako kedykoľvek predtým, a veľmi ma sklame, ak Wind River skončí bez aspoň jednej zlatej sošky.

Valerian a město tisíce planet (2017)

Úchvatný vizuálny orgazmus od Bessona, to mi v súčasnom filmovom svete veľmi chýbalo. Valerian je prehliadkou súčasného vrcholu CGI a zároveň najhlbších zákutí Lucovej fantázie. Čo na tom, že film je v podstate iba "spŕška" zábavných a šialených epizód, ktoré natiahnu krátky a tuctový príbeh do dvoch hodín bez väčšieho vplyvu naň, je to však obrazovo tak hypnotické a krásne, že sa od toho proste nedokážete odtrhnúť. Bessonova galaxia je miesto, kde nič nie je nemožné, malé role väčších mien potešili (Hawke, Rihanna, Owen) a chémia ústrednej dvojice bola vystihnutá bezchybne. Keby je to scenárom trochu záživnejšie v oblasti hlavnej príbehovej linky, dokázal by som sa na niečo takéto dívať celé hodiny. Beztak ďakujem režisérovi, že po Piatom Elemente priniesol znova ohromný digitálno-kostýmový sci-fi orgazmus, na aký tak ľahko nezabudnem.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Ridley je excelentný režisér, no v poslednom čase mu to s filmami nejak nejde. Áno, Exodus je naozaj nádherne zrežírovaný a vizuálne vypiplaný biblický epos, podaný v plnej veľkoleposti, no čo z toho, keď je to len pozlátko s prázdnym, a všeobecne známym obsahom? Scott si vzal do rúk snáď masovo najpopulárnejší historický príbeh vôbec, no neukázal nám nič, čo sme už niekoľko desiatok ráz predtým nevideli. Možno je Christian Bale jeden z najlepších predstaviteľov Mojžiša vôbec, a Edgerton veľmi dôveryhodný Ramzes, no všetky ostatné postavy okolo (aj tie naozaj dôležité, s hviezdnymi predstaviteľmi) sú len na doplnenie, a už ani neviem, akú vlastne mali v príbehu rolu. Musím však uznať, že tie dve a pol hodiny mi vôbec nevadili a pozeralo sa na to skvelo, stále si ale stojím za svojim. DIvácky snáď najatraktívnejší a najdrahší, no obsahovo najzbytočnejší Mojžiš. Exodus je vyslovene filmom, ktorý je stavaný na veľké plátno, a doma si ho človek jednoducho nijak významne neužije.

Trezor (2017)

V dnešnej dobe vymyslieť niečo nové v hororovom žánri je celkom fuška. The Vault nie je vôbec takou inováciou, ako spočiatku vyzerá. Ide viac-menej o jednoduché a príbehovo veľmi naivné béčko, ktoré trochu pôsobí ako nie príliš podarená adaptácia nejakej zabudnutej kingovky. Musím však uznať, že i napriek predvídateľnému spádu to malo niečo do seba, náznak tajomnej atmosféry a zle viditeľné zlo tomu dodávali istý znak tradičného hororu. Francova rola bola v tomto prípade iba lákadlo, a vrcholné mrhanie jeho hereckým talentom.