Borgman (2013)

Borgman je jeden z tých zvláštnejších severských indie filmov, ktorý dokáže upútať diváka už len tým, ako pomaly a tajomne dejovo postupuje. Podivné postavy, o ktorých po celú dobu rozmýšľate, kto vlastne sú a o čo im ide. Warmerdam prišiel s prapodivným, minimalistickým filmom, kde je síce každá postava istým spôsobom zaujímavá a podanie nesmierne pútavé, no v poslednej tretine stopáže sa i samotná originalita nejak vytráca, a v závere, pri toľkých nezodpovedaných otázkach, dokáže aj pomerne naštvať. (Ne)umelecký film pre tých, ktorí nepotrebujú vo filmoch konce ani pointu.

Můj pes Killer (2013)

Ďalší československý počin, ktorý svojím názvom a popisom dokonalo mätie. Žiadny vzťah chlapec - pes, žiadny emotívny zážitok z nájdenia stratenej matky či úpadku rodiny. Celý film je o mladom skinheadovi, ktorý chodí pešo / na motorke po dedine s papiermi od vinohradu, nasledovaný mladým rómom. Film sa nesie v duchu melancholickej atmosféry s minimom hudby, a veľkou dávkou nudy. Mizerní herci, zlý zvuk, nulový príbeh. Maximálna zbytočnosť.

Girlhouse (2014)

Ďalšie prepálené hodnotenie podpriemerného, tuctového slasheru, ktorý ponúka všetky zásadné prvky žánru asi tak na pár percent. Žiadny zaujímavý hrdina / hrdinka, vtipný zloduch, nulové napätie, ba dokonca iritujúca romantická zložka. Girlhouse by bol celkom obstojným trilerom, no chcelo by to pritlačiť na gore, ktorého bolo zúfalo málo, a vsadiť niečo na moment prekvapenia, či tajomna. Takto tu máme ďalší treťotriedny film, ktorý je dobrý možno tak na bytovú akciu s partiou a alkoholom, kedy sa pri ňom dá aspoň čiastočne zabaviť.

Mládeži nepřístupno (2013)

A to som si myslel, že nechutný humor založený na sračkách, prdení, a všemožných úchylnostiach skončil koncom 90-tych rokov. Movie 43 je postavený presne na tomto princípe, poskladaný z rôznych, nijak nenadväzujúcich poviedok bez štipky príbehu, obsadených hollywoodskymi megahviezdami. Faktom je, že film svojou podstatou ani nezabaví, ani nerozosmeje, len ukazuje jeden obrovský režisérsky úlet rôznych tvorcov, v ktorom som nenašiel absolútne žiadny zmysel. Útrpná a odpudivá debilita, v ktorej len jediný z príbehov - Scott a Knoxville verzus leprechaun Butler ma dokázal naplno pobaviť, za čo dávam aspoň tú jednu hviezdu. Hlboký pád komediálneho žánru.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Fast & Furious od majstra súčasného hororu, to je niečo nevídané. Pravdou však je, že vznikol plnohodnotný, ba dokonca možno najpôsobivejší diel série. Tým myslím megalomanský, hlučný, zbesilý akčňák s akciou balansujúcou na hrane fyzikálnych možností (niekoľkokrát i ďaleko za ňou), plný luxusných superáut, ženských, a svalnáčov. Wanove režijné vychytávky samozrejme spoznať na každom rohu, no vidieť v jednom filme mlátičky Diesel/Statham a Rock/Statham, to je skutočná bomba. Film je napumpovaný akciou a hláškami, no pochopiteľne sa nedá očakávať žiadny zaujímavejší scenár, či príbehový zvrat, takisto Rocka bolo vo filme zúfalo málo a bolo to cítiť. Ja som sa však výborne zabavil, záverečná rozlúčka s Paulom Walkerom v podaní zostrihov s Dieselovým monológom bola krásna. It's never goodbye.

From the Dark (2014)

Netradičný upírsky horor, ktorý zozačiatku pôsobí veľmi atmosfericky, no postupne (najmä vďaka maximálne dementnému chovaniu postáv a absencii deja), sa zmení na ďalší lacný brak, ktorý viac zabaví ako vydesí. Priemerná béčková nuda.

Zátah: Vykoupení (2011)

Najlepší akčňák poslednej doby s akciou tak neskutočne brutálnou a údernou, že mi to za tú hodinu a pol totálne vymlátilo hlavu. Drsné, temné, surové, s výborným soundtrackom a priamym, rozvíjajúcim sa dejom, ktorý v pokračovaní možno ponúkne viac. Finálna neprestajná mlátička 2v1 trvajúca asi neprerušovaných 10 minút bola jedna z najlepších, čo sa týka ázijského bojového umenia (samozrejme už mierne nad realitou). Spokojnosť na mieste.

Bojovníci severu: Sága Vikingů (2014)

Obrovské sklamanie už len z toho dôvodu, že i to málo, čo je o vikingoch v podobe dobrodružných filmov natočené, stojí za prd. Northmen samozrejme nie je výnimkou, pretože nedopadol inak, ako len priemerné akčné béčko. Plytký príbeh, ktorý nemá riadny začiatok, ani koniec, v papundeklovej seriálovej výprave plnej "veľkolepých" náletov kamier na hory s hŕstkou nevýrazných postáv, z ktorých som si nezapamätal po pár hodinách ani jednu. Film nie je žiadnym historickým veľdielom, skôr len ďalšou tuctovou hrou na mačku a myš, ktorá nemá štipku nápadu. Potešila ma jedine postava, hrajúca žiaľ len 10 minút, zahraná Johanom Heggom - frontmanom kapely Amon Amarth, ktorý bol snáď najvierohodnejším vikingom zo všetkých zúčastnených.

American Horror Story - Freak Show (2014) (série)

Freakshow je vyšším štandartom série AHS, ktoré síce Asylum stále neprekoná, no oproti tretej sérii je to obrovský krok vpred. Tvorcovia sa znova vrátili do stredu 20-teho storočia, k desivým kulisám a extrémne zvráteným hrdinom. Freakshow je sériou skutočne osobitnou, pútavou, príbehovo zaujímavou, no sklamanie prinesie predovšetkým dosť časté a náhle obmieňanie postáv, a tým ich nevyužitý potenciál. Každá z nich má svoju krátku "epizódku", ktorá býva vždy vrcholom zvrátenosti a úchylnosti, no nikdy nie je dostatočná pre rozvoj príbehu. Ale to vôbec nevadí, pretože na scénu prichádzajú nové megahviezdy (Wittrock je neuveriteľný psychopat), úhľadné prepojenie s Asylum poteší a koniec je fantastický a skutočne veľkolepý. Je len otázne, s čím tvorcovia prídu najbližšie, no neviem sa dočkať.

Hop (2011)

Hop je typickým moderným splodencom amerického filmového priemyslu, ktorým dokonalo sprasili ďalšie veľké sviatky. Ide síce viac-menej o rozprávku pre najmladších, prípadne celú rodinu, je to však typická gýčová blbosť s animovaným hrdinom a pomerne nesympatickými hercami. ALE zabaviť to dokáže, Carlos je to najabsurdnejšie badguy kuriatko, aké kedy v animáku bolo, a pár vtipných situácií dokonca vyšlo. Do kina nie, doobedňajší televízny program áno.