X-Men: Budoucí minulost (2014)

Singer sa konečne vrátil k tomu, čo ho dostalo na vrchol - X-Men. Najhlbší a najsofistikovanejší mutantský príbeh z marveláckej série, aký tu doteraz bol, čo sa zdalo po Vaughnovej First Class takmer nedosiahnuteľné. Film už od úvodnej akčnej scény, ktorá vyráža dych, neprestane udivovať, a po celú dobu sa nesie v neprekonateľnej fantasy atmosfére so zručne vykreslenými charaktermi každej postavy, až po samé epické finále, ktoré bolo jedným z najlepších, aké som za poslednú dobu videl. Vypeckovaný vizuál ladiaci s údernými akčnými scénami, dokonalá rovnováha medzi vtipom a drámou, to všetko v doprovode mohutného soundtracku Johna Ottmana. Days of Future Past má všetko, čo má mať letný blockbuster, komiksová adaptácia, či majstrovské filmové dielo. Och áno, dokonca aj Wolverina, ktorý je opäť vo svojej najlepšej koži.

Na doraz (2010)

Príjemné a zábavné road - movie, ktoré tak úplne nevyužíva svoj potenciál. Downey a Galifianakis sú fantastická protikladná dvojica, na ktorej sa jednoducho smejete v jednom kuse. Nelogické, bláznivé a plné tých najabsurdnejších situácií, aké sme nemali možnosť vidieť ani v Phillipsových Hangoveroch. Due Date nie je nič viac ako jedna hlupučká, šialená jazda naprieč Amerikou s výborným hudobným doprovodom, ktorá pozitívne naladí v každej situácii.

Don Jon (2013)

Levit sa konečne ukázal na oboch stranách kamery, a ide mu to výborne. Don Jon je vskutku veľmi zábavným filmom, na ktorom sa človek schuti zasmeje, no po príbehovej stránke je veľmi povrchný a trochu stereotypný. Ako komédia, ktorá predsa len nemá ďaleko od reálneho chlapského slobodného života však obstojí.

Crazy Joe (2013)

Crazy Joe má od tradičnej stathamovky pomerne ďaleko, no práve tým čiastočne vyniká. Zručne nakrútená, pohodová a dobre obsadená krimidráma, ktorá, čuduj sa svete, má aj akú-takú hĺbku, napätie, či fungujúce emócie. Akcie je pomenej, ale je čistá, a ani scenár nebol na zahodenie. Rozhodovanie medzi tromi a štyrmi bolo ťažšie ako zvyčajne, a i keď bol film viac ako len priemerný stathamovský výplach, viac ako len solídne vyplnenie času v podstate neprinesie.

Spáči (1996)

To, čo sa v prvej polovici javí ako dokonalo vyrozprávaná, drsná dráma, sa v tej druhej polovici mení na pomerne obyčajné, príliš zdĺhavé rozprávanie, ktoré však v žiadnom prípade nestráca na emóciach, napätí a jedinečných filmových momentoch. Levinson takto predvedol fantastické režisérske umenie, v ktorom šlapú len tí najlepší herci. Sleepers sú unikátnou filmovou klasikou, v ktorej síce každý nájde niečo, čo mu tam proste nesedí, ale nič mu neuberie na veľkoleposti.

Běžci (2010) (TV film)

V rámci českej tvorby jeden z najlepších sci-fi vôbec. Fungujúca postapokalyptická atmosféra, prezentovaná výhradne len kulisami, exteriérmi a kostýmami, bez vizuálnych efektov. Nízkorozpočtové dramatické béčko, ktoré má nápad, napätie, i solídnu prezentáciu. Na televíznu produkciu spokojnosť.

Vlk z Wall Street (2013)

Scorsese opäť na vrchole. Životopisná filmová tvorba mu jednoducho ide najlepšie, čo Wolf iba potvrdzuje. Mierne odrádzajúca stopáž neskrýva jediný hluchý moment, či zbytočnú scénu, protagonisti sú so svojimi rolami dokonalo zžití ( už dajte DiCapriovi tú sošku, preboha) a Belfort môže byť iba hrdý. Film plný sexu, podvodov, drog, humoru a jednej výbornej kriminálnej línie je jednoducho moja šálka kávy. Bravó Martin, ako obvykle.

Robocop (2014)

Moderný remake klasického Robocopa je jedno z najväčších prekvapení tohto roka. Namiesto očakávaného akčného výplachu vsadil Padilha viac na krimi-dramatický žáner, kde sa nebojí pracovať ani s humorom, politikou, či psychológiou postáv. Herecké obsadenie na výbornú (no predstaviteľ Alexa mohol byť niekto charizmatickejší), o akciu nie je núdza a čo je hlavné, je vizuálne efektná a prehľadná. Na pár scenárových prešľapov a trochu rozhádzaného príbehu je Robocop výborné sci-fi, ktoré jednoznačne nesklame.

Procitnutí v Garden State (2004)

Garden state je vo svojej podstate solídna, avšak nie príliš originálna dramédia, kde sa s oboma žánrami pracuje v plnom rozsahu. Vďaka skvelým hercom mnohokrát rozosmeje i dojme, no príbehovo ide viac-menej len o zmesku rôznych bláznivých i krásnych situácií. Film sa nesnaží byť ničím iným, ako oddychovým indie príbehom, kde, myslím, najväčšiu rolu hrá soundtrack. Svoj účel však splnil.

Paranormal Activity: Prokletí (2014)

V rámci tradičného found-footage hororu, ktorým je v súčasnosti filmový trh priam zahltený, je The Marked Ones stále len slabším priemerom a zbytočným dielom série. Nápady boli už dávno všetky vyčerpané, no bol som prekvapený, že sa ich tu predsa pár nájde, ba dokonca toto pokračovanie je záživnejšie ako predošlé dva diely dohromady. Poteší predovšetkým osviežujúce prostredie a mexickí herci, no stále ide len o to isté a nič zaujímavé, ani desivé sa vo filme nenachádza. Ako ďalší sériový brak splnilo očakávania.