Babycall (2011)

Popis filmu je ďalším mylným údajom pre fanúšikov hororu. Jedná sa o pomerne ťažkú psychologickú drámu s mysterióznymi prvkami, s tou pravou severskou atmosférou a nezameniteľným štýlom nakrúcania. Noomin výkon bravúrny a celkový nápad fantastický, no toľká dejová spletitosť v rôznych WTF smeroch v závere ponúkne len veľmi slabé a neúplné rozuzlenie. Keď je však pozornosť po celú dobu na mieste, divák si ľahko dokáže koniec pomocou fantázie spojiť a vysvetliť. Objektívne za 3*, no pre mňa hviezda naviac za celkovú odlišnosť filmu, ktorá hravo prebije aj áčkové hollywoodske moderné horory.

Dom Hemingway (2013)

Ultimátna, a maximálne typická anglická komédia. Kopa čierneho humoru, nečakaných situácií a surových scén, kde aj tie dramatické fungujú dokonalo. Trochu zvláštne podanie jednoduchého deja, no Jude Law exceluje a svoju rolu násilného gangsterského hovada si vychutnáva naplno. Chcelo by to však trochu doladiť po scenáristickej stránke, no celkový neobyčajný štýl a atmosféra, ktorá z filmu sála, je britsky nezameniteľná.

Ledové království (2013)

Ach, či ja len nemám rád tieto uspievané rozprávky. Napriek tomu však prekvapenie. Frozen je nádherná zimná rozprávka s fantastickou atmosférou, plná neokukaných vizuálnych vychytávok dotiahnutých k absolútnej dokonalosti. Ako každá disneyovka pochopiteľne prvotriedna animácia, a zaujímavé postavy (sob Sven vládne), no chýbal tomu trochu plnší a zaujímavejší príbeh, ktorý by film aspoň z časti oddeľoval od typických animákových klišé. Spievalo sa tu pomerne dosť, no skladby boli príjemné a to v tomto prípade prehryznem. Spokojnosť.

Komorník (2013)

The Butler je menej drastický, no v mnohom oveľa viac precítený životopis, ako nie tak odlišný, oscarmi obdarený 12 Years a Slave. V komorníkovi jednoznačne vedie excelentné herecké obsadenie (Whitakerova ďalšia životná rola, americkí prezidenti vybraní detto bezchybne) a fakt, že po citovej stránke dokáže na diváka v dramatických situáciach skutočne zapôsobiť. Príjemne vyrozprávaný príbeh, ktorý si predovšetkým berie do hľadáčika tému rasizmu, je však dlhý viac ako by v skutočnosti mal byť, čo navršuje aj príliš veľa nudnej politiky. Nábeh na sošky sa v tomto prípade nekoná, no i tak sa jedná o tématicky pohodovo stráviteľnú drámu s dobrým záverom.

Haunt (2013)

Horror movie my ass. Bezduchý a nezáživný romantický blábol, určený výhradne teen publiku. O horore sa hovoriť nedá, pretože až na pár bezvýznamných lakačiek sa nič desivé neprihodí. Nezmyselné riešenie situácií a ešte hlúpejší záver robí z Haunt jeden z najhorších hororov posledného roka. Kladne sa dá hodnotiť snáď len takmer áčkové technické spracovanie a, našťastie, krátka stopáž.

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Ďalšia prekrásna rozprávka z Miyazakiho dielne, ktorá znova prináša originalitu. Navzdory svojmu veku prekrásna animácia v prevedení jednoduchého príbehu bez väčších zvratov, či nečakaných situácií. V tomto prípade však obyčajnosť deja nevadí, pretože film má nádhernú atmosféru, ktorou sa divák necháva unášať až do konca. Anime pre každého.

Prohnilá země (2014)

Béčkoví herci (Dafoe si už asi role veľmi nevyberá) v úplne pohodovej kriminálke zo starej školy. Bad Country nie je nijak výnimočným filmom, spracovaním sa približuje skôr k bežnej televíznej produkcii, s jednoduchým a ohraným príbehom. Práve preto však veľmi nenudí, pomaličky ale isto odsýpa a na zabitie času v pomerne oddychovej stopáži poslúži dobre. Úsmevný záver ma však veľmi nenadchol, no to je už len otázkou vkusu.

Nepohodlný (2005)

Takmer dokonalý politicky orientovaný triler. Pomerne zdĺhavý flashbackový úvod síce prinesie trochu mätúce pocity, no to, ako sa vyvrbí a kam až siaha samotný scenár spolu s výborne a napínavo vygradovaným dejom, už stojí za reč. Režijne perfektne zvládnutý film, ktorý divákovi neustále zamotáva hlavu, no zároveň mu postupne krásne odkrýva obrovské spiknutie. Fiennes bezchybný.

Sezóna zabíjení (2013)

Nuž, i vyslúžilí ostrielaní hollywoodski herci vyššej triedy majú svoju krízu. Tou je tento film. Účasť na belgickom béčku beriem u hercov ako dobrý skutok, no tým to celé hasne. Žiadna snaha, len nudná naháňačka lesmi (aj keď krásnymi) striedaná pokusmi o nezmyselné mučenie a spomienkovými kecami dvoch vojnových veteránov. Ani štipka inovácie, príbeh sa odvíja len hlúpejším smerom, ako sa očakáva. Jediným plusom sú skutočne len herci, kvôli ktorým sa to vlastne dá celé odsledovať. Zbytočný film.

Já, Frankenstein (2014)

Nostalgická spomienka na kultovky ako Van Helsing, či Underworld, vystrihnutá z chlapčenského sna moderného dark fantasy. Produkcia spomínaného Underworldu sa nezaprie, čo je cítiť na každom rohu - plnohodnotne nakrútený akčný masaker s nadupanými bojovými scénami, ktorých je neúrekom, tonami digitálnych efektov, ktoré však mohli byť výraznejšie, a plytkým jednoduchým príbehom. Frankensteinovo monštrum a jeho kamenný ksicht zvláda Eckhart slušne, takže nie je problém si hrdinu oblúbiť, a diabolsky charizmatický princ démonov Nighty je mu viac než len solídnym protivníkom. Najväčšie sklamanie však tkvie v tom, že film pôsobí nedotiahnuto a prázdno, akoby len zostrih samotného príbehu a neustále pripravuje na niečo, čo sa nakoniec nestane. Ako fantasy akčňák však uspokojí dostatočne, a viac som od neho ani neočakával. V dnešnej dobe to chce ohromne originálny nápad, ktorý by v tomto žánri niečím prekvapil a ukázal niečo, čo sme ešte nevideli. To, žiaľ, nie je tento prípad.