Frajeři ve Vegas (2013)

Dôchodci a rozlúčka so slobodou vo Vegas? Prečo nie. Štvorica fantasticky zohraných hercov, ktorí snáď nikdy nesklamali, v maximálne pohodovom, vtipnom a príjemnom dobrodružstve. Čo najviac sklame je fakt, že filmu chýba šmrnc, viac života a nebolo by na škodu ubrať trochu tých zbytočných sentimentalít. Morganov tanec a vsuvka s 50 centom super, na jednorázovú zábavu dostačujúce.

24 hodin: Dnes neumírej (2014) (seriál)

Jack Bauer sa vracia, a to v lepšej forme ako doteraz. Aj keď je Live Another Day "iba" polovičná séria, v plnom rozsahu prekonáva všetky predošlé. Od prvého dielu chrlia tvorcovia dokonalo vyšperkovaný scenár plný zvratov, napätia, zdrvujúcej akcie a výnimočných postáv, na ktoré sa nezabudne. Sutherland si svoju najlepšiu životnú rolu užíva naplno až do fantastického finálového dielu, ktorý jednoducho musí pokračovať. Bauera z obrazoviek proste nesmieme nechať odísť, čo sa však po tomto kúsku určite nestane.

30 minut po půlnoci (2012)

Moja alergia na americké politicko-oslavné filmy s tématikou 11.septembra dostala pri Zero Dark Thirty poriadne zabrať. Dve a pol hodiny politicky vystavanej nudy, nakrútenej na základe skutočných udalostí a incidentov, s vlastnými nepodloženými konšpiračnými teóriami. Čo iné sa však od Bigelow dalo čakať. Čo sa však znova nedá kritizovať, sú vynikajúce herecké výkony (Jessica to hrá veľmi správne), a svojský štýl nakrúcania. ako je u režisérky zvykom. Podľa môjho subjektívneho názoru sa nejedná o nijak zaujímavý, či napínavý film, dejová línia vypracovaná formou kapitol však ušla, pretože príbehovo by film inak asi nedokázal fungovať. Záverečná časť "The Canaries" bola jedinou, ktorá filmu dodávala istý drajv a pocit zaujímavosti, ktorý sa po zvyšok stopáže pomerne topil. Pre mňa obtiažne dopozerať do konca, no priaznivci prúžkov a hviezdičiek trepotajúcich sa vo vetre a CIA prípadov si určite prídu na svoje.

Budoucnost nejistá (2013)

Teen dráma pre vyspelejších v prostredí ala Children of Men. Saoirse je kus a výborná herečka zároveň, čím to v podstate celé ťahá. Z filmu po celý čas sála depresívna, apokalyptická atmosféra, kontrastujúca s poslednými príjemnými chvíľami zo života postáv. Režisér sa pomerne úspešne snaží, aby tomu divák uveril, no celok pôsobí občas trochu rozporuplne, ba až nudne. Druhá polovica výborná a film, aj keď neukazuje nič prevratné, či doposiaľ nevidené, si ako indie kúsok zaslúži uznanie.

Na život a na smrt (2013)

Peter Berg je macher, a opäť vo svojom živle. Zatiaľ čo prvá polovica sa nesie v duchu stealth, tichej a plíživej atmosféry a nervydrásajúceho napätia, tá druhá sa rozvinie do adrenalínovej akcie plnej špičkovo nakrútených prestreliek a skutočného boja o prežitie. Občas to možno režisér trochu prehnal s hranicou realističnosti a hŕstkou zbytočných "us army" klišé, čo sú však len malé šrámy, nijak výrazne nezasahujúce do plnohodnotného akčného zážitku. Lone Survivor nie je dokonalým filmom, no je tým najlepším, aký nám Berg za posledné roky ponúkol, a zároveň nefalšovaným vojnovým akčňákom, akých dnes veľa nevidno.

V bolestech (2013)

Žáner found-footage hororu v dnešnej dobe dávno upadá, no nájdu sa aj lepšie kúsky, medzi ktoré Afflicted určite patrí. Otrepaná pointa zabalená do slušného scenáru, film je navyše dobre zahratý neokukanými hercami. Go-Pro vampírčina fajn nápad, finále uspokojivé, no malo to aj nejaké tie nezáživné momenty, a niekedy až príliš velkú absenciu atmosféry. Afflicted je pohodová jednohubka, ktorej však k zapamätaniahodnému filmu vo svojom žánri ešte mnoho chýba.

Kráska a zvíře (2014)

Francúzom sa opäť zadarilo. Moderné spracovanie ďalšej klasickej rozprávky dopadlo priam nad očakávania, a prinieslo jednu z najkrajších rozprávkových fantasy poslednej doby. Hypnotický, neobyčajný vizuál, či práce kulisárov a kostymérov sú najväčšími prednosťami filmu, akými by sa nehanbila pýšiť ani disneyovská produkcia, a zároveň iskra tak typická pre francúzsku filmárčinu, ktorá je jednoducho neprehliadnuteľná. Občas by to po obsahovej stránke chcelo možno trochu väčšiu konzistenciu, a vďaka výdatne temnej atmosfére to nie je tak celkom rozprávka pre deti, kľudne by som sa i napriek tomu za toto Gansove dielko kedykoľvek postavil.

Zimní příběh (2014)

Ďalšia blockbusterová cukrová romantika, tak príjemne gýčovo podfarbená neoriginálnym fantasy námetom, ktorá zapadne prachom. Rozprávkový a neškodný filmík, kde dych vyrazia jedine herecké megahviezdy (ktoré sú jediným nosníkom filmu). Colin stále rovnako charismatický, Russel takmer dokonalý démonický zloduch, a mnoho pomerne nevýrazných postáv, ktoré sa točia okolo mierne nahlúplej a v závere až úsmevnej pointy. Winter's Tale pôsobí nedokončene a prázdno, no svoje čaro i napriek tomu má. Raz však stačilo.

LEGO® příběh (2014)

Strelený a hravý animáčik pre všetky vekové kategórie. Lego Story nie je iba rozprávkou pre najmladších divákov, ale skutočne dobrou komédiou, plnou rôznych gagov poukazujúcich na mnoho popkultúrnych prvkov, navyše s veľmi peknou myšlienkou. Na to, aký je film občas prehnane chaotický a divoký, je náramne zábavný a vizuálne veľmi originálny. Jednoznačný kandidát na animák roka 2014.

8. míle (2002)

Slušný rapový životopis, kde najviac zaujme ani nie povrchný príbeh s trochu nahlúplym scenárom, ale samotná hudba (aj keď nie som priaznivcom) a predovšetkým prekvapivo bezchybný Eminem. Dramatické aj vyhrotené situácie fungujú, vzťahy majú chémiu a všetkému jednoducho ľahko uveriť. Nebyť to také trochu prvoplánové a vláčne, dám aj o hviezdu navyše.