Božská relikvie 2 (1991)

Tak tohle bylo jasné šlápnutí vedle. Přehnaná groteska s naivními a hloupými vtipy, nad kterými se člověk nesměje a jen nevěřícně kroutí hlavou. Navíc i soubojů je tu jako šafránu a závěrečný fight v místnosti s větrákem je dvě stále se opakující se scény dokola, které brzo začnou nudit.. Zatímco jednička se mi velice líbila, dvojka představuje jedno z největších zklamání v Jackiho filmografii. Jakoby Jackie zkoušel, co všechno si ještě může dovolit, ale tohle už bylo opravdu moc. Nechápu zdejší vyšší hodnocení než u jedničky.

Můj přítel delfín (2011)

Těšil jsem se na tenhle film a docela mě překvapuje, že je v červených číslech (k 20. 3. 2012 má 72 %), protože jestli si pamatuju pár dní po premiéře, tak to mělo nějakých 54 %. Každopádně pro milovníky zvířat téměř povinnost. Já jako milovník zvířat a s občas až příliš melancholickou povahout tomu ty čtyři hvězdy dám, protože nebýt tam ten delfín a ten námět, tak filmařsky to za moc nestojí a byl bych rozhodně v nižších hvězdičkových relacích.

Já, padouch (2010)

Mám z toho trochu rozporuplné pocity. V některých chvílích příšerně dětské, v některých zase vtip, který nepochopí ani leckterý dospělý (Lehmann Brothers rulez). Dávám tři hvězdy, ale to může být jen tím, že jsem na to koukal v poněkud podivném emocionálním rozpoložení, takže až vyjde dvojka, udělám si reprízu a dvojku zkouknu hned potom.

Úžasňákovi (2004)

Na Birdův předchozí film Železného obra Úžasňákovi nemají, ale pořád se jedná o dobrou zábavu. Akční scény jsou skvěle udělané i natočené a dokud někdo běhá, skáče, mizí, nebo klouže, funguje všechno na jedničku. Ty neakční scény oproti tomu trochu drhnou. Závěr to nakonec vytahuje těsně nad tu hranici čtyř hvězd. 70 %

Železný obr (1999)

Nedivím se, že se po tomhle filmu stal z Brada Birda veleúspěšný režisér nyní již ne pouze animáků. Animace dnes již přijde trochu zastaralá, ale who cares, když tenhle film stojí hlavně na příběhu a na emocích. Škoda té trochu pomalejší první poloviny, jinak by to pět hvězd neminulo. 89 %

Válečný kůň (2011)

Rovnou upozorňuji, že tenhle komentář bude plný spoilerů. Zaprvé bych rád vyjádřil, jak strašně je mi líto výsledku, protože jsem se na tenhle film ohromně, obrovsky těšil, nejvíc za já nevím kolik let, námět, režisér a zejména trailer dávali určitou záruku výsledku a tak jsem byl přesvědčen, že se tenhle film zařadi do vrcholu mých oblíbených filmů, ale bohužel, po CSFD projekci 22. února 2012 (za kterou dodatečně děkuji), jsem odcházel nechci říct s ohromným, ale velkým zklamáním a velice smýšenými pocity. Nehodnotil jsem hned, řekl jsem si, že se podívám ještě jednou. Zaprvé, jestli nebyla chyba u mě, zadruhé, abych si udělal pořádek ve svém oscarovém žebříčku, co se týče kategorie kamery. Teď k samotnému filmu. Mnozí píšou, jak strašně kýčovité to je, ale já osobně nic jiného nečekal, Spielberg i Williams tlačí v některých scénách nehorázně na city a já jim to baštím i z navijákem a přežloutlé nebe, nebo sebezelenější tráva mi to fakt rozházet nemůže. Proto prvních 45 minut patří k tomu, co si užívám nejvíc a to i přesto, že je to pořád to samé, některý problém s Joeyem, který Albie po chvíli nějakým fíglem vyřeší, přesto tyhle zlomy miluju a Williamsova hudba to nádherně dokresluje. Problém nastává ve chvíli, kdy Joey odchází do války, tempo začne trochu drhnout a potom wtf anglickém útoku na německý tábor se to začíná bortit. Byly to opravdu pořádné a kvalitní výzvědy, když nezjistí tu nehoráznou německou obranu na kraji lesa. Ale budiž. Joey tedy přechází na německou stranu a dva bratři se rozhodnou se o něj starají. Chápu, že tam byl ten slib, ale dezerce takovýmhle způsobem??? No budiž, ale když je teda najdou v tom mlýně, neříkejte mi, že ty koně nehledají, a i kdyby ne, tak je prostě nenajdou, nebo je snad nechtějí. Totální blbost. Přechod k malé francouzské holčičce se tedy příliš nepovedl. Tady nastává druhý pro mě docela neprominutelný fakt. Jak už jsem psal asi před dvěma lety u 500 dní se Summer, myslel jsem, že přemoudřelým dětem ve filmech už odzvonilo, ale ono ne hrůza hrůzoucí. Následný přechod opět na německou stranu také docela na hlavu. Okolo se to hemží vojáky, ale já si jdu na projížďku s koněm, kterého jsem před nimi předtím zapřel a neumím ho moc dobře ovládat, výborně. Pak už se to trochu rovná, i když nemůžu odpustit třetí věc a to jsou již v mnoha komentářích zmiňovaných jazyky postav. Všichni mluví anglicky, to by prošlo tak před dvaceti lety, dneska už ne. Podívejte se na Tarantina a jeho Inglourious Basterds, kde se mluví každou třetinu filmu jiným jazykem a jde to. Poslední věc mi přišla podívná je, když umře Topthorn, Němci začnou utíkat a ten němec přes koně řve na Joeyho, ať uteče, zatímco ho jeho kolegové táhnout pryč. Já nevím, jak vy, ale já ve chvíli, kdy potřebuju co nejrychlejc utéct naskočím na koně a jedu pryč. No nic. Pak už se ty wtf momenty příliš neobjevují a původně scénu rozhovoru německého a anglického vojáka při vysvobozování jsem považoval za pěst na oko a naprosto na hlavu, je to jediná věc, u které jsem změnil názor po repríze a přijal ji s tím, že je to dost vtipný a Spielberg to očividně bral dost nad věcí. Je tam ale několik scén budu asi navždy milovat, pričemž úprk Joeyho přes zemi nikoho při bombardování patří mezi nejpůsobivější scény vůbec a já jí budu navěky zbožňovat. Abych to shrnul, vadily mi hlavně tři věci: podivné kapitolové přecházení Joeyho od jednoho majitele k druhému, přemoudřelá francouzská holčička a ten anglický jazyk u všech. Co zbožňuju, tak je začátek, a pak konec od té doby, kdy se Joey dostane z německého podruží, jeho úprk přes zemi nikoho a jeho opětovné setkání s Albiem, až po tu (ne)úspěšnou dražbu a návrat domů. Jinak řečeno, vypustit ten prostředek, nebo ho aspoň nějak lépe napsat a natočit, to zkrácení by tomu taky pomohlo, a myslím, že pět hvězd by to neminulo, protože hudba je fakt úžasná, vizuál taky a je to film, u kterého mám několikrát slzy v očích, jen mi to ten prostředek prostě kazí. Zůstane pro mě nejmilovanějším a zároveň nejnenáviděnějším filmem. Škoda toho nablblého scénáře, to je ohromná škoda, to mi bude asi líto do konce života. Přesto se s tímhle fimem znovu a znovu rád potkám a toho Joeyho úprku ještě nesčetněkrát pobrečím. Děkuju Stevene... a zároveň WTF, co s to s tím kurva udělal???

Můj týden s Marilyn (2011)

Tenhle film je vyloženě o hercích. Kennetha v jeho anglické nabubřelosti a Michelle v její hloupoučké naivitě prostě musíte zbožňovat a tihle dva na to prostě stačí. Z nich dvou bych vyzdvihl hlavně Kennetha, který se mi tady hodně líbil. Bohužel neznám příliš projev ani Marilyn Monroe, ani Laurence Oliviera, takže nemůžu posoudit, jak je oba herci vystihli, každopádně to co jsem viděl se mi líbilo. Jinak sice není film žádný velký objevný spektákl, ale ti dva to prostě drží rukou pevnou. 70 %, protože vosk kreditní kartou ;D.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Knihu jsem bohužel nečetl, viděl jsem švédský originál a ten v tomhle souboji vítězí. Může to být samozřejmě tím, že byl prostě první, přesto mi přijde, z hlediska scénáře byl prostě ten první trochu líp zpracovaný a optimálně vyladěný. Americká verze mi přijde, že někdy zbytečně tahá člověka za ručičku, kde to není třeba a jinde zase příliš málo na to, aby se člověk v dějovém posunu zorientoval. Americká verze klade mnohem větší důraz na postavy, než ta Švédská, takže na samotnou hlavní zápletku už i přes dlouhou stopáž nezbývá tolik času ji pořádně propracovat. Naopak ta dohra, závěr na konci, kdy ta hlavní zápletka skončí a už se jen dohrávají osudy postav je zde zbytečně dlouho natahovaná, narozdíl od verze švédské, kde je ta dohra stručnější a důraznější. Hodnotit to zvlášť, dal bych 4 hvězdy, ale tomu srovnání se prostě vyhnout nedá a tak dostane tato verze o hvězdičku méně.

Tintinova dobrodružství (2011)

Prvních 45 minut pětihvězdičkových, svěží, neokoukané a nápadité. Pak to začne trochu ztrácet dech, ta lehkost a svěžest se trochu vytratí a až do konce se nevrátí, začne to být trochu moc bláznivé a občas až příliš dětské, přesto jde o film, který na první pohled potěší a člověk z toho filmu má prostě upřímnou radost. 85%

Moneyball (2011)

Ten úplný závěr to zvrátil přecijen na stranu těch čtyř hvězdiček, ta píseň a slzy v Billyho očích přecijen překlopili misku vah. Nemůžu si nijak moc stěžovat, jen jsem prostě čekal víc. Na můj vkus to bylo takové bezkrevné, bez emocí. Ano, možná to bylo jako ze života, ale takové hrozně neosobní. Brad Pitt bezkonkurenčně nejlepší, podává nadprůměrný, což je u něj ale víceméně normální, pro dnes i trochu nadstandardní výkon, řekněme nadnadprůměrný ;). Hill ani Hoffman nezaujali. 71 %