Pátá vlna (2016)

Začátek byl ještě jakž takž ucházející. U katastrofických filmů bývá divák zprvu v napětí, občas něco bouchne, někdo umře, nikdo neví co se bude dít a potom to jde většinou do kopru. Tohle je spíše takové sci-fi napodobující Válku světů, a jím podobných, ale pro děti. Zápletka se odhadne hned při prvním náznaku akce a nelogických věci by se jeden nedopočítal.

Top Gun: Maverick (2022)

Letní good-feelingová jízda, která prakticky postrádá záporáky. Respektive no name bandité se tu mihnou, ale jejich role zde není tak důležitá jako důraz na přátelství, rodinu a utužování partičky mladých pilotů. Mimochodem Cruise si to tady dává s takovou lehkostí, že zapadá mezi ty mladé jak slunce za horizont. Celkově trochu retro nádech a plážová scéna s hledajícím admirálem perfekt. Nemám skoro co vytknout.

Zánik (2015)

Je to komorní, nízkorozpočtová zombie spíše kecačka, která si vystačí s dvěma chlapy a jedním dítětem. Krátkou akcí to začne a krátkou akcí skončí, prostřední část ale není úplně nudná a svižně to proběhne bez otravných postav a dialogů.

Mrazivá pomsta (2019)

Jeden by čekal klasickou Neesonovku, název ok, plakát ok, zdání klame. Až bizardní thriller plný černého humoru. Černoch co hraje postavu Eskymáka, recepční, která se ptá indiánů jestli mají rezervaci, namísto pohádky se vykládá o sněžném pluhu a mrtvých jak u Stalingradu.

Smrt na Nilu (2022)

Už Orient Express trochu drhnul, ale tady je to ještě utahanější. Celá polovina filmu je jenom seznamování s postavami, kde se nic velkého neděje. Dobové atmosféře a hudbě dávám za jedna, jenom mi to už nestačí.

Prvotní vztek (2018)

Vyvražďovačka na způsob Pach krve, s úderným Big Footem namísto pošahané rodinky. Místy vykrádačka Vetřelce a i na poměrně slušný rozpočet to působí dost lacině. Pro fanoušky tohohle žánru ale v pohodě koukatelné bych řekl.

Poslední závod (2022)

Tohle téma určitě stojí za připomenutí a znovu zfilmování. Větší kouzlo je na straně Synové hor z padesátých let. Efekty a moderní hudba vyhrávají u nynější verze. Prolínají se tady dvě roviny příběhu. Jednu vyprávějící zážitky v podání Kaisera, coby starý Rath a druhou, točící se okolo Hanče, Vrbaty a osudného závodu. Zmíněný Vrbata je tu oproti předchozímu filmu hozen spíše na vedlejší kolej. Čekal jsem i více Judit Bárdos a rodinného života. Zas je více toho soupeření, dobového popichování.

Batman (2022)

Nevím kolikátý Batman už to bude. Reeves rozjíždí další novou sérii. Možná souběžně s Affleckovou DC verzi. Co do atmosféry je to nejtíživější, nejvíce vystihující svět Gothamu, plnotučná verze. Příběh už byl neskutečně utahaný, podle mě ten děj není tak zajímavý, aby to sneslo bezmála tři hodiny. Nenašel jsem žádnou epic scénu, možná auto honička se o to snažila, žádný důvod si pustit znovu, žádný good feel pocit. Několik konců.. Klidně o hodinu snížit stopáž. Nolanova trilogie dějově úplně někde jinde. Ale jak jsem řekl, výprava dokonalá, překvapil i Pattinson.

Vem si mě (2022)

Nejsem úplně odborník na rom-com. Můj kamarád slovan1 je nechtěný král v tomhle, protože se na to musí dívat se svou ženou, ikdyž on sám by si dal raději jiný žánr a v jeho profilu se najde široký výběr tohoto typu. Od úvodních minut film dostává úplně jiný rozměr, když tam tančí polonahá J. Lo obklopená jeptiškami a zpívajíc dokola church church church... Trochu mi to i připomnělo dokument o Katy Perry, která nemá na nic čas, krom svých koncertů. Pointa je v náhodných setkáních, ty samy o sobě mají své kouzlo i v reálném životě. Nejděsivější je, že kdybych měl něco vyzdvihnout, tak výkon Lopez.

Jack Reacher (2022) (seriál)

Reklama na televizní devadesátky v plné parádě. Kráčející skála meet Starsky a Hutch. Možná to odpovídá předloze více než dva filmové díly s Cruisem, každopádně filmy mě nadchly víc. Vyzdvihl bych suché vtípky na Reachera a trochu té deduktivní chytrosti. Avšak v Alanovi Ritchsonovi pořád trochu vidím Thada Castla. 2.: Udržuje si to standard, příběh nenadchne, nezklame, na seriálový počin to stále ujde. Jen se prohodilo spoustu postav a na třetí sezónu asi opět prohodí. (hodnocení za 1.-2. sérii)