• Krátkometrážní

Riskuj! (1994) (pořad)

Tudududum...ozvalo se když soutěžící dlouho otálel s odpovědí na otázku. Pravda, nebylo vůbec snadné zvítězit v této poměrně konkurencí nabité vědomostní soutěži a jedinec, který chtěl obstát opravdu musel být pomalu chodící encyklopedie vědomostí. Jen ti moderátoři byli rok od roku horší. Začalo to tehdy dlouhovlasým Pavlem Svobodou, pak přišel na řadu Petr Svoboda, ovšem následně to dorazil zcela omylem vybraný Ivan Vyskočil jehož záhy všichni začali parodovat. Serioznost soutěži se pokusil navrátit adekvátní a ostřílený Jan Rosák. Pořad skončil a na Telce si to pustí opravdu snad jen ten, kdo zde kdysi soutěžil, protože jinak to nemá význam sledovat. Klady: zpočátku to byla poměrně napínavá soutěž, doplnění vědomostí nebo případné obohacení, soutěžit je zdravé. Zápory: s formátem a zejména s moderátory to šlo postupně dolů a soutěž začala upadat, Ivan Vyskočil, časem se vytratil náboj a zajímavost, stereotypně pojaté, "opotřebovanost" pořadu vlivem delšího setrvání na obrazovkách. Hodnocení: 40%

3 Minutes (2011)

Co se dá stihnout za tři minuty? No tak třeba zrubat se s chlápkem ve stylu Star Wars a pak mu urazit kebuli. Ale jo, fajn to celkem bylo, ale předně do akce měli poslat sličnou Katrinu Law na kterou jsem se moc těšil a které to v "tombraiderském" outfitu slušelo, a nenechat tak otevřený konec. Vznikl tedy prostor pro divákovu představivost jak to celé bude dál, ale Katriny jsem si moc neužil, ale jinak prostor tří minut byl velmi solidně zaplněn, ale ne tak zcela rozvinut. I tak se vša jedná se však o jeden z těch lepších krátkometrážních snímků. Klady: zajímavý nápad v dynamickém provedení, odvážná snaha o parodii slavné scifi série, adekvátní obsazení, sexy Katrina Law. Zápory: trochu amatérské provedení, Katrina Law je na scéně jen krátce, není až tak jasné k jakému účelu jsou vyřazovací souboje pořádány mužem s časomírou, až příliš otevřený konec, Mé hodnocení: 60%

Susedia (2006) (seriál)

Z takových sousedů, se kterými se setkáme ve slovenském sitcomu, musí nutně hrábnout anebo se jim jenom smát. Od každého trochu. František a Lászlo jsou vskutku vykutálená dvojka správných pošuků a jejich manželky jim zdatně sekundují. Horší je sledovat více epizod po sobě, protože to se pak nakupí hodně jednoduchého humoru, až se to přestane líbit a odradí to od sledování dalších dílů. Věru, sitcom není tak snadné natočit, jak by se mohlo na první pohled zdát, a žádné zázraky nelze očekávat ani v tomto případě. Klady: perfektní herecké výkony a obsazení, snaha o originální gagy. Zápory: jednotvárné studiové prostředí nedává moc prostoru k extra nápadům, příliš tlačení na trapnost, Andy Krausovi jako zástupci maďarské menšiny není velmi často rozumět, hostující herci jdou do trapna, obyčejná Haberova titulní písnička, slabě zrežírované, zfušovaný scénář. Mé hodnocení: 40%

Seabiscuit (2003)

Žokej s bičíkem koně popožene, ale přidat do tempa by potřeboval i tenhle film. Převažovalo hodně pasáží, ve kterých se nic moc nedělo, sice citlivě natočených, ale tak nějak bez většího dopadu na moji signální soustavu. To nejlepší přišlo se závěrem a film tak nějak nenaplnil spojená očekávání s ním. Sláva vítězům, čest poraženým a seno pro koníka Seabiscuita. Tenhle film naplno ocení milovníci koní. Klady: dobrá práce s kamerou, množství citlivě natočených scén, věrné zachycení dostihového prostředí, pěkné záběry, zajímavé charaktery postav. Zápory: film postupně ztrácí s přepálenou stopáží svoji sílu a jde do nudy, slabé tempo, v překecaných pasážích se film vleče, nepříliš vyvážené spojení dramatu se sportovním filmem, slabší emocionální křivka, přehnaně slzopudné scény. Mé hodnocení: 60%

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Bruce Willis na pátou aneb coby parafráze na oficiální anglický název pětky by podtitul měl znít "dobrý den, respektive díl pro to, ještě nenechat zemřít kultovní akční sérii a spolu s ní i kdysi ironicky hláškujícího Johna McClanea". Jeho moskevskou misi dostal na starost scénárista Skip Woods se silnou inklinací k béčkové rutině a schopný režisér John Moore, který ten nevynalézavý scénáristův výplod pospojoval obstojným počtem akčních scén z nichž tři patří mezi ty velké. Kdyby Willis nebyl párkrát za film osloven jako John McClane, klidně by jeho místo v takovém pojetí z nižší kategorie mohl zaujmout Luke Goss a jemu podobní. Za vše hovoří také na očekávaný blockbuster jen 90. minutová stopáž. Hlavní hrdina stačí sotva v autě políbit na rozloučenou svoji dceru, nasedne na letadlo směr Rusko za účelem navštívit svého dlouho neviděného syna, v moskevském taxíku mu zapěje taxikář, jako kdyby usiloval o účast ve hvězdné pěchotě v ruské Superstar, a pak narazí konečně na svého synka v tajných službách CIA. Jenže zrovna v tom okamžiku, kdy unáší vlivného ruského mafiána ze soudní budovy. Následuje zběsilá honička (asi nejlepší pasáž z celého filmu), kdy je zdemolováno několik desítek aut. A pak se film až tak neobtěžuje se silnou atmosférou, a už vůbec ne s výběrem extra nápaditých lokací nebo exteriérů. Co by taky atraktivního v Rusku našli, že?! Ocitneme se ještě v opuštěném hotelu, navštívíme Černobyl, čekají nás absolutně béčkové zvraty v ději a závěr s destrukcí helikoptéry a mrchy v ní, který se nedá považovat za super finále. Série definitivně zabředla do béčkových vod se všemi atributy, jako je mrcha, mafián, sympaticky nablblý děj, okázalá akce z áčkové kategorie a smíření otce se synem, z čehož mně bylo trapně za tvůrce. Přival akce nahradil napětí, bez výrazných vedlejších postav a se směšnými záporáky. Willis na stará kolena dobrovolně vlezl do pytle s jakostním označením B a skočil do řeky Volhy. Snad ho proud zanese do ještě lepšího pokračování nesmrtelné série, než byl tenhle na atmosféru rezignující akční opus se všemi jeho klady i zápory. Klady: Bruce Willis se vrátil i přes pokročilý věk v dobré formě i kondici + příval originání akce + úvodní honička po moskevských silnicích je ohromující + scény s ohlušujícími detonacemi a výbuchy + spád při úvodní a závěrečné akci + burácivý hudební doprovod odkazující na starší díly. Zápory: scénář semlel všechna známá béčková klišé - ohrané zvraty v ději - nevýrazná atmosféra - totál nesympatický McClaneův syn - směšní záporáci - žádné obstojné hlášky hlavního hrdiny, na které jsou fanoušci zvyklí - na blockbuster slabá stopáž. Mé hodnocení: 70%

neohroŽENY (2012) (seriál)

Pěti známým ženám vrazili do rukou kameru, aby se po určitou dobu denně natáčely v soukromí (nebojte nic choulostivého se nenatočilo). A divák se tak z jejich života dozvěděl to co ho vlastně ani nezajímalo. Jedna si stěžuje na svoji zpackanou hereckou kariéru a jak by ráda všechno ve svém životě změnila (Kořínková), druhá řeší plastiku svého poprsí (Slováková), třetí zase chvíli paří a pak se věnuje dítěti (Hanychová), čtvrtá chtěla být herečka (Kudláčková) a pátá byla jaksi do počtu. A to všechno pořád dokola v každém dílu. Samotný nápad by nebyl nejhorší kdyby se to ovšem omezilo pouze na jeden nebo dva díly. Pořad se však roztahal na Prima Love na několik pondělních pozdních večerů a mě "osobní zpovědi" tak vyčerpaly až jsem si už další díly odpustil. Klady: dobrý nápad. Zápory: pořad po dvou epizodách začal nudit, účinkující nebyly natolik zajímavé, aby se daly jejich osudy pravidelně sledovat, šlo jen o vlastní zviditelnění, nulový rozsah a obsah pro diváka, nezajímavě podáno. Mé hodnocení: 20%

Ryba zabiják (1979) odpad!

Pirany si tentokrát vylámaly zoubky, protože chudáčci hladoví byli nuceny ožírat zbytky, ale nikde žádné maso. Tohle byl tedy blábol se vším co lze s tímto označením spojovat. Nevyšlo zde absolutně nic. Zmršená animace dravých ryb už to jen završila. Klady: nejsou. Zápory: ultra hloupoučký děj, legrační animace ryb pohybujících se navíc nepřirozeně rychle, Lee Majors se tváří, že by radši ve filmu ani nebyl, nezvládnutá dramaturgie, napínavé scény jsou vtipné, zcela nezvládnutá režie, šílené kamerové přechody pod zakalenou hladinu, ošklivý vizuál, směšné gore, nezáživný děj, jeden z nejhorších ekohororů (zdráhám se použít tohle subžánrové označení) co jsem viděl. Mé hodnocení: 0%

Bídníci (2012)

"Jmenuji se Jean Valjean a moc hezky vám zazpíváááááááám." Bídníci v novém a velkolepém zpracování dostali muzikálový háv a Victor Hugo by si možná zazpíval s nimi, kdyby zjistil neutuchající zájem o své klasické dílo i v 21. století. Strhující a známý příběh ze svých hrdel odprezentují Hugh Jackman, Russell Crowe a spol. Jestli chcete vidět velkolepé zpracování v muzikálové podobě s notovými party s operními parametry, a nebojíte se až vražedné 150. minutové stopáže, je známý nesmrtelný příběh o dvou mužích, které k sobě pojila osudová nenávist po dlouhé roky, tím pravým. Tentokrát ani tak nejde o to, jestli se Jean Valjean a Javert navzájem přechytračí, ale především o to, jestli jeden toho druhého přezpívá. A režisér Tom Hooper je velmi rázný dirigent, který se do toho umí položit. Klady: megalomanské pojetí, odrážející se na dokonalé výpravě, kostýmech a maskách, oproti němuž starší verze s Neesonem vypadá jako levný televizní film, herecké obsazení jede na maximum, Anne Hathaway pro svoji roli nevelkou rozsahem obětuje dlouhé vlasy, impozantní kamerové nájezdy, strhující náročná pěvecká čísla, překvapivé zvraty v osudech většiny vedlejších postav, velkolepá výpravná stránka filmu, mezi hlavními rivaly Jackmanem a Crowem to napínavě jiskří, Sacha Baron Cohen je dalším oživením v leporelu vedlejších postav, Samantha Barks ze všech ženských postav vládne největším sexappealem, originální stylové pojetí. Zápory: většinu písní si po filmu notovat nebudete, Jackman s Crowem jsou obrovští tahouni filmu, a i když vedlejší postavy také mají něco do sebe, pokud ti dva slezou z obrazu, film ztrácí na své síle a působivosti, nestřídmá stopáž, převládají "tmavé" pasáže nad "světlými", občasné zjednodušování děje, které se v muzikálu nedá obejít, emocionálně cílené až přehnané zjevení mrtvých postav v závěru, angličtina ve frankofonní zemi. 80%

Řekni, že to tak není (2001)

Řekni, že se u téhle komedie jednou zasměju. A skutečně. Hned na začátku jsem se zasmál Kleinovi a jeho nepovedené paruce. Dál už se žádný vtip nevyskytoval. Čekal jsem třeskutou komedii s adekvátním hereckým obsazením. Jenže scénář dohromady obsahoval poskrovnu gagů a to je na komedii málo. Nijak zvláště to nespasil ani děj. Postupně to už bylo natahované a vyšla z toho pořádná kravina. J.B. Rogers opět prokázal, že by komedie točit neměl. Zkrátka je neumí. Klady: námět měl potenciál, Heather Graham Zápory: téměř žádný kloudný gag, herci zhusta přehrávali, křečovitá režie, slabý děj, v paměti dlouho film nezůstane, podprůměrné vyznění. Mé hodnocení: 40%

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Jeníček s Mařenkou zavedeni svým otcem do hlubokého lesa šli, šli, až došli k perníkové chaloupce, v níž bydlela zlá a mocná čarodějnice, kterou společnými silami přemohli. O mnoho let později se už dospělí sourozenci vrátili do stejného lesa s přispěním produkce MTV jako zkušená dvojice lovců čarodějnic vybavená kuší a pistolemi, aby opět dali čarodějnici za vyučenou. Z části je k tomu žene osobní pomsta za smrt milovaných rodičů a také solidarita k místním obyvatelům městečka, ze kterého se nemile ztrácejí děti. Podle svérázného Tommy Wirkola, a jeho moderního pojetí, je Jeníček diabetik a Mařenka latexová diva. Stylovost, brutálnost a překopání klasické pohádky vítězí. A od ted už pohádky nikdy nebudou takové, jaké jsme je znali z dětství. Dobře jim tak. Jen na to české oslovení postav ve filmu si asi nezvyknu a působilo až nepatřičně. Klady: odvážné zpracování známé pohádky, které se s ničím nemazlí + nezbytně dobře zvolená nadsázka +relativně neokoukané herecké obsazení v čele s charismatickou čarodějnicí, drsným Jeníčkem a sexy Mařenkou + zdařilé masky čarodějnic + originální styl + pěkná výprava,+pěkný vizuál + kostýmy s prvky gotiky +nahota a brutalita si podávají ruku + neotřelé propašování postavy Trola z odlišné pohádkové kultury do filmu + film rychle uteče. Zápory: béčko pracující s prostředky áčkového filmu - nedomyšlenosti ve scénáři odrážející se např. v liknavém vysvětlení, proč jsou sourozenci imunní vůči mocným kouzlům čarodějnice - příliš překotný děj, což lze přisuzovat krátké stopáži - občas slabší, až místy prostinký ráz vyprávění - oslovení Jeníček a Mařenka budí, vzhledem k drsnému pojetí filmu, smích - děti tentokrát do kina raději neberte. Mé hodnocení: 80%