Špinavý prachy (2014)

Plitká srajda, pes aby se zadrnkalo na city, náhodná láska aby tam byla a k tomu děj že by se za něj nemusel stydět snad jen žák pomocné školy.. Tohle se opravdu nepovedlo. Ani nevím, proč dávám 2* a ne jen jednu. Od A do Z všechno špatně...

Nepohodlný (2005)

3/5* za zpracování, 5/5* za silné a konspirací zavánějící téma, do kterého se režisér nebál pustit... Zdařilé je i napojení "minulosti" s "přítomností".. 4/5*

Divočina (2014)

Tři a kousek navíc za nestárnoucí Witherspoon = 4/5*

Everly (2014)

Nejsem úzce vyhraněn na nějaký žánr, zemi původu nebo oblíbeného herce. Naopak, skousnu toho docela dost. Marně si však za poslední čas vybavuju film, který by mě tak zklamal, který bych chtěl už v půlce vypnout (ale profesní čest mi to nedovolila) a jehož konec jsem si dal 8x zrychlený... O Everly, Salmě Hayek v roli luxusní štětky servírované v obalu "akční&thriller" jsem věděl právě a pouze toto. A právě teď by se zamlouvalo popsat digitální stohy papíru na téma, co všechno je ve filmu divně, divně a DIVNĚ. To ale neudělám. Vystačím si s jedním slovem - absolutní zhovadilost! Absolutní. Zhovadilost. Novodobá "bez dcerky neodejdu" se prostřílí všude a vším a neopomene v mezičase umírajících a budoucích mrtvých zazpívat dcerce ukolébavku....Kdo si chce udělat obrázek sám, může. Má krátká recenze a hodnocení 1/5* nechť je mu ale důrazným varováním.. A koho jsem přecejen neodradil ani teď, nechť si před spuštěním biáku naředí krev alkoholem, drogami případně kombinací obojího.. Jinak to vypnete v půlce.. PS: Za co Salmo, proboha za co?!!

Proboha! (2008)

Ano vím, že schopný střihač, pohotová kamera a osobitý komentář dokáže laciného diváka přesvědčit i o tom, že je voda suchá a vím, jak snadno lze natočit manipulativní či propagandistický film... Při všem tomto vědomí blahoslavně opěvuji film "Proboha", který jako by mi seslalo samo nebe a nášup 5/5* je pro mě víc než jasný... Odvaha autora prorýpat se ve 101 minutách patrně všemi existujícími náboženstvími s vědomím, že pro nejednoho křesťanského fanatika se jeho jméno stalo zosobněním satana a kluci od proroka Mohammada by mu nejraději rovnou oddělili hlavu od zbytku těla, je v dnešní době inspirující. Ateistické Česko může být jen nestranným divákem, ovšem v Americe musí tenhle film fungovat jako rudý hadr na pořádně rozzuřeného katolického býka. Tenhle film by měl každý americký teenager, od Brandona s Dylenem až po sourozence Simpsonovi, vidět povinně ve školních osnovách a pro jistotu několik ročníků po sobě.. Přelomový náhled na víru ztělesněnou jediným bohem. Tahle ironicky pojatá sonda mezi "pánbíčkáře" v nejrozvinutější zemi světa ve mě vzbuzuje vážnou pochybnost, jak dlouho si USA tento status ještě udrží. Jak může země, kde se slepě prostě věří "in God we trust", racionálně a flexibilně reagovat na akcelerující vývoj ve světě?! Křesťanství je stejně zkažené, jako všechna ostatní náboženství, akorát na rozdíl od Islámu nehlásá své šíření mačetou a neslibuje mučedníkům - co si nechají na plecku explodovat batoh s nitroglicerínem - 20 panen a co já vím jaké další kraviny.. Víra v někoho (něco), kdo nás všechny převyšuje a jednou i spasí je pro slaboduché ovce, které partně poslední dvě století prospaly, nebo si neumějí dát 1+1 dohromady.. Ovce, které nechtějí příjmout odpovědnost za vlastní existenci a které své nezdary a přešlapy raději odsunou s tvrzením "bůh má se mnou nějaký záměr, jinak by mě takhle nezkoušel", případně "byla to vůle boží", než aby vyvodili především svou vlastní, osobní zodpovědnost. Ovce, které se tak obávají vlastní smrtelnosti, že se raději zaprodají a slouží bohu prostě proto, "co kdybych měl náhodou pravdu".. A co hůř, křesťanství se i přes jeho historické přešlapy profiluje jako náboženství míru a lásky, takže bychom vlastně nad ním mohli mávnout rukou, jenže pak je tu islám a jeho fundamentální odnože.. jak se na vlastní kůži přesvědčil nejeden zavřažděný novinář.. Lidstvo, je čas dospět. Šiřme křesťanství do rozcvojových končin, kde se pro pytel kukuřice sekají ruce, šiřme pojmy jako láska k bližnímu svému a milosrdenství, které odpustí každé hříšné duši právě tam, kde se těchto hodnot nedostává... Ale v naší západní a vyspělé společnosti, třímající v rukou budoucnost světa, pro mluvící hady a týpka, který je schopen vyslyšet 7miliard lidí najednou, už zkrátka není místo... Naprosto souhlasím i se závěrečnou myšlenkou filmu - pokud chce lidstvo přežít, náboženství musí vymřít... Závěrem ještě doplním odkaz na dokumentární filmy, které se zabívají stejným tématem a se stejným odhodláním vrtají do (pseudo) zbožnosti na severoamerickém kontinentě - Amerika jak ji neznáte: S božím požehnáním; Amerika jak ji neznáte - Prohřešky proti desateru.

OUTsideři (2014)

Fajnové komedidrama, které neurazí. Ačkoliv je příběh soustředěn kolem "porušených lidí", vtipné gagy se skvěle skloubí s dramatickými momenty, kdy je divákovi představováno "postižení" hlavních postav a problémy z toho vyplívající. Přesto je to nenásilné, odlehčené mladým duchem hlavních hrdinů... Momentů, kdy se mi draly slzy do očí smíchy, bylo povícero a parádně zapadaly do celkového story. Na pět hvězd to není, ale neurazí a slušně pobaví :)

Bůh žehnej Americe (2011)

Cítím se trochu rozporuplně, když nadšeně fandím masovému vrahovi v hlavní roli, ale ono to s Frankem jinak nejde 8-) Zrcadlo dnešní (nejen) americké společnosti očima režiséra a scénaristy Bobcata Goldthwaita si ode mě odváží, zejména pro společenský přínos snímku a naději, že se alespoň část diváků zamyslí nad dnešními kulty, modlami a idoly, plný počet 5/5* a vřelé doporučení všem! God bless America!

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Tak přesně takhle si představuji vydařené postapo! Spousta neotřelých a originálních nápadu, neskutečně propracované detaily, strhující děj... Pro přiznivce "starého" MadMaxe naprostá nutnost vidět! Vytkl bych snad jen prapodivný překlad hlavních záporáků, ale co už :) 5/5*

Americký sniper (2014)

Celkově vzato vzhledem k tomu, co jsem o filmu slyšel, to pro mě bylo spíš zklamáním. Aktuální a velmi silné téma, které si nechal Clint Eastwood tak trochu protéct mezi prsty. Špatné to nebylo, ale šlo z toho vymačkat mnohem víc - ať směrem k psychickým problémům hlavního hrdiny při návratu do "normálního" života, tak i směrem k válečným scénám, vztahům mezi vojáky i skutečnosti, že se sniper musí vždy rozhodnout sám a bleskurychle reagovat. Stejně, jako rozporuplné očekávání jednotlivých vojáků při cestě tam by bylo zajímavé konfrontovat stejné "nadšence" i při cestě zpátky, obzvláště v případě, že byla jednotka dotyčného přepadena a polovina přátel je buď bez života, nebo alespoň bez končetiny.. I tady jsem cítil silný deficit :/ Zkrátka, od všeho trochu ale pořádně nic. Takže znovu Clinte a lépe..

John Wick (2014)

Na Johna Wicka jsem dostal spoustu skvělých doporučení a s velkým očekáváním jsem na něj vlétl. Na konci filmů jsem odcházel znechucen, s pocitem ublížení, ošizení a se skřípajícími zuby, co mi rozhodně nevypadly z huby. Keanu je fajn herec, ale tady šáhl vedle. Zcela mizerný scénář, kdy se dramatická událost v životě hlavního hrdiny prakticky mohla jen vepsat do úvodních titulků na jeden řádek.. To, jak je hlavní hrdina drsný, se dozvídáme od každého, kdo se na plátně objeví včetně hlavního "záporáka".. Když už konečně dojde na akci, i ta se přes velkou snahu jeví jako vyumělkovaná a snad až na efektivní střílení "headshotů" je poměrně lichá. Hlavní hrdina každou trefí, zato jeho soupeři jsou jen pologramotné biologické jednotky pocházející odkudsi ze sibiřských lesů.. Když jdou do akce tak jedině po jednom, když hlavní hrdina odloží zbraň, aby si to z rusem vyřídil ručně, zrovna žádný další záporák jak na potvoru nevystřelí... A že se hlavní hrdina rozhodne za zabitého psa povraždit polovinu ruských migrantů v oblasti, to jen vypovídá o jeho labilním vnímání světa a zcela pomíjivé úctě k životu. A do toho se tu a tam nechá zcela debilně trefit, případně bodnout, aby jako nebyl "až tak moc".... Comixový nádech? Kde a proč?! Za mě těžké zklamání, milovníci akčních vymytých a mělkých "onemanstanding" akcí se ale pravděpodobně uspokojí... A víte, co je na Johnovi Wickovi nejhorší? Že jsem se v hodnocení sešel na stejném levelu s verbalem a musím mu tímto zcela dát za pravdu... poprvé... crap!