Podivná přátelství herce Jesenia (1985)

Musím souhlasit s kolegou Šandíkem, film jsem rovněž neviděl, ale román je úžasný, jedno z nejpovedenějších dílek v české literatuře (já osobně Jesenia spolu s Čapkovými Mloky, Škvoreckého Zbabělci a Kunderovou Nesnesitelností považuji za nejlepší dílo české literatury).

Panna a netvor (1978)

Nádherný lyrický příběh, nebeská i hororová hudba Hapky, překrásná kráska, hrůzostrašné zvíře - ano, tato pohádka, můžeme li tomuto dílku takto říkat, se opravdu povedla. Všudepřítomný kontrast krásy a zrůdnosti k sobě nádherně ladí, rovněž jako už zmíněná hudba Hapky. Dětem bych to nepustil, ale sám se podívám moc rád.

Intimní osvětlení (1965)

Tento film je tak krutě český. :D Místy jsem se té naší povaze musel upřímně zasmát, jinak ještě oceňuji nádhernou mladičkou Věru Křesadlovou, ale víc než tři nemůžu dát, zas tak unikátní to nebylo, takže kdyby to šlo, tak možná tři a půl. Ale závěr s eierkoňakem je luxusní....:D

Morgiana (1972)

Dokonalost. Pestrost. Barevnost. Příjemně je zde sladěná herecká stránka filmu, s velmi dobrou kamerou, ještě lepšími maskéry a kostyméry, režisér se zaměřil na všechny lidské smysl (zrak - úžasná kombinace všech možných barev, sluch - dokonalá a místy děsivá hudba Fišera, chuť - pohrávání si s jedem, mlékem v misce, čich - před použitím jedu si Janžurová k lahvičce přičichává, hmat - Janžurová se hmatově ztotožňuje se svou kočkou Morgianou, hladí ji, stejně tak jako ironicky hladí při zrcadle svou sestru). Dílo by měli shlédnout všichni fandové československé nové vlny, toto dílko ji totiž symbolicky ukončuje...i když se už jedná o dobu normalizace. Jinak Janžurová je zde ve své dvojroli dokonalá (spolu s Kočárem do Vídně je to její nejlepší film).

Den pro mou lásku (1976)

Příšerné vydírání citů, hudba je zde sice nádherná, ale věčným přehráváním pořád dokola se mi zhnusila.

Kočár do Vídně (1966)

Dokonalost podchycena dokonalou hudbou. Emocionální výkřik Janžurové poté, co celou dobu ve filmu mlčela měl efekt husí kůže, jediné co mi maličko kazilo radost byla špatně odvedená práce maskérů (tudíž naprostý souhlas s Ninadel, rok 1966 není rok 1945, ale to je jediná vada na kráse tohoto filmu).

Hoří, má panenko (1967)

"Vždyť on se stejně dívá" "Aby taky ne, hoří mu dům". Místy se člověk musí držet, aby se nezačal řehtat té české malosti - viz kdo si nic nenakradl, nic nemá - Forman je génius, protože jen génius z takového nanicovatého děje udělá parádní film. Jo a jinak volba královny krásy nemá dodnes obdoby, adeptky byly skvělé, škoda, že jsme neměli možnost poznat vítězku (tedy pokud se za vítězku nepočítá ta paní s korunou na hlavě).

Poslušně hlásím (1957)

Pořád výtečně zahraný film, i když v porovnání s prvním dílem kvalita o něco málo klesla.

Dobrý voják Švejk (1956)

Herci jsou tady všichni výtečně zvolení, a právě to je největší plus tohoto filmu (a samozřejmě také knižní předloha pana Haška)...

Edith Piaf (2007)

Všechen úspěch tohoto filmu závisí na úžasné Marion Cotillard, do Édith se dokázala vcítit s noblesou a zároveň s její temperamentem. Nedokážu si v hlavní roli představit jinou herečku. Jinak je fajn si připomenout život jedné z nejblyštivějších hvězd pěveckého nebe - ten potenciál, který v sobě nosila dnes už žádná zpěvačka nemá. Jinak souhlas s Ninadel: Marlene je zde opravdu jenom stínem - a ztrácí se vedle Édith.