• Western

Uranus (1990)

Kdyby to nebylo situováno do Francie, mohlo se to odehrát i u nás. Je zajímavé, jak nahnuté to měli ve Francii po válce. Oni se ale narozdíl od nás z toho dostali. Už jen pro tyto historické reminiscence stojí zato film vidět. Ale on je dobrý i sám o sobě.

Comancheros (1961)

Povedený čistě oddechový western, který navíc zdobí vytříbené dialogy. I proto se dá vidět víckrát.

Za řekou je Texas (1966)

S westernovými komediemi mám velmi špatné zkušenosti, většinou se mi nelíbily. Tohle je jedna z těch povedených výjimek.

Domina (2010) (TV film)

Celou dobu jsem se díval na detektivku a nakonec jsem zjistil, že jsem sledoval nějakou politickou publicistiku a navíc, že se neví, jak to vlastně bylo. To mě docela dožralo. Ale aspoň ty tři hvězdy nechám a na poslední dvě minuty se budu snažit zapomenout.

Přísně tajné premiéry (1967)

Všechno je v pořádku, nápad je výborný, napsané je to pěkně, zahrané také, ale ten konec je naprosto příšerný. To se vidí málokdy.

Uspěchaný muž (1977)

Pro Delona, tak, jak ho máme zaškatulkovaného, docela netypický film. Ale ona ta škatulka není přesná, je dána tím, že řadu jeho filmů prostě neznáme a objevujeme je se zpožděním. Tady zahrál velmi dobře. Film samotný ve mně zpočátku vzbuzoval spíše rozpaky, ale pak jsem se chytil a jak se tempo zrychlovalo, docela mě to chytlo a musím konstatovat, že oproti původnímu očekávání jsem viděl snímek až podmanivý a docela silný.

Polibek ze stadionu (1947)

Někdo namítá, že jeden anekdotický nápad na celý film nevystačí, já si myslím, že tady vystačil. Ta jednoduchá zápletka měla naopak svou přednost v tom, že vznikla komedie zcela ryzí, jednoduchá, přímočará a co je nejdůležitější vtipná. Tuto pozapomenutou jednohubku však bohužel na televizní obrazovce vídáme velmi zřídka. Na druhou stranu se zase neokouká.

Kuky se vrací (2010)

Svěrák je skutečný filmový režisér, řemeslo umí nejlíp ze všech svých současných kolegů. A teď mě překvapil i jako zručný scénárista. Kuky je milý film a je skutečně dobrodružný. Trochu jsem jen váhal nad tím koncem, který úplně neschvaluju. Ale v lese to je skutečná paráda.

Cikán (1975)

Velmi dobře natočená kriminálka, má opravdu styl. Tento málo známý film s ne zrovna komerčním názvem mohu jen doporučit.

Poslední loupež (2001)

Vidět se to určitě dá, připomene to starší kriminálky, které už se staly klasikou žánru, ale je to přece jen poněkud překombinované a zbytečně uřvané.