Útěk (2012)

Skutočnosť, že Nórsko oplýva nádhernou prírodou, ešte neznamená, že za každý film z jeho produkcie treba hneď vytiahnuť tri hviezdy za vizuál, onanovať nad fjordami a hlbokými lesmi sa oplatí pri sledovaní dokumentárnych prírodopisných kanálov, na umelecké žánre je treba predsa len niečo navyše, na druhej strane majú tí Nóri bohovskú výhodu v tom, že keď zasadia dobre spravený príbeh do ich končín, nič nepokazia, ba priam naopak, lenže tu nejde o dobre spravený príbeh, raný stredovek bol určite špinavší, krutejší a bezcitnejší,boj o život neľútostnejší a priamočiarejší a súcit so zavadzajúcimi najdúchmi trestuhodne rizikový, takže 30%.

Pí a jeho život (2012)

Vizuálne veľmi pútavé, obsahovo dosť plošné dielo, ktoré možno malo ambície aj na poli duchovného hľadania, ku mne sa však tieto výstupy akosi nedostali, možno je vina na strane tvorcov, ktorí túto stránku potlačili na úkor atraktívnejšej epiky, možno na mojej nízkej empatii a nechuti hľadať hlbšie myšlienky, takže 60%.

New Yorku, miluji Tě! (2008)

Postupom času prichádzam na chuť mozaikovým filmom a čím viac sú roztrieštené, tým viac si ich vychutnávam, len ich treba konzumovať v kľude a pohode, zgustol som si na každom príbehu a výsledok bol ten, že som nakoniec závidel všetkým obyvateľom NY, že bývajú v takom ohromnom meste, takže 80%.

Nezahrávej si s ohněm (2012)

Celkom slušný a originálny príbeh, teda jeho kostra,akčných kúskov so znenazdajky sa prebudenými pomstiteľmi oplývajúcimi nadľudskou silou tu už nejaký pár bolo, tiež hrdinských hasičov, utajených svedkov, či zmiznutých utajených svedkov s chuťou po krvi, ale toto je ich obstojný mix, ktorému nesmierne uškodili dve veci, chlapi chceli byť napriek spomínanej spleti nádejných námetov ešte viac originálni, a tak si za hlavného madafaka vybrali neofasa, čo by ešte nebola taká hrúza, lenže ten je taký ostentatívne drzý, že to miestami pripomína skazené 30.-te či 50.te roky, kedy sa pohlavári polície a súdov verejne ukazovali s tými najväčšími grázlami, dnes je predsa len iná doba a pípl sú zvlášť netolerantní k blbečkom s hákovým krížom, preto by takáto komunita, ktorá má na robote len urobiť si denne pár zárezov na bejzbolpálku, veľmi rýchlo skončila so svojím biznisom, a to úzko súvisí s druhým problémom a síce akcieschopnosťou spomínanej skupinky, a zase ani tak nejde o to, že ju za pár hodín vymelie jeden hasič, ale o to, že sa akože snažia byť v konflikte s miestnou čiernou komunitou, ktorú maximálne terorizujú a riedia, lenže ich početnosť je taká malá, že negríci by ich vymlátili baranicami, samozrejme keby ich nosili, dakomu to možno neva, mňa to dosť rušilo, až som nakoniec zostal prekvapený, že sa chlapom na to podarilo presvedčiť toľké herecké kalibre, takže 30%

Hitchcock (2012)

Toto spracovanie výrezu z bohatého života filmovej legendy poteší zrejme maniakov na historickú kinematografiu, lenže nám obyčajným konzumentom veľmi nemá čo ponúknuť, už aj keby som sa veľmi chcel vyžiť na tomto príbehu, je otázne, či ide o úplne autentické myšlienkovo-realizačné pochody pri nakrúcaní Psycha, alebo sa autori nechali unášať na vlnách domýšľania a fikcie, rozhodne je pre mňa zaujímavá úloha Majstrovej manželky, vždy som mal o ňom predstavu, že išlo o maximálne autoritárskeho muža, zrejme kvôli jeho zovňajšku a výrazu, je to pozerateľné, ale žiadna bomba, Majster si zaslúži iný priestor a záber, takže 40%.

Expresní zásilka (2012)

Každý akčný nárez musí obsahovať určitú dávku stupidity, bez toho to jednoducho nejde, tento kúsok utrpel práve nadprahovým množstvom sprostosti, ktoré sa zamiešalo do ani nie tak do tých rezkých scén, ale do dialógových prepojov a vo väčšine prípadov aj do strašných hereckých výkonov, no a na mix zlého herectva a stupidity v hereckom výkone som fakt alergický, veľká škoda, lebo tá akčná časť bola fajná, takže 35%.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Veľmi vhodný kúsok na voľný večer, sympatické mi je na ňom to, že chlapi sa tu absolútne nebabrali s nejakými písanými a nepísanými pravidlami scifi, a už vôbec ich nezaujíma nejaká teória časového paradoxu, preto sa ani my nemusíme dať vyrušovať nejakými salónnymi akademickými rečičkami o spotvorení žánru cestovania v čase, má to ukážkových kladných aj záporných hrdinov, má to spád aj atmosféru, je tam fajn čaja a vynikajúci malý zlosyn, akurát mi nejde do hlavy, prečo museli Josepha G-L maskovať a dosť výrazne mu meniť face, takže 65%.

Anna Karenina (2012)

Bol som jeden z mála mojich rovesníkov, ktorý sa v študentských časoch prehrýzol cez pôvodný román, asi kvôli mojej tvrdohlavosti a zásadovosti, aj po čase hodnotím prínos z tejto mojej zaťatosti iba v tom, že som exceloval na pár hodinách ruskej literatúry a hravo som zvládol jednu ústnu maturitnú monotématickú otázku, inak nič, štýl ma neoslovil a dejová linka sa mi z pohľadu mravov konca 20. storočia zdala úplne banálna, predsa len filmové spracovanie prináša určitú esenciu siahodlhého námetu, ale na vyššie hodnotenie mi vadili dve veci, prvá - situovanie veľkej časti príbehu do divadelného prostredia ma nesmierne rušilo a mne osobne znižovalo úroveň spracovania a zobrazenia románového príbehu, druhá - po toľkých rokoch si z knihy pamätám akurát to, že išlo o riešenie morálnej dilemy vtedajšej spoločnosti ohľadne mimomanželského sexu, že hlavná hrdinka bola dosť psychicky labilná a že sa nakoniec v beznádeji ďalšieho fungovania v mierne zamotaných vťahoch šmrcla pod vlak, už si veľmi nevybavujem, ako som si ju fyzicky predstavoval, ale ako Keiru rozhodne nie, a teraz nejde len o fyzickú vizáž, ale hlavne o jej podanie Anny, pripadala mi až príliš preafektovaná, s výraznými manio-depresívnymi náladami a niekedy nepatrične vzťahovačná a teatrálne radikálna, takto som si ju teda z knihy nepamätal a ak Keira môže za to, že vyzerá ako preživší odchovanec Dachau, za štylizovanie jej postavy si musí zobrať zodpovednosť niekto iný, ona to zvládla bravúrne, celkove som však určite čakal viac, klasické výpravné spracovanie by tomu parádne seklo, takže 40%.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Veľmi slušná akčná žánrovka, ktorá si zaslúžila viac sa pohrať so záverom, ten chlapi odbúchali príliš rýchlo, najcelebritnejší scientológ nevyšiel zo svojho tieňa a jeho Jacka si mohol driemajúci divák kľudne zmýliť s Ethanom, ale driemať sa ani veľmi nedalo, parádnych akcií bolo dosť, zápletka síce nie celkom originálna, ale rozhodne pútavá, takže 75%.

Jako za starejch časů (2012)

Spočiatku pokľudná geriatrická remembrovka sa zrazu zmení na plnokrvnú gangsterku, príbeh o niekdajších ostrých chlapcoch, ktorí najprv s trpkosťou bilancujú, potom ich niečo dostatočne naserie, aby sa nabudili a začali vystrájať ako za mlada, nie je žiadna originalita, ale aj na tento sa pozerá veľmi dobre a nie je to len v kvalite posádky, neuveriteľný je spád a gradácia filmu, od zaspatého úvodu po parádny záver, takže 75%.