Noc patří nám (2007)

,,A já mám dělat donašeče“? ,,Kromě tebe tam nikoho nemáme“….“. Silnou stránkou příběhu je, že se odehrává mezi lidmi, kteří k sobě mají nějaký blízký vztah. Rodina a ,,rodina“. Nečekají se podrazy. A když Bobbymu říkají: ,,Jsou na našem seznamu všichni. Teď prej převezme velení jeho fotr. Toho taky sejmem.“…nedokáži si představit svoji reakci na jeho místě. Zajímavý příběh drží tempo cca ¾ snímku. Pak už to asi scénáristu přestalo bavit a usoudil, že je potřeba vše hned ukončit. Opustí dramatickou linii, přerod J.Phoenixe z floutka na drsnýho a zkušenýho poldu je k smíchu. Vše se řítí rychle a tupě k vyvrcholení, ve kterém z oblak dýmu vychází J.Phoenix. Horší to snad být nemohlo!

Život podle Dana (2007)

Naplánujte si život tak, aby vás stále překvapoval….“. Zpočátku vypadá vše zajímavě: 3 dcery, zajímavej soundtrack a taky S.Carell, který (jak to vypadá) hraje ,,rozumného“ člověka. Bohužel zápletka ve mne vyvolává ,,divný“ pocit trapnosti. V mnoha scénách se místo smíchu cítím trapně i za Dana. A nevyváží to ani sympatická J.Binoche. Zasmál jsem se asi 5x (z toho jednou při tom největším trapasu – asi to byl vtipný trapas). Na to abych se smál podivným tanečním kreacím jsem už starej. A stáří zřejmě může i za to, že mne zaručeně dojme romantický konec. Za slzy se nestydím, ale z některých scén mi běhal mráz po zádech. Snad se nikdo neurazí, když tento film nazvu romantickou (skoro)komedií s trapnými prvky.

Odsouzeni k boji (2007)

,,Až se HUMVEE přiblíží k bombě, zavoláte TO číslo a bomba exploduje“. Za 1000 dolarů…. Tu událost jste tenkrát zřejmě ani nezaznamenali. A kdyby – tak co, jen pár dalších mrtvých. ALE CO KDYBY TI MRTVÝ MĚLI TVÁŘ? Podívejte se, jak se to tenkrát ,,semlelo“. ,,Takhle to vypadá na základně a takhle zase u Iránců doma“ - skoro až dokumentárně, ale hlavně celkem VĚROHODNĚ nahlížíme do života lidí, kteří jsou vtaženi do kruté hry a reality války. A věřím, že VŠICHNI touží po normálním životě. VÝBUCH!! ,,Ten kdo udělal tohle svinstvo je blízko a za tohle zaplatí!! VYČISTÍME TY DOMY!!“ A já začínám chápat ten nekonečný koloběh – proč neubývá teroristů ani mrtvých. Tu složitost vztahů DOMORODCI vs AMERIČANI, CIVILISTI vs VOJÁCI, TERORISTI vs ZBYTEK SVĚTA. Prostě každá akce vyvolává reakci. Přes všechna fakta jde stále jen o film, proto se zdržuji soudu. Snad jen: proč podléhat emocím, když to ani ,,vlastní“ nedělají? Z filmařského hlediska to vidím tak, že OBSAH svojí výpovědí utáhne celý film a zřejmě vás nenechá klidnými. O to tady jde především. A pro ty, kteří se chystají do Iráku bydlet nebo bojovat, je toto vidět povinnost.

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

Musíš tu válku vyhrát Charlie…. Ze života kongresmana. Co takovej chlápek asi dělá? Co aféry, jak přichází ke kontaktům, s kým se stýká, co ho baví? Přestože každému musí být jasné, že jde o politický (a historický) film, snad díky T.Hanksovi či snad politickým i obyčejným vtípkům nebo jen paradoxní situaci s dneškem je lehce stravitelný a až překvapivě svižný. Zajisté díky scénáři, krátké stopáži, ale hlavně bych vyzdvihl právě Hanksův výkon, který dokáže utáhnout snad jakýkoliv film. Nerad bych zapomněl na ostatní herce, ale Tom jim prostě moc prostoru nenechává. Mé hodnocení je (velmi) ovlivněno také tím, že dobu akce ,,ZBRANĚ PRO AFGHANISTÁN“ pamatuji. Protože to všechno se stalo. A ty úžasné události změnili svět… JEN SE TO NAKONEC PODĚLALO!

Donnie Darko (2001)

Probuď se. Sleduju tě. Pojď blíž. 28 dní/06 hodin/42 minut/12 vteřin. Pak přijde konec světa. PROČ??…. Příběh, na jehož konci mám pocit, že jsem vlastně nic nepochopil. Mladší ocení Donnieho upřímnost či zážitky ze školy, ti starší se zase můžou ponořit do rozboru jeho duševního stavu. Právě proto mne mrzí, že se mi do rukou nedostala Director's cut. Věřím, že ta by ještě více zdůraznila herecké výkony, zajímavý scénář a režii. Opravdu nevšední příběh! Který asi bude lepší vidět vícekrát :-). A tak dávám 4* něčemu, co jsem stejně nepochopil. Není to ta nejlepší pozvánka ke shlédnutí?

Revolver (2005)

Jacka Greena dneska pustili…. Snímek (domnívám se) nemá umělecké ambice. O to víc by měl bavit. Nejvíc asi zamotaným příběhem, ve kterém má dojít ke skandálnímu odhalení. Což splňuje účel, čučím a snažím se nepřijít o žádný detail. Vidím filmařinu dělanou na efekt. Prostředí, hudba, filtry, dialogy. Dokonce se dočkáme i anime. Nevadilo mi to, ale ani nenadchlo. Prostě se jen snažím ,,pobrat“ děj. Nejhorší je schizofrenie. Moc ji nechápu a vypadá to, že magor není J.Statham, ale já. Jako by mi něco chtěli něco říct, ale má inteligence ještě není tak vyspělá. Třeba budete mít víc štěstí. Jen nevím, jestli má smysl po tom pátrat. Dávám 3* za nápad, který ve mne vyvolává šílenství!!

Sirotčinec (2007)

Já nezestárnu…jako moji nový kamarádi…. Dětské hry. Bože.. MILUJI duchařské horory!! Napětí nastupuje od počátku a přesto, že se není čeho bát, nejsem v klidu. Tam je den (u mě noc) a přesto mi přeběhne mráz po zádech! V NOCI BY NIKDO NEMĚL CHODIT SÁM – chce se mi zvolat! To ale všichni víme. Já navíc i to, že domov bych si z bývalého SIROTČINCE neudělal. Jednoduše shrnuto: tak nějak si to představuji, zvlášť když představitelka hlavní role B.Rueda je výborná. Bohužel finále, které se nese v duchu překvapivých konců (ve kterých má každá nová pointa cenu zlata) ovlivňuje mé konečné hodnocení. Je to mezi 3* až 4*. Ale vzhledem k tomu, že když jsem se ubíral ke spánku a měl jsem divný pocit že nejsem sám, jdu výš. Jeden totiž nikdy neví…

Fantastický mazel (2008)

Když je člověk poctivý, je na překážku, že je chudý…. Předem podotýkám, že je to velice zvláštní film, který ocení nejen příznivci ,,ujetýho“ humoru S.Chowa, ale také ti se smyslem pro škodolibost. Pokud myslíte, že spadáte do této kategorie (a ideální je, jste li takový doma všichni) máte o zábavu postaráno. Upozorňuji, že ,,drsnost“ některých scén je ve filmu pro děti možná snad jen v této části světa (a stále se přitvrzuje). Překvapivý je fakt, že přes všechny ,,zvláštnosti“ se děti chovají normálně a moralizování nevyznívá hloupě. Snímek prostřídá snad všechny možné žánry a když jej srovnám třeba s Mimzy nemám za sebe (a děti) co řešit. Tak jestli s oblibou u večeře zabíjíte šváby a nebojíte se, že vaše děti začnou prolézat smetiště, aby našli CJ7 (a setkali se s těmi mými), upalujte do půjčovny!

Jumper (2008)

Kdysi jsem byl normální člověk. Jako vy….PŘÍBĚH:** Komiks, který jede v klasickém schématu – zvláštní schopnosti – láska, jen hrdina nikomu nepomáhá. Mohla by to být další episoda ze série Heroes. Dějové zvraty nedrží jednotné tempo. A akce to nevyváží. Tragické je zejména chování některých postav./ HUMOR:* vtípky pro náctileté. Svačina na hlavě Sfingy mne nebere./ AKCE:*** je snad jediné, co snese přísnější měřítko. Slušné efekty, zvuk DTS. / NAPĚTÍ:**to má na starosti S.L.Jackson se svojí ,,partou“ a sloganem ,,jedině Bůh by měl mít moc být na všech místech najednou“. Faktem je, že v jeho přítomnosti ,,Skokany“ humor přechází./ Přes to vše výsledný dojem nezanechává jen negativní pocity (snad proto, že Heroes patří mezi mé oblíbené seriály). Myslím, že spolu s dětmi za deštivého odpoledne tuto jednohubku klidně zvládnete.

Michael Clayton (2007)

Nedělám zázraky, jsem domovník. Čím menší binec, tím snadněji to uklidím…. Příběh o muži, který nemá starosti jen sám se sebou, ale také v práci. Nečekejte strhující soudní jednání, právní bitvy. Je jen jedna kauza. Ve které ovšem mají na rukách krev i právníci. Vše má perfektní spád. Žádná akční jízda, ale DRAMA, které nemá šanci nudit. Perfektní Clooney, hudba, režie..