Proroctví (2009)

Zajímavý námět, zpracování ale otřesně nasáklé amerikánskou patetičností, která tu má scénáristický základ snad ve všech možných klišé (smrt manželky, vztah otce a syna - ve dvou verzích, záchrana matky s miminem, děti v ohrožení, krize víry... jdu blejt, velebnosti). A ten slizce kýčovitý konec, ze kterého jsem se už málem pozvracel, ten dokoná dílo zkázy (doslova) a definitivně předsvědčí, že vyšší hodnocení než dvěma hvězdami není možné.

Jez se mnou (2014)

Sympatický Elliot, mateřská Emma, neodolatelný Ian, živelná Maureen. Milé, pozitivní, oddychové, lehce stravitelné.

Jurský svět (2015)

Dosti nadhodnocený film. Pozitiva? Hezká návaznost na Jurské parky. Vtipné komediální scény. Desetiletého diváka dinoši asi nadchnou. Negativa? Zcela vyčpělé téma. Nic nového, co by diváka staršího deseti let nadchlo. Plno scénáristických i odborných nedostatků. Trapné americké chování postav. A mnoho dalšího. Je zarážející, že jiné filmy "na pokračování" bývají hodnoceny hůře než "jedničky", přestože jsou lepší. Syndrom vyčpělosti filmů na pokračování je u Jurského světa zcela ukázkový. Přesto chválen do nebes. Ano, pokoukání hezké, zábava slušná. Ale celkový zážitek silně poznamenaný pocitem deja vu.

Vejška (2014)

Imbecilní zbytečný film bez děje či hlubšího poselství. Česká kinematografie se zase předvedla..

Pod zemí (2014)

Hypsoline... netrvá dlouho, a člověk najde na youtube Psycho Tropical Berlin a rychle si díky Antitaxi, Sur La Planche a dalším oblíbí La Femme. A u videa Hypsolinu objeví samozřejmě komentáře typu "As Above, So Below brought me here". No, je smutné, že nejvýraznější zážitek jsem měl z objevu jedné francouzské hudební skupiny, jejíž písnička v titulcích mě zaujala. On totiž film sám o sobě příliš nenadchne. Dejme tomu že je to výluh křížence Šifry Mistra Leonarda s Pádem do tmy. Tématicky tedy přitažlivé, ale v zpracování mi něco vadilo. A nejen ruční kamera, jejíž použití je zločin proti kinematografii ve všech filmech kromě Blairwitch. Vedle tohoto nedostatku za mé pouhé tři hvězdičky může určitá vyčpělost scénáře, jehož základní kostra už byla nesčetněkrát použitá a v As Above, So Below příliš nezaujme, i když občasná originalita se mu upřít nedá. Ale konec dobrý, všechno dobré, říká se. Podobný pocit jako z tohoto filmu jsem měl i z Jeskyně. Té jsem s odstupem času hvězdičku přidal a často si na ni vzpomenu. A Jeskyni jsem vlastně objevil díky titulkové skladbě svojí oblíbené skupiny. Zajímavá paralela. Takže As Above, So Below nezatracuju. Třeba se na něj podívám někdy znovu, třeba si při tom šlehnu quatre point sept mol d´hypsoline a třeba hvězdu přidám...

Po stopách amazonských (1999)

Pokud očekáváte kryptozoologický dokument, budete zklamaní. Této tématice je věnováno velmi málo prostoru v závěru dokumentu, navíc jen povrchně. Hlavním tématem je cesta po amazonské trase cestovatele E. S. Vráze s ukázkou základních aspektů oblasti (města a říční osady, lidé, zvířata, prales). Kryptozoologická tématika v závěru dokumentu působí poněkud nesourodě s předchozí částí; když už byla zahrnuta, je škoda, že nebyla více rozpracována. Vizuální zpracování odpovídá použité technice, místy mi vadilo nevhodné použití soundtracku (veselá skladba při výčtu zvířat na pokraji vyhubení..). Snaha o dobré zpracování však patrně byla, a i vzhledem ke krátké délce se jedná o oddychový dokument, jehož prostřednictvím lze nahlédnout do života podél nejmohutnější řeky světa.

Kluci (2014) (TV film)

Byl jsem hodně skeptický. Faktžejo. Říkal jsem si: další comingouťák, nuda, navíc v Sommersturm střihu. Ne, na tohle se dívat nebudu. I když tomu dal Plangi - překvapivě - pět hvězdiček. Pak tomu dal i tomeš pět hvězdiček. To bylo už fakt divné. Zvědavost zvítězila, a já to zkouknul. A nelituju! Je to jemný, lehce stravitelný film, kde lyrika zřetelně převládá nad epikou. To sto+jedenkrát viděné comingoutové téma je podáno hlavně skrze emoční vyjádření situací. Bez toho by Jongens hned zapadli mezi ostatní již okoukané comingouťáky. To zaměření se na emoce hlavních hrdinů detailisticky vyjádřené mimikou obličeje mi připomnělo Single Mana. Spojitost s Billy Elliotem, kterou zmiňuje tomeš, není jen ve skákání na trampolíně, ale zejména v identickém ztvárnění rodiny hlavního hrdiny (matka zemřela, otec i starší bratr macha (byť řádově menší než angličtí uhelní horníci), konfliktní rivalita mezi nimi, a hlavní hrdina - mladší syn - s jemnějším a méně testosteronovým charakterem). Konec byl zase vyloženě Améliovitý. Ať už záměr či náhoda, tyhle pozitivní prvky z jiných filmů zde pokupě dotvářejí celkově příjemný dojem z filmu. Dramatická složka zde má obroušené hrany, přecejen jsme v liberálním Holandsku a ne v Americe času Zkrocené hory. A to je jedině dobře. Díky tomu se nedočkáme žádné homofobní dějové linie. A to ani té ve sportovním prostředí, kde jsem ji očekával. Prostředí atletického klubu je využito jen jako matrice, ve které se film odehrává. Tvůrci naštěstí jemnost filmu nezkazili žádným tvrdým doprovodným poselstvím o sociálně-patologických jevech. Zároveň - a to je taky moc dobře - se nedočkáme žádné sexuální dějové linie, která v teplých filmech málokdy chybí. Jen jemná, čistá a spontánní romantika. A nijak přehnaná. A to je právě to, co z Jongens dělá koukatelný a vysoce ohodnotitelný comingouťák, pokud jste jich už několik viděli. Žádné opakování příliš zdramatizovaných vnitřních bojů vyvíjejícího se homosexuála, žádná nenávistná homofobie. Jen ta emoční jemnost, důraz na pocity. Funguje to. Faktžejo.

Vrah zůstal po škole (2011)

"Té holce to tak trvá než vypadne z baráku.":D :D :D Tuhle scénu jsem si pustil snad desetkrát, takový záchvat smíchu jsem opravdu dlouho neměl:))) Dalším věcem jsem se ale už moc nesmál, z části kvůli rychlému sledu celého filmu (takže jsem to ani nestihl pochytit), z větší části kvůli svému kulturnímu barbarství (takže jsem ty humorně míněné dialogy nebo scény nepochopil). Detention je totální zhulenecká ptákovina, bylo tam megahustě narážek na jiné filmy, kulturu a společenské dění. Mě to moc neoslovilo, ale tvůrci se při tvorbě tohoto filmu očividně dobře bavili:)

Závrať (2009)

"Připomíná mi to Alpy." "Mně to připomíná že mám hlad." "Ty si nesnídal?" "Tse." Závratná hloupost dialogů na začátku filmu dává tušit, že v podobně závratně přitroublé rovině bude ubíhat celý film. Parta mladých lidí vyjede na hory a počáteční idylka okořeněná alespoň o malicherné osobní nevraživosti se překlene pod vlivem nemalicherného externího nebezpečí do boje o holý život. Koncept již nesčetněkrát použitý, nic závratně revolučního divák očekávat nemůže. Ale na oddychový filmový zážitek to postačuje. Scenérie Balkánu jsou působivé, stejně tak vertigo scény. A přes závratně průzračnou dějovou linii si stejně divák nemůže u těchto filmů být nikdy jistý, zda - přežije někdo, nebo ne? Possibly. Possibly not.

Transcendence (2014)

Zas tak nízké hodnocení k tak skvělému filmu?! Čím to? Pročetl jsem si několik dvou-a-méně-hvězdičkových komentářů, ale odpovědi se mi stejně nedostalo. Když pominu hloupé nadávající a/nebo nicneříkající komentáře bez jakékoliv myšlenky a argumentu, bývá vytýkána zmatenost postav, na kterou stranu se přidat (proč má být tohle negativum? vy byste se uměli rozhodnout? vcítili jste se vůbec do těch postav?), dějové inkongruence (nejsou téměř v každém filmu? kdo chce psa bít...), nuda (no, pokud někdo potřebuje 20 akčních záběrů za sekundu které ani není schopný pochytit, ale hlavně aby byla akce, Transcendence skutečně není film pro něj) a... vlastně nějak nevidím ty argumenty pro tak nízké hodnocení. Podle mě se jedná o skvěle vystavěný film s perfektními a skutečně transcendentními tématy a s účastí kvalitních herců (a to Deppa vážně NEmám rád!). Transcendence nabízí mnoho podnětů a rovin, nad kterými (a ve kterých) lze přemýšlet. Taky mnoho etických i fundamentálních otázek. I přes vyšší náročnost na pochopení je film dějově a myšlenkově ucelený, kompaktní. Nebyl by to americký film aby neobsahoval citovou linii, která se táhne celým filmem - ale nepůsobí nijak rušivě, právě naopak způsobuje dilemata, která dále zvyšují napínavost a drásavost rozhodnutí. I vizuální provedení je na úrovni. A přestože je u filmu psáno akční (což mu místy nelze upřít), místy je i v zásadních momentech relativně poklidný. Ale tahle poklidnost má v sobě ohromnou energii. A konečně má film i několik originálních momentů - třeba to, že hlavní postava je zabita kulkou kontaminovanou radioaktivním izotopem mého zákeřného bratrance, chci říct: polonia - tohle prosímpěkně ještě nikdo ve filmu (a ani v reálu, naštěstí) nepoužil. (i když uznávám, že zrovna ta otrava poloniem měla pár logických a cynicky vtipných trhlin) Takže vážně to nízké hodnocení nechápu. Možná má na tom podíl trailer a prolog, které vyzradí dost z toho, co se stane. Možná má na tom podíl rozmlsanost některých diváků. Možná vyšší očekávání a následné zklamání. Vážně netuším. Pro mě každopádně skvělý filmový zážitek, který zvýší aktivitu elektrických impulzů v mozku.