Umbrella Academy (2019) (seriál)

"Začul som zvesti, že je to dobrý seriál, ktorý si rád pozrieš." Pri sledovaní som si uvedomil ako dlho som nevidel Ellen Page. Pekne jej to tu sadlo a určite jej tento úspešný seriál nakopol stagnujúcu kariéru. Vždy som mal slabosť pre filmy s témou cestovania časom. Užíval som si 60-roky a všetko okolo atentátu na JFK. Veľmi dobre fungujú úvodné časti seriálu, v ktorom je postava E. Page odsúvaná bokom, ako "tá bez schopností". Divák tuší, že určite nejakú schopnosť má a spolu s jej tajomnou love story, ktorá občas nakukne až do hororového žánru patrí medzi to najlepšie čo ponúka prvá séria. Super schopnosti hlavných hrdinov pripomenie X-menov, ktorých mám rovnako rád a aj preto sa mi seriál trafil do vkusu. Seriál kvalitne premiešava niekoľko žánrov a úspech je zaslúžený. Po dvoch sériách slušné 4 * a teším sa na tretiu. 80%.

Jeden den Ivana Děnisoviče (1970)

Režisérsky zaujímavo pojatý film, v ktorom sledujeme jeden deň človeka uväzneného v mrazivom gulagu niekde na Sibíri. O postave Ivana sa toho veľa nedozvieme, v podstate iba to ako sa tam dostal. Režisér sa ani nesnažil postavy divákovi nejako približovať, nerieši sa ani politický systém ani krutosť podmienok. Sledujeme len jeden deň, akých odsúdení zažívajú tisíce. Smiešne raňajky, ešte biednejšia večera a medzi tým práca v ukrutných mrazoch. Niektoré scény sú pomerne dlhé, napr. murovanie na stavbe, ale pre mňa ako stavbára mimoriadne zaujímavé. Fakt som čumel ako sa dá v takých mrazoch murovať, no beriem to ako film, s rezervou. Malta by v takých mrazoch bola nepoužiteľná už po niekoľkých sekundách, jedine, že by mali zázračnú prísadu...Film určite stojí za pozornosť, ale kvalita obrazu ku akej som sa dostal cez uložto.cz je na hranici sledovanosti. Pri sledovaní som si spomenul na VHS časy. Obraz čistá katastrofa, hlavne z dôvodu častých tmavých scén. 80%.

Drsný město (2020)

Asi najlepší film, schválne nepíšem seriál, na Netflixe, ktorý som za poslednú dobu videl. Veľmi dobre mi sadli aj predchádzajúce filmy O. Marchala, podľa toho presne viete odhadnúť ako bude jeho nový film vyzerať. Skorumpovaný policajti a gangstri všetkého druhu tvoria základ navonok zamotaného príbehu, ktorý je v podstate veľmi prostý. Postáv je tu pomerne dosť, občas sa mi stalo, že som sa na chvíľu v dialógových scénach zamotal, pretože veľké množstvo mien divák nestíha nasať, ale rýchlo som do toho prišiel. Akčné scény sú pomerne reálne natočené, krátke a drsné. Samotný záver vyvoláva rôzne reakcie ako som si všimol, ale mne sadol dokonale. jednoducho nekompromisný, drsný ako reálny život. Má to však jednu veľkú chybu, ten veselý hudobný podmaz mi k tomu vôbec nesedel. Chcelo to temný doprovod, škoda. Super film, ktorému nechýbalo veľa k plnému počtu. 80%.

Daniel Isn't Real (2019)

Arnoldov syn Patrick bol jediným dôvodom prečo som to chcel vidieť, no lákal ma aj žáner thriller-horor. O horore asi nemôže byť reč , skôr je to také psycho, občas trochu na nervy, ale chválospevy na výkon Arnoldovho syna sú naozaj pravdivé. Ten chlapec jednoznačne môže niečo dokázať, len musí dostať šancu v naozaj kvalitnom filme. Celkovo nic moc film, je to taká bežná kategória "pozri-zabudni" . 50%.

Örök tél (2018)

Na tému Gulag asi najlepší alebo min. jeden z najlepších filmov aké som videl. Maďari naozaj zabodovali, film má úžasnú atmosféru, herecky výborne obsadené i zahrané. Záverečná scéna s naťahovaním diváka, či sa hlavným hrdinom podarí ísť spolu, je absolútne skvelá, jedna z tých nezabudnuteľných. Presne takto sa to dialo nielen v Maďarsku, ale aj u nás v Československu, myslím, že štatisticky o dosť viac na Slovensku ako v Čechách. Mám zopár kníh na túto tému a vždy si rád prečítam akúkoľvek. Osobne pracujem v stavebníctve a raz sa mi stalo, že ma oslovila jedna staršia pani, či by som jej nevymaľoval izbu. Popri práci sme sa nejako dostali k vojne (starších ľudí sa vždy pýtam ako bolo) a po dojímavých slzách z nej vyšlo, že po vojne prišli Rusi do Medzeva (pri Košiciach) a manžela jej bezdôvodne naložili do auta a už ho nikdy nevidela. V Medzeve, rovnako ako v tomto filme rovnako žije nemecká menšina takz. "švábi". Aj takéto príbehy píše život...Skvelý film. 100%.

The Haunting - Dům na kopci (2018) (série)

Určite jeden z tých naozaj dobrých hororových príbehov, aj keď osobne nemôžem ísť na plný počet, pretože zopár výhrad by som mal. V prvom rade musím pochváliť výborne prepracované postavy a vzťahy v rodine manželov s piatimi deťmi. Film často preskakuje v niekoľkých časových rovinách a často sa vraciame k tým istým scénam, ktoré sú buď rozšírené alebo videné z iného uhla pohľadu. To všetko spolu s výbornou atmosférou vťahuje diváka do deja a nuda nehrozí. S blížiacim sa koncom sa to už trocha naťahuje a absolútnym sklamaním bola pre mňa záverečná časť. presne tá, ktorá by mala byť vyvrcholením v podstate tým najlepším. Zvrtlo sa to v nekonečné vykecávanie o živote a rodine. Aj v iných častich nájdeme pomerne dlhé pasáže s dialógmi, ale nevadili mi. V záverečnej časti, po tom ako je všetko jasné, sa zbytočne melú nezaujímavé dialógy, ktoré už nemajú čo vylepšiť a s hororom nemajú fakt nič spoločného. Herecky veľmi dobre obsadený seriál,Kate Siegelová mi často pripomínala Angelinu Jolie, skvelá Victoria Pedretti a pochválim aj H. Thomasa v roli otca. Celý čas som však nepochopil, prečo ho ako staršieho musel hrať úplne iný herec!!! (T. Hutton). Urobiť ho staršieho...úplne bežná maskérska práca, či nie?? Film 80%.

Chicagský tribunál (2020)

Kvalitná súdna dráma, ale podľa vysokého hodnotenia som čakal úplnú bombu, z ktorej spadnem na zadok. Nestalo sa. Herecké výkony veľmi slušné, obsadenie doslova hviezdne, ale to trieštenie a kúskovanie deja filmu nepomohlo navodiť atmosféru. Film v podstate ani nemá hlavnú postavu, možno aj to je problém, kvôli ktorému sa mi film jednoducho nezažral pod kožu. Plné hodnotenia sú podľa mňa dosť prehnané, ale každý to cítime inak. 60%.

Hubieho Halloween (2020)

Taká typická "Sandlerovka" pri ktorej som sa celkom slušne naladil a je vidieť, že si to užívali aj všetci herci. Nie, nie je to komédia, pri ktorej sa budete váľať smiechom po zemi, ale pár krát som sa zasmial a taký priblblý úsmev som mal nalepený na ksichte v podstate až do konca. Postava Hubieho je tým šušľaním na môj vkus až veľmi prešušľaná, ale čo narobíme. Fajn priemer, ktorý spríjemní večer a obzvlášť na sviatok haloween navodí dobrú atmosféru, ale neodpustím si poznámku, že potenciál to malo určite o dosť väčší. 60%.

Nejvyšší pocta (2019)

Z traileru to bolo trochu cítiť, no film je toho plný. Čoho? Patriotizmu, sĺz, cti, tlieskajúcich Američanov po stojačky...V podstate som dostal to čo som očakával, ale v kútiku duše som dúfal, že to snáď bude lepšie. Pripomína to rozprávku o dobrom úradníkovi z Pentagonu, ktorý našiel správnu cestu. Neveril som tomu čo vidím. Ja chápem, že musí byť niekto , kto to ocenenie musí overiť, ale aby sa s každým objímal, oplakával, púšťal večer lampióny..., to je možné len v americkom filme. Bojové scény boli celkom fajn, ale nebolo ich mnoho. U mňa bol vrchol trápnosti rozhovor úradníka s J. Hurtom tesne pred záverom, to bolo až otravné. Tlieskajúci záver po stojačky ma už neprekvapil, dal iba klinec do rakvy už aj tak slabého filmu. Dobrí a známi herci filmu nepomohli, toto by nezachránil ani Al Pacino. Váhal som v hodnotení, dve hviezdy by asi boli prísne, tak dávam také slabé tri. 50%.

Alone (2020)

Mám rád tento typ filmov a rád si pozriem aj 100x prevarenú tému. Podobných filmov vzniklo pomerne dosť, ale na nezabudnuteľný stále čakáme. Mladší potomok zatiaľ slávnejšieho otca, režíruje celkom slušne, napätie i atmosféra funguje a hercom dáva slušný priestor na to, aby diváka vtiahli do deja. Väčšinou sa to darí, hlavná hrdinka sa chová vcelku hodnoverne, ale nevyhneme sa ani momentom, pri ktorých si neodpustíme pár poznámok. Nájsť v lese človeka je ako hľadať ihlu v kope sena, aspoň tak to cíti človek, ktorý aspoň raz v živote v lese bol. Buď má chlapík čuch ako stopársky pes, alebo je niečo zle. Nesadol mi ani záver. Ktorá žena si trúfne na chlapíka s dýkou v ruke...Záver som si želal rozhodne uveriteľnejší, aj preto som sa priklonil k priemeru. Napriek tomu slušné remeslo. 60%.