Sanctum (2011)

Bol som veľmi zvedavý pod čo sa to Cameron podpísal a hlavne či budem taký zhnusený ako väčšina užívateľov. Výnimočne plávem proti prúdu, lebo sa mi zdá , že som videl iný film. Súhlasím, že scenár nieje žiadna sláva, ale čo iné ako hľadať cestu von zo zatopenej jaskyne by ste chceli? Skúsený jaskiniar R. Roxburg mi počas celého filmu pripomínal herca S.Skarsgarda. Neviem prečo zhadzovať celý film len preto, že v úvode vzdáva poctu Coppolovej Apocalypse, čí klišovitej otcovsko-synovskej scéne tesne pred záverom. Mne sa film veľmi pozdáva a hlavne mi pripadá napínavý a to aj napriek tomu , že vieme ako to skončí. Scéna s vlasmi nemala chybu, rovnako ako všetky scény pod vodou. Poniektorých možno zaujme japonský tank...Po technickej stránke je film skvelo zvládnutý a 3D mi vôbec nechýba.Všetka snaha o prežitie, šetrenie svetlom, jedlom, prístrojmi, všetky reči o tom ako pod vodou nespanikáriť mi pripadali zaujímavé aj preto, že ja sám by som sa rád brodil takýmto miestom. Už keď sme pri téme trápnych scenárov...Pokiaľ viem, Cameron nikdy nemal v rukách nejaký originálny a premakaný scenár, no napriek tomu je " King of the world". Ak sa vám páčil Cameronov Abyss, tak to toho určite choďte a neberte do úvahy nízke hodnotenia niektorých "top" uživateľov. 80%.

Profesionálové (1966)

Ak má tento film k niektorému westernu blízko , tak určite k Divokej bande. S "mexikáncami" mi vždy western pripadá zaujímavejší, zvlášť v pôvodnom znení. Partia štyroch profesionálov v rôznych oboroch má šancu zarobiť rozprávkové peniaze. Aj keď príbeh nie je nijako originálny, film ako taký je zručne natočený a napínavý. C. Cardinale sa síce objavuje až v druhej polovici filmu, no je to ona, kto dáva tomuto filmu pár bodov navyše. Vyzerá takmer rovnako ako v Leoneho Vtedy na západe, akoby k nemu iba prebehla a zabudla sa prezliecť. Miestami mi prekážala príliš veselá hudba v scénach, ktoré mali byť naopak napínavé. Celý film by som radšej videl v mierne pochmúrnejšej atmosfére, čo by mu dodalo na drsnosti. Práve tu je hlavný rozdiel medzi Profesionálmi a Divokou bandou , ktorá je vážna, drsná a nekompromisná. Keď neberiem do úvahy pár nedostatkov, tak je to po dlhej dobe western, ktorý splnil moje očakávania a smelo ho môžem zaradiť do Top 10 naj westernov, aké som videl. Uvažoval som aj o plnom hodnotení. 80%.

Věznice (2000)

Ocitnúť sa kvôli predaju marihuany vo väzení plnom vrahov a násilníkov nie je nič príjemné."Terminátorovský" E. Furlong hraje vyhukaného mladíka presvedčivo a keď si naňho začnú poniektorí väzni brúsiť zuby, bez nejakého zvláštneho dôvodu sa ho ujme a väzme pod ochranu miestny šéf W. Dafoe, ktorý to tu má všetko pod palcom.M. Rourke hraje super "kočku" a nebyť originálnej zvukovej stopy , tak ho asi nespoznám. Škoda, že jeho postava nejako vyšumela doprázna. Buscemi natočil solídnu väzenskú drámu, ale zase ničím výnimočnú. V malej úlohe sa objaví aj on a jeho vyschnutá 40 kilová postava popri nabúchaných kriminálnikoch vyvolá úsmev. Danny Trejo má ten správny väzenský "face" a preto by nemal chýbať v žiadnom takomto filme. Škoda, že Buscemi nevenoval príprave úteku trocha viac času. A je fakt lepšie vládnuť v pekle ako slúžiť v nebi. 70%.

Vysloužilí lvi (2003)

Príjemný rodinný film s dvojicou starších, ale mojich obľúbených hercov, ktorí hrajú v tomto filme miestnych neskutočne bohatých čudákov. H. J. Osment, ktorý k nim nečakane dorazí na prázdniny je pre nich iba otravný prívesok, no časom vzniká veľké priateľstvo. Príbehy starých pánov o tom ako prišli k peniazom sú miestami neuveriteľné, ale je to naozaj tak? Čakal by som tento film v akomkoľvek vysielacom čase, len nie ráno o 8.30 na Markíze. 80%.

Město (2010)

Ben Aflleck dokázal takmer nemožné. Už aj tak výborný film Gone baby gone dokázal kvalitatívne prekonať, čím potvrdil, že to nebola náhoda a Ben má naozaj talent na režírovanie i nos na dobré projekty. Videl som predĺženú verziu na blue ray, ktorá je asi o pol hodinu dlhšia a aj to je dôvod, prečo nemám filmu čo vytknúť. Je pravda, že som kinoverziu nevidel , ale v rozšírenej mi ani minúta filmu neprišla zbytočná, takže niektoré štvorhviezdičkové hodnotenia spokojných užívateľov, by sa kľudne mohli vyšvihnúť. Je to po všetkých stránkach premakaný film, kde každá postava má svoje miesto. Akčných scén tu nie je až tak veľa, ale ak už sú, tak sú preplnené adrenalínom. Nespomínam si, kedy som si tak vychutnal autonaháňačku v úzkych uličkách s policajtmi za chrbtom. Majstrovstvo je natočiť aj bežné scény tak, aby divákovi pripadali zaujímavé či napínavé a Affleckovi to fakt ide. Malú, ale zaujímavú postavu "kvetinára" si tu strihol môj obľúbený, ale už nebohý P. Postlethwaite. Porovnanie s filmom Heat je naozaj namieste a ak ste ho videli, je takmer nemožné, aby ste si naň počas sledovania nespomenuli. Uznávam, že Affleck nie je Al Pacino a ak už by som mal niečo vytknúť, tak Afflecka, ktorý je zdá sa lepší režisér ako herec. Niežeby hral nejako zle, ale vedel by som si na jeho mieste predstaviť niekoho iného.Mesto je veľmi kvalitný film a som vážne zvedavý či svoje režisérske kvality potvrdí do tretice. 100%.

TRON: Legacy 3D (2010)

Digitálny svet, aký film Tron predstavuje je úchvatný. Hudba v ňom pôsobí o dosť bombastickejšie ako v iných filmoch a je jeho silnou stránkou . Problém je, že ten úžas časom opadne a ostane iba jednoduchý a predvídateľný príbeh. Určite poteší Jeff Bridges v dvojúlohe, v zaujímavej staršej i mladšej verzii. Tron mal určite ambície posunúť triky o niečo ďalej , čo sa mu čiastočne darí, lebo nič podobné už dávno nevzniklo. Film ako celok, žiaľ nie je druhým Avatarom. 60%.

Kick-Ass (2010)

Dlho som to odkladal a aká to bola chyba! Poriadna zábava, neuveriteľne nadupaný akčňák i tak trochu žánrový mix- to všetko je Kick-Ass. Bodaj by som sa vždy takto mýlil, čakal chujovinu a nakoniec dostal malý zázrak. Celý film šľape ako švajčiarske hodinky, funguje vo všetkých zložkách a nemá slabé miesto. Obsadenie je bezchybné, na čele s pre mňa vynikajúcim záporákom M. Strongom. Workoholik N. Cage konečne vo filme v červených číslach, bravo! Akčné scény sú krvavé, nádherne zrežírované a s výbornou choreografiou. Potešila ma Morriconeho westernová muzika, ale najviac ma bavila scéna záchrany pred upálením a absolútne top je "bazuka revenge". Dal som si ju 5 krát po sebe a bavím sa na nej doteraz . Nemám na mysli záverečný odpal, ale moment od ktorého bravčový 150 kilový černoch vyhlási: " Mrdám na to, idem po bazuku..." Následujúce pohľady na Stronga , jeho " do it !", až po neuveriteľnú hlášku: "Toto som chcel vždy povedať... say hello to my little friend!" Týmto si ma film získal naplno a ja musím dať plný počet. Na znak radosti by som rád niečo bazukou odpálil, len kde ju vziať...100%.

Bugsy (1991)

Bugsy strašne rád rozpráva, ale keď už rozpráva priveľa je s vami väčšinou amen. Dnes je Las Vegas pojmom, ale v čase Bugsyho tam chodili šťať iba túlavé psy. Nápad postaviť v Nevadskej púšti komplex kasín a hotelov a urobiť tak z neho centrum zábavy, vznikol v Bugsyho hlave úplne náhodou. Skvelý nápad si skomplikoval tým, že sa zahľadel do štetky a odistený granát si k hlave priložil v momente, keď jej zveril finančnú starostlivosť pri výstavbe kasína. Zo sračiek do akých sa nechal stiahnuť sa ťažko vymotáva...Podobnosť so Scorseseovym Casinom je očividná - gangstri, peniaze, štetka a problémy, ale kým Scorsese dotiahol svoj film k dokonalosti, Bugsymu k nej niečo chýba. 80%.

Stopaři (1956)

John Wayne v úlohe v akej ho často nevidno. Je to síce starý, dobrý cowboy ako ho poznáme, ale s povahou besného psa , ktorý nemá zľutovanie nad komančami a rovnako ťažko vychádza s ostatnými. Jedno mladé ucho si k sebe nakoniec pripustí a hoci mladík vie o ňom tiež svoje, nakoniec musí uznať, že cez tú penu okolo úst je to v srdci dobrák. Stopári je western ako má byť. Niekoľkoročné hľadanie dievčaťa zaberá väčšinu filmu, ale našlo sa miesto aj pre love story a trochu srandy pri čítaní listov. Nechýbajú prestrelky, indiáni, putovanie divočinou či nocľah pri ohni a spánok pod holým nebom. Čo viac chcieť od westernu? 90%.

Henry: Portrét masového vraha (1986)

Jeden z najkontroverznejších filmov všetkých čias , hlása dvd obal a ja mu musím dať za pravdu. Tak detailný portrét vraha som ešte nevidel. Napriek krátkej stopáži dokázal režisér podať mrazivý pohľad do duše vymletého človeka. Nevie čítať, ale techniku zabíjania a zahladenia stôp pozn á dokonale. " Nikdy nezabíjaj rovnakým spôsobom ani rovnakou zbraňou, policajti budú zmätení..." V jeho prítomnosti si nemôžte byť ničím istý. počtom zabitých sa nepochváli, ale že ich bolo dosť dáva najavo v dialógu za kuchynským stolom, kde rozpráva, že svoju mamu ubil na smrť pálkou, no po niekoľkých vetách zmätene dodá, že ju zastrelil..." Ale veď si vravel, že si ju ubil pálkou?"...Aha, vlastne hej..." Scéna rezania hlavy vo vani je silná rovnako ako celá scéna "nakupovania televízora". Hudba v scénach prenasledovania svojich náhodne vybratých obetí je mrazivá a znapokojujúca. Uznávam, že na rok výroby ide naozaj o dosť depresívny, provokatívny a ojedinelým spôsobom urobený film. 80%.