Solomon Kane (2009)

Toto krvavé fantasy dobrodružstvo mi vážne urobilo radosť. Nie žeby to bola dokonalosť sama, ale od Pána prsteňov mnoho kvalitných fantasy príbehov vyrozprávaných nebolo. Narnia, Zlatý kompas ani Harry Potter mi žiadnu veľkú radosť neurobili. Tu to pekelnou atmosférov doslova žije. Hlavný hrdina ma zaujímavú minulosť - chamtivý zabiják, smutnú prítomnosť - bezmajetný dobrák a budúcnosť, v ktorej sa pokúsi spasiť svoju dušu. Všetky súboje vo filme sú krvavé a vždy, keď hlavný hrdina vytiahne meč, čakajte masaker. Klaus Badelt zložil výborný hudobný doprovod a vo vedľajších úlohách sa objavia zaujímavé tváre , ako už nebohý Pete Postlethwaite alebo v ešte menšej Marek Vašut, ktorý v jednej scéne vytrúsi:" It´s cool!"...Ja iba potvrdzujem a každý kto nečaká fantasy zázrak, nebude sklamaný. 70%.

Ondine (2009)

Rozprávka od N. Jordana ...Hovorím si, že aj keď film nejaký megaúspech nezaznamenal, nemôže to byť až také zlé, no nakoniec žiadna sláva. Neil Jordan urobil dobre, že príbeh vyrozprával v krásnych írskych scenériach, čo snímku spolu s pohodovou hudbou značne pomáha. Problém je , že príbeh je strašne plytký a už od polovice začína byť nudný. Je dosť nezáživné počúvať 100 minút dookola dialógy o tom istom a pokladať dookola rovnaké otázky, na ktoré nie a nie dostať odpoveď. Jordan sa v závere rozhodol ísť tou priblblou holywoodskou cestou, ktorú rovnako nevkusne použil aj v thrilleri The brave one a pokazil tým celý, sľubne rozbehnutý film. Aj keď záver vyznieva logicky, v porovnaní s predchádzajúcimi pokľudnými minútami mi to tam akosi nesadlo. Možno by som bral radšej tú rozprávku...ale poctivú, Írsku. Prečo tri hviezdy? Za prvú polovicu filmu, hudbu, Farrella a krásne Írsko, ktoré mám rád. 60%

Harrisonovy květy (2000)

Je dosť nepravdepodobné a neuveriteľné , že by sa nejaká novinárka vybrala hľadať ihlu v kope sena práve do oblasti kde zúria tuhé boje. Pristúpil som na to a i keď ma tento nedostatok sral počas celého filmu, musím uznať, že inak je to film veľmi podarený. Bojové scény sú výborne natočené a zaujímavá je hlavne celá cesta do nebezpečného Vukovaru. O napínavé scény nieje núdza a herecké obsadenie je veľmi zaujímavé, takže celkovo spokojnosť. 80%.

Bez konce (2008)

" Mám jedno štastie, že nie som ani Chorvat ani Srb, ale Róm..." Veľmi srandovným monológom i melódiou, ktorú robí rómsky rozprávač príbehu pomocou zahnutého nosa, začína táto zaujímavá chorvatsko- srbská zmes žánrov. No ako ten príbeh vyrozprávať...no najlepšie od začiatku...Ťažko povedať čím film vlastne je, ale najviac je asi komédiou, trošku road movie, trochu vojnový , gangsterský a romantický. Všetko to do seba pekne zapadá a celým filmom rozprávač rozpráva veľmi vtipné životné múdra ako " Iba hlúpy muž radí žene čo má robiť, pretože žena vždy vie, čo má robiť"... Mňa toto filozofické okienko bavilo asi najviac a vždy som čakal kedy rozprávač vykúzli ďalšiu perlu. Jeho hlášky v pôvodnom znení sú vtipné aj vtedy, keď vtipné niesu, pretože má srandovný hlas i výzor. Podarilo sa namiešať naozaj osviežujúci žánrový koktail, ktorý má za úlohu nielen pobaviť. Pozornému divákovy určite neujde snaha o akési náznak zmierenia, imaginárneho podania si rúk medzi Chorvátmi a Srbmi, čo je tiež jedna z nezaplatiteľných úloh tohto filmu. Či film aspoň čiastočne oslabil vzájomnú nevraživosť, týchto donedávna bratských národov sa treba opýtať trebárs na dovolenke v Chorvatsku. 80%.

Posel (2009)

" V našom povolaní nič také ako spokojný zákazník neexistuje. Zásadne nečakáme,nepýtame sa na cestu, rozprávame úplne s najbližšími a zásadne nezdravíme dobrý deň, pretože na tom , čo prinášame, nič dobré nieje". Film O. Movermana prináša na vojnu opäť pohľad z iného uhla na ktorom rozhodne niečo zaujímavé je. Príbeh dvojice mladých vojakov, ktorým začína trošku "hrabať" a majú prácu o ktorú by sa s nimi delil málokto. Kto by chcel byť poslom zlých správ...zlých je asi slabé slovo, skôr tých najhorších. Nikdy nevieš kto ako zareaguje, kto ti vynadá, kto opľuje a či niekto nájde pochopenie a pár slov k tomu, že ani pre nich to nieje ľahké. Woody Harrelson je ostrieľaný chameleón a nesklamal, ale mňa viac zaujal Ben Foster, ktorý na seba výrazne upozornil vo filme Alpha dog. Má talent, charizmu a časom určite zaboduje viac. Ja mu to prajem. 70%.

Welkeom tu Dongmakgol (2005)

Tradične veľmi kvalitná kórejská kinematografia prináša zaujímavý i keď trošku nereálny príbeh /fakt dosť ťažko uveriť, že taká dedinka existuje/ dvoch skupín nepriateľských vojakov, ktorí sa stretnú hlboko v horách, v bohom zabudnutej dedinke. Vzájomná nevraživosť a ochota pozabíjať sa navzájom postupne slabne a začínajú si uvedomovať, že bez uniforiem majú toho veľa spoločného. Scéna opekania a ochutnávky divej svine je jednou z tých lepších a potvrdzuje staré známe - jedlo zbližuje. Film má ale aj slabé miesto a tou je rozvláčnosť. Práve spoločné zabitie spomínanej divej svine je naťahované na môj vkus až na hranicu únosnosti. Inak sa filmu ťažko dá niečo vyčítať, je originálny i nápaditý. Také lietajúce pukance po hodenom granáte je niečo čo som ešte nevidel. Kórejci všeobecne majú strašne kvalitné filmy a kedykoľvek ich v pohode uprednostním pred hociktorým holywoodskym blockbusterom, len keby boli dostupnejšie. 80%.

Krvavá stopa (2002)

C. Eastwood trošku v priemerných vodách, ale zavaril si sám, pretože ako mnohí spomínajú, vnímavý divák odhalí záporáka už po prvých 10 minútach. Potom Clintova všetka snaha je dosť márna, i keď nie nudná. Film už nedokáže strhnúť a už vôbec nie prekvapiť. Na úlohu záporáka si Eastwood vybral známejšie meno a to pri nenápadných scénach v úvode pôsobí príliš okato. Skladateľ L. Niehaus, starý to Clintov kámoš, zložil pohodovú a príjemnú hudbu určite podľa režisérovho gusta, pretože ako je známe, má rád džes. Príbeh, samotné vyšetrovanie i ostatné zložky filmu sklamaním niesu. Záporák nesklamal prejavom či hereckým výkonom, ale prílišnou nenápadnosťou. Preto 60%.

Ong-Bak 2 (2005)

Na prvom diely som si čiastočne cenil to, že sa zbytočne nebabral s príbehom, naporcoval kopu svižnej akcie, ale ten úbohý príbeh aspoň fungoval. Toto pokračovanie sa v tomto smere vykašľalo úplne na všetko a už po piatich minútach náš hrdina zareve:" Kde sú moje slony!" a bif,baf, buf... Po chvíľke nasleduje to isté a túto smiešnu a otrepanú vetu začujete ešte niekoľko krát. V závere, kde náš superhrdina zmasakruje stovku (nepreháňam) protivníkov, má odrazu problém s jedinou ženou, ktorá má v ruke bič... Čo si má o tom myslieť divák? Postavy sú tak ploché, až je to trápne a celá tá výplň medzi akčnými scénami je strašne nudná. Bojové scény sú kvalitné, to treba pochváliť. Odporúčam všetkým, ktorí dokážu vypnuť mozog, alebo sa preniesť cez tú nudnú a trápnu výplň. Ja som to čiastočne dokázal. Film 50%. A kde sú moje slony!!!

Opravdová kuráž (2010)

Presne takéto filmy mi chýbajú. Westerny mám rád a bol som nadšený, že práve také hviezdne duo akým bratia Coenovci sú, skúsi oživiť takmer mŕtvy žáner. No na skutočné oživenie bude musieť asi naplno zabodovať aj Q.Tarantino a jeho chystaný projekt. Nie je to typický western tak ako typickým westernom neboli ani Nezmieriteľný C. Eastwooda. Príbehy o pomste sú stále aktuálne, zvlášť ak sú podané netradične z pohľadu 14 ročného dievčaťa. Hlavná hrdinka je dosť ostrieľaná i ukecaná a ako vraví M. Damon, miesto bozku by jej trebalo naplácať po riti, k čomu mimochodom neskôr aj dôjde. Filmu jednoznačne dominuje J. Bridges a strháva na seba maximum pozornosti. Hlášky, ktoré trúsi počas celého filmu sú srandovné a jeho postavu som si obľúbil. M. Damon ako nablískaný a ulízaný "texas ranger" je tiež zaujímavý a mladučký objav H. Steinfeld svoj debut na veľkom filme zvládla na výbornú. Tvorcovia sa vyhrali s každým detailom, dokonca aj štvorlístkom na rukoväti pištole "klikaře" v podaní B. Peppera. Najviac mi film pripomenul western R. Howarda Nezvestné. Posledné minúty sú výborné a posúvajú tento žáner trošku inam, pretože spomienky starej dámy, ktorá sa nikdy nevydala, predsa len nie sú bežné. Celkovo Coenovci natočili netypický western, kde nie je núdza o drsné a vtipné hlášky, krvavé prestrelky, kde streľba do chrbta je možnosť ako eliminovať presilu a dvojitý kopanec do indiánskych detí pobaví tiež. Videné na kúpenom blue-ray disku, na ktorom sú dobré bonusy, len škoda, že bez vynechaných scén. No možno žiadne neboli, veď bratia Coenovci sú perfekcionisti. Ak by len raz do roka vznikol podobný film bol by som šťastný. 100%.

Kavkazský zajatec (1996)

Kavkazkého zajatca si samozrejme najlepšie vychutnáte v ruštine a inak to zatiaľ asi nepôjde , pretože film u nás doteraz nevyšiel. Je to škoda, lebo rusi robia naozaj dobré filmy a tento to znova potvrdzuje. Film sa nesie v pohodovom tempe a je až na pár malých výnimiek bez akčných scén. Film sa sústredí hlavne na psychologickú rovinu dvoch ruských zajatcov a sledujeme ich reakcie, ich plány na útek, ale hlavne ich šance na prežitie. Sú si vedomí, že sú minimálne a z toho pramení zvedavosť diváka. Veľmi dobre tvorcovia do príbehu zatiahli matku jedného zo zajatcov, ktorá filmu dodala ľudskejšiu tvár. Dnes už nebohý Sergei Bodrov bol sympatický ruský herec , ktorého si niektorí pamätajú z ruskej gangsterky Brat a Brat 2. V tomto filme podáva podobne kvalitne umiernený herecký výkon a snaží sa vžiť do úlohy človeka, ktorý je už takmer zmierený s osudom , ktorý ho čaká. Vojak Žilin i divák si bude musieť počkať až do poslednej minúty a dúfať, či kavkazký horal nájde zľutovanie.80%