Lalo Schifrin (2012) (TV film)

Dokument o významnom skladateľovi Lalo Schifrinovi ponúka naoko všetko zásadné, ale mne to prišlo ako dosť povrchné spracovanie. Chýbal mi tam podrobnejší pohľad na jeho kariéru, pri každom významnejšom filme na ktorom sa podieľal som si predstavoval pozastavenie, rozbor, zaujímavosti, detaily a hlavne viac zvukových ukážok z jeho najzásadnejších skladieb. Zopár ich tu bolo, ale určite som chcel vidieť trochu iný dokument. Lalo Schifrin pracoval na výraznejších filmoch hlavne v 60-70 rokoch, potom už hral skôr druhé husle ako píše curunir. Skladateľ jeho formátu by si však určite zaslúžil obšírnejší a rozhodne celovečerný dokument. Na druhej strane keby o každom skladateľovi vzniklo aspoň také niečo, bol by som rád. 60%.

Bohem zapomenuté děti (1986)

Tento film povie o hluchých ľuďoch a ich svete naozaj dosť. W. Hurt i sympatická M. Matlinová herecky výrazne dominujú a prinášajú nám ľudský príbeh z pomerne uzavretej komunity kdesi na americkom zapadákove. Film je ako život sám, občas vážny i vtipný, pobavia hlavne prvé komunikačné úspechy hluchých žiakov, ktorí majú problémy aj rečou. Asi to platí všeobecne, že najskôr sa človek naučí hrešiť...Vo filme zaznie i malá pocta Arnoldovi Schwarzeneggerovi a to rovno z úst W. Hurta, ale my všetci vieme, že Arnie je v prvom rade Terminátor a až potom herec. Kópia filmu odvysielaná na STV2 mi prišla ako kinozáznam. Strašné škrabance na obraze, také nevidíme ani na 60 ročných filmoch a celkovo naozaj biedna kvalita. Bavíme sa však iba o technickej kvalite, tá filmová tam rozhodne je. 80%.

Øen i Fuglegaden (1997)

"Otec si skutočný?,,," O schovávaní Židov počas 2. svetovej vojny vzniklo mnoho filmov, ale s detskými hrdinami to až tak bežné nie je. Iba nedávno zabodoval Bež chlapče bež, ale toto je podstatne starší film, ktorý som náhodou objavil cez mojich obľúbených užívateľov. (Dík, Volodimir2). Asi najviac sa film podobá na Polanského Pianistu, iba namiesto A. Brodyho sa v meste a zbúranom ghette schováva malý chlapec. Film nemá žiadne vedľajšie linky, sledujeme len chlapca a jeho boj o prežitie. Je tu niekoľko postáv, ktoré mu skrížia cestu, ale inak je to len na hlavnom protagonistovi. Hudba je výborná, dookola sa opakuje jeden pekný motív, ktorý striedavo počujeme na harfe alebo piáne. Celkovo veľmi vydarený, neprávom zabudnutý a nepoznaný film. Na záver pridávam trailer , ktorý tu chýba. 80%.

Vojín Benjaminová (1980)

Vzniklo mnoho podobných filmov o vstupe rozmaznaných a lenivých chlapov alebo žien do armády a tento nie je ničím výnimočný. Ak niečím, tak výborným výkonom G. Hawnovej. Prvá polovica sa odohráva zväčša v armáde, jej prvá zoznamka s novým životom dáva priestor na vtipné scény. Pár krát sa usmejete, ale povedal by som, že potenciál nebol dostatočne využitý. V podobných filmoch to podľa mňa najďalej dotiahol C. Eastwood vo filme Bojové nasadenie. G. Hawnová hraje na výbornú, ale druhá polovica stratila tempo. Trochu škoda pretože vstup do armády je určite vďačná téma, ale na jedno pozretie uspokojí. 60%.

Harry a syn (1984)

P. Newman sa v tomto prípade okrem hlavnej úlohy ujal aj úlohy režiséra a výsledok dopadol na výbornú. Už prvé zábery, kde vidíme Newmana za veľkým búracím strojom, ktorým búra staré baráky ma chytili. Takúto prácu by si určite zamilovalo mnoho chlapov...Príbeh otca syna, ktorí spolu žijú bez matky je kvalitnou drámou a väčšina príbehu sa točí okolo ich vzájomného vzťahu, hľadaní práce a problémov i radostí bežného života. Je tu pár úsmevných momentov a asi najviac pobaví scéna s porcelánom. V menšej úlohe sa tu mihne pomerne mladý M. Freeman. Mladšieho som ho vo filme ešte nevidel. P. Newman bol a je veľkou hviezdou a ja sa snažím vidieť čo najviac jeho filmov. S týmto veľká spokojnosť. Na záver pridávam trailer, keďže tu chýba. 80%.

Geunom moksori (2007)

Podľa skutočnej udalosti sa Kórejcom podarilo natočiť drámu, po ktorej budú rodičia podstatne ostražitejší. Od udalosti, ktorá v Kórei poriadne otriasla verejnosťou už prešlo niekoľko rokov, ale príbeh je dnes ešte aktuálnejší. Bohužiaľ je to tak, že dnes je svet podstatne nebezpečnejší. Kde sú tie časy, keď sme ako deti boli vonku celý deň a rodičia si robili svoje... Film má dobrý rozjazd a prvá hodina pomerne slušne ubehne. O niečo slabšie sú na tom momenty, v ktorých film iba prešľapuje na mieste, vrah rodičom dookola vyzváňa, ale dej sa nikam neposúva. Záver opäť výborný, aj keď smutný a pri záverečných titulkoch kde zaznie skutočná nahrávka s hlasom vraha som nemal najlepší pocit. Z toho hlasu pocítite zúfalú a krutú realitu a nepočúva sa to príjemne, zvlášť tesne po filme, keď vám dôjde aké svine medzi nami žijú. Na záver pridávam trailer, ktorý tu nevidím. 80%.

Až na doraz (2014)

Nejako nechápem to vlažné hodnotenie mnohých užívateľov. Mne to prišlo max. zaujímavé od úvodu až po záverečné titulky. Zlé dialógy? Thriller, ktorý treba brať s rezervou? Halóóó!! Takým prístupom by sme museli odpísať 90% úplne všetkých thrillerov. Hlavný hrdina je takmer non-stop pod veľkým stresom. Ak práve neskrýva mŕtvolu, nezahladzuje stopy, nebeží jak o život, nehľadá výhovorky, tak mu minimálne kolieska v hlave bežia na max. obrátky a sám seba sa pýta: "Čo je to kurva za deň?" Každým krokom sa do problémov zabára hlbšie a hlbšie a film ma jednoducho nenechal vydýchnuť. Fakticky sa tu každých 5 minút niečo deje. Čierny humor beriem všetkými desiatimi, neviem odkedy je tu práve na toto toľko kritiky. Hlavný záporák sa vydaril, napätie sa v istých momentoch dalo krájať. A záver? No paráda. Nechápem tie vlažné ohlasy. Asi som videl iný thriller...Ja som videl taký, pri ktorom som sa nenudil ani sekundu. Preto plný počet. 90%.

Škriatok (1974) (TV film)

Od Karola L. Zachara prakticky to isté ako Rozmajrín. Čisto priemerná inscenácia, aké sa vo vtedajšej dobe točili úplne pravidelne. Ničím výnimočný príbeh pozdvihujú najmä herci, ktorí sa tu zišli vo veľmi silnej zostave. Ťažko povedať, ktorí z nich vyčnieva najviac, ale ja som to chcel vidieť kvôli pani Strniskovej, Krónerovi a Mistríkovi. Iba na jedno pozretie. 60%.

Bella a Sebastián (2013)

Z celkom nenápadného filmu vzišlo zaujímavé prekvapenie. Príbeh chlapca a psa tu už bol mnohokrát, ale francúzom sa podarilo namiešať ideálny pomer všetkých zložiek, vrátane tej najdôležitejšej - nádherného psa. Absolútne som netušil, že sa dej odohráva vo vojnovom období, o to viac som však bol potešený. K filmu som si sadol hlavne kvôli deťom a tie boli max. spokojné a my dospelí rovnako. Najväčšie pozitíva snímku sú krásne hory, výborné obsadenie, poteší hlavne T. Karyo a nádherný soundrack s tak dojímavou skladbou, že som si ju musel okamžite po filme vyhľadať. Či už spievaná detským či ženským hlasom, nádhera. V rámci žánru detský či rodinný spĺňa tie najprísnejšie požiadavky, mne trochu chýbala nedokončená linka s nemeckými vojakmi, ale inak veľká spokojnosť. Pre deti skvelá voľba. Na diaľku posielam pochvalu STV1, ktorá odvysielala film pomerne skoro po premiére v kinách. Na záver pridávam nádhernú skladbu z koncertného pódia. 90%.

Nebožtíci přejí lásce (1972)

"Vy dodáte německý franky a my dva nebožtíky a k tomu čerstvé květiny . Zdarma!..." Podarená romantická komédia so sympatickou dvojicou a nádhernou atmosférou slnečného Talianska. Oceňujem i český dabing, ešte zo starej školy, keďže som film videl na Čt2. Film má trochu pomalší rozjazd, ale potom to ide ako po masle, film je plný dobrého, nenásilného humoru a navyše kvalitná filmová hudba. Jediný problém vidím v trochu prehnanej stopáži. Pár minút ubrať a bolo by to úplne super. Niektoré pekné zábery na J. Millsovú sú na vtedajšiu dobu trochu odvážne, ale my si oči rozhodne zakrývať nebudeme. 80%.