Zastavení na Missouri (1976)

Od A. Penna som čakal podstatne viac. Hviezdy Nicholson a Brando film ťahajú, čo im sily stačia, ale príbeh je dosť nezáživne podaný. V istom momente, konkrétne v scéne s podrezaným hrdlom som chvíľu uvažoval nad štvrtou hviezdou, ale film ako celok je skôr iba priemerný. Vzhľadom na obsadenie je to veľká škoda. 60%.

Hluboko (2012)

Mám rád filmy natočené podľa skutočnej udalosti. Myslím tie, ktoré to myslia vážne a vážne k filmu i pristupujú. V posledných rokoch sme si zvykli toto slovné spojenie brať vo filmoch s veľkou rezervou a asi všetci by sme boli radi, keby sa k tomuto pristupovalo naozaj zodpovedne. Tomuto som nemal problém uveriť aj keď akokoľvek neuveriteľne film pôsobí, hlavne z pohľadu doktorov a vedcov. Jednoducho chlapík mal šťastie i pár šťastných pár kíl navyše a to mu zachránilo život. Obezita má občas svoje výhody...Pobavila ma scéna s cvičenými vojakmi v bazéne, ale najlepšie momenty sú tie o záchrane svojho života. Jeho vyčerpávajúce plávanie v tichom a nočnom mori, kde mu spoločnosť robia iba čajky, priplávaním k brehu zďaleka nekončí. Po takýchto prípadoch by sa mali všetci rybári zamyslieť nad slovami prevencia a bezpečnosť. A záchranný čln bol kde?...80%.

Lví srdce (2013)

"Za biele Fínsko!"...Kvalitný film na tému skinheads tu už dlho nebol a aj keď nejaký príde, mám problém s premenou hrdinu, pretože takmer všetky filmy majú podobne tvrdého a presvedčeného hrdinu, ktorý nakoniec príde k rozumu. Česť výnimkám ako napr. Made in Britain. Tu som tomuto príbehu veril, pretože cez lásku k svojej vyvolenej sa rozhodol zmeniť. Herecky výborne zahrané i zrežírované, výborný čierny humor, ale to už nejako k filmom zo severu patrí a dvojica bratov bola vo filme z môjho pohľadu najlepšia. Celý čas som si hovoril, kde sa stratil ten druhý granát, že to určite bude mať ešte dohru, ale záver ma i tak prekvapil. Výborný film, ktorému som takmer dal plný počet. Odporúčam pozrieť. 80%.

Trumfové eso (1968)

"Môj dedo vždy hovoril..." Mnohé životné múdra od svojho deda takto prerozpráva E. Wallach, ktorý je v tomto filme skutočným tromfovým esom. Často pred sebou vidíte doslova postavu Tuca z hitu Dobrý, zlý a škaredý. B. Spencer a T. Hill to je proste klasika, ktorú som ako dieťa žral, ale z dnešného pohľadu by som bral radšej ten vážnejší tón. Predsa len tie fackovačky pôsobia dnes poriadne zastaralo, zaujímavé, že vtedy to nikomu neprekážalo. Hudba C. Rustichelliho je zjavne a nespochybniteľne inšpirovaná E. Morriconem a výborne sa do filmu hodí. Videl som to ešte za komunistov s dabingom, no teraz som mal šťastie na film v pôvodnom znení na STV2. Jediný prirodzený a skutočný hlas patril asi len E. Wallachovi a ich čiernemu parťákovi, zvyšok obsadenia bol predabovaný. Najviac to postihlo práve dvojku Spencer a Hill, ktorých hlasy pôsobili dosť umelo. Film slabšie štyri hviezdy 70%. Eli Wallach 100%.

Monseuteo (2014)

Kórejci sú známy tým, že radi miešajú žánre a zväčša to skvelo funguje, ale občas sa prestrelí a príde film ako tento s atraktívnym názvom i príbehom, ale výsledok je jedno veľké sklamanie. Mal to byť temný thriller a nič viac a bolo by to super. Nejaký ten humor by sa tu dal akceptovať, ale tie hororové scénky tam nemali čo robiť a už vôbec nie tá uplakaná a pošahaná predavačka zeleniny. Tá snáď revala nonstop, až mi to liezlo fakt na nervy. Film je nakoniec iba zlepencom niekoľkých dobrých scén, zvyšok pôsobí ako experiment typu "kto vydrží sledovať uvrešťanú a uplakanú kozu bez použitia ovládača..." U mňa strašne nevyrovnané, jednoducho premárnená príležitosť. Iba priemer. 60%.

Jessabelle (2014)

V úvode mi chvíľu trvalo, kým mi zaplo, kde som tú Jessie(Sarah Snook) videl, až mi došlo, že nedávno v Predestination. Tomuto hororu musím priznať slušný príbeh, hlavne dobrý nápad s prehrávaním starých VHS kaziet i celkové rozuzlenie. Problém a to dosť zásadný je jedine v ťažkopádnej, nezáživnej a občas i zbytočne chaotickej forme rozprávania. Nepodarilo sa udržať diváka v napätí, aj keď niektoré scény sú sami o sebe celkom vydarené. Kľudne z toho mohol byť hit, len na to trebalo ísť inak. 50%.

Síla života (2014)

"Som ešte v dobrom stave, schopná plodiť deti..." T.L. Jones si témy vyberá rozvážne a tento jeho nový film nesie všetky znaky kvalitného príbehu hodného filmového spracovania. Je otázne nakoľko kvalitne sa to podarilo preniesť, ale mňa príbeh i postavy zaujali. Westerny som mal vždy v obľube a tento je z kategórie menej typických, ale o to vzácnejších. Postava Mary Bee Cuddy, ktorú opäť fantasticky zahrala H. Swank, ma asi v 3/4 filmu strašne šokovala, doslova som nemohol alebo skôr nechcel veriť tomu, čo vidím. Ani jeden z filmov v roku 2014 nemal tak silný a zásadný zvrat v príbehu ako tento, na druhej strane jej postava nebola v ľahkej situácii. Prekvapilo ma koľko známych tvárí sa podarilo dostať Jonesovi do filmu a ako sa mu podarilo natočiť tak trochu iný western. Ja mám rád tento reálnejší a drsnejší pohľad na divoký západ. Film 70%. Hilary Swank 100%.

Let 93 (2006) (TV film)

Vzhľadom na to, že sa jedná o tv film, to bolo celkom slušné, ale ak ste videli Greengrasovu verziu tak vám táto nič nové ani lepšie neprinesie, pretože sú si aspoň dejovo dosť podobné. Samozrejme Grengrasov snímok som poriadne prežíval a dlho rozdýchaval, tu až taký nával adrenalínu nehrozí, ale i tak ide o dobre spracovaný film. Záverečné minúty plné patriotizmu a vznešenej hudby som mal chuť pretočiť, ale vydržal som. Práve tomuto sa Greengras nádherne vyhol a aj preto je jeho film víťazom na plnej čiare. Ak chcete vidieť iný pohľad alebo porovnať obe verzie, tak smelo do toho. 60%.

Terapie láskou (2012)

Na americké romantické filmy veľmi nie som, ale tu som urobil výnimku a po filme musím uznať, že som urobil dobre. J. Lawrence ide ako píla, ťahá to z filmu do filmu a výrazná charizma i talent sa jej uznať musí. Postava B. Coopera je nevypočitateľná, preto aj keď sa zdanlivo nič nedej, je divák stále v pozore. Výberu DeNirových rolí v posledných rokoch vôbec nerozumiem, ale tu mu náhoda dožičila dobrú rolu a konečne som ho videl v niečom, kde môže aspoň trochu uplatniť svoj talent. Hlavná dvojica Cooper a Lawrencová sa k sebe výborne hodí a aj keď podvedome cítite ako to skončí, rozhodne film nepôsobí ako prvoplánový romantický film a to je jeho najsilnejšia zbraň. Je to akési prirodzené, ten posun a vývoj v ich vzťahu, žiadne zamilované kecy, jednoducho si padli do oka. Tento prístup si ma získal a aj preto hodnotím vyššie. 80%.

Janhoghan chulgeun (2006)

"Nepoznáš ruské príslovie, že prachy iných majú ostré zuby?..." Spojenie krimi a komédie sa vydarilo a slušne som sa pri filme bavil. Prehrávanie a ksichtenie hercov naznačuje, že film bude v prvom rade komédiou, ale mafiánska vydieračská linka pôsobí rovnako dobre a vtipne. Film občas spestrí niekoľko zaujímavých postupov, ale oceňujem i záhadného muža, ktorý má únoscov celý čas v šachu. Kórejský humor ma baví, film pôsobí príjemným a odľahčeným dojmom a ak máte chuť na nenáročný film, tak smelo do toho. Dcéra hlavného hrdina bola roztomilá . "I love you!! ....Mee tóó..." Na záver pridávam trailer pre lepšiu predstavu a motiváciu, prípadne ako odstrašujúci prvok. 70%.