48 hodin v Paříži (1988)

Dlho predlho som čakal, kým tento film odvysiela nejaká tv stanica v čase, ktorý mi bude vyhovovať. Dočkal som sa a s Polanského thrillerom som celkom spokojný. Zápletka okolo nejakého zariadenia na odpálenie jadrovej hlavice pôsobí z dnešného pohľadu strašne otrepane, ale v dobe svojho vzniku to ešte tak bežná téma nebola, navyše Polanski rieši v prvom rade únos a pátranie Forda na vlastnú päsť a tá "vecička" je tu tak trochu vedľajšia. H. Ford predvádza presvedčivý výkon a v závere som ten Polanského rukopis výrazne cítil, pretože mi to nejako pripomenulo jeho podstatne slávnejší thriller Čínska štvrť. Slabšie štyri hviezdy. 70%.

Zbojník Jurko (1976)

Zaujímavý animovaný film s typickým prívlastkom "Kubalov". Neviem nakoľko to dnešné deti ocenia, ale moje si prisadli(aj keď som ich nepozval) a vydržali do konca. Je tu mnoho originálnych nápadov i vtipných momentov. Asi najviac som sa pobavil pri rabovaní chudobných, kde bandúri rozbijú hlinené prasiatko, ale namiesto peňazí v ňom leží zdochnutá mucha. Pobavila i lienka na lúke, ktorá vletí dievčatku do úst a potom vyletí cez nosnú dierku von, ale aj mnohé iné. Hudba tu má silné zastúpenie, občas zaznie aj pekný spev. Celkovo ide o zaujímavý snímok, ktorý rovnako ako Krvavú pani ocení skôr ten starší divák. 80%.

Maršál (1969)

Najprv som videl remake od bratov Coenovcov a priznávam, že je mi bližší, ale tento originál kvalitu taktiež má. Vedľa ostrieľaného westernového veterána J. Wayna sa výborne presadilo práve to ukecané dievča, aj keď neviem z akého dôvodu má krátke vlasy. V prvých záberoch som bol presvedčený, že ide o chlapca. Príbeh sa od nového remaku naozaj v mnohom nelíši a bol som až prekvapený aká zhoda sa v mnohých scénach našla. Výborne do filmu zapadol i R. Duvall v úlohe "šťastlivca", ale najviac som bol zvedavý na záver a ruku uhryznutú hadom. No, Coenovci na to išli rozhodne drsnejšie...70%.

Baltazarova hostina aneb Noc se Stalinem (1989)

"Asi si ma s niekým splietol. Uff, nechcel by som byť na mieste toho chlapa..." Netušil som do čoho idem, pred zhliadnutím som dej nečítal. Ten nakoniec nie je nijako komplikovaný. Skupina tanečníkov predvádza radu abcházkych a kaukazkých tancov na oslave najvyšších predstaviteľov strany na čele so Stalinom. Takmer celý dej sa odohráva v jednej veľkej sále, napriek tomu film nenudí ani na chvíľu. Tieto kavkazké tance a hudbu som vždy obdivoval a mám ich rád, preto som si užíval aj tieto pre niekoho menej zaujímavé scény. Najsilnejšie sú momenty, v ktorých Stalin len podozrivo a ticho sleduje mŕtvymi očami svojich straníckych kolegov alebo sa snaží vtipkovať. Tí sa idú od smiechu rozpučiť, veď to Stalin vtipkuje!...Celkovo veľmi silný film, pre mňa donedávna absolútna neznáma, ale určite ide o jeden z najlepších filmov na tému Stalin. 90%.

I'm Still Here (2010)

Keď som sa dopočul, že J. Phoenix končí z herectvom, nebolo mi to celkom jedno, pretože ho mám rád a je v tom skutočne dobrý. Po čase prišla ozvena, že je späť a odľahlo mi. Teraz z odstupom času prišiel dokument, alebo presnejšie hraný dokument o tom, ako to bolo. Hovorím na rovinu, že ani po filme mi nie je celkom jasné ako to myslel. Mohlo to byť kľudne tak, že v slabej chvíli skutočne vyhlásil, že končí, aby potom so svojím švagrom C. Aflleckom vymysleli tento "umelecký" dokument ako východisko. Phoenix vyzerá vo filme skutočne hrozne. Navyše tmavé okuliare, to akoby ani nebol on. Tie vykrčené handry, polročná brada a tá vlasatá "funky nálada" na hlave...Totálny bezdomovec... Do toho samé motherfucker, šľapky, drogy, rap...Mňa s týmto neohúril, neviem nakoľko je to skutočný Phoenix, ale ak je toto len spolovice on, tak ma zaujíma skutočne iba ako herec, nie ako človek. Pre fandov Phoenixa povinnosť, ale možno iba mávnete rukou ako ja a už sa teším na jeho ďalší, ale skutočný film. 60%.

Kidari ajeossi (2004)

Ani neviem, čo k tomu napísať, pretože som čakal niečo úplne iné, hlavne film o vzťahu dcéry a otca. Nie o to tu nejde. Opäť romantika, od druhej polovice zbytočne umelecky a žánrovo pomiešaná, trochu chaoticky natočená, znova uplakaná a takmer bez vtipu. Mám veľmi rád kórejské romantické komédie, ale tu humor dosť chýba. Nemal som chuť počúvať tie priteplené reči o hviezdach na nebi atď...Dá sa to odsledovať, ale asi tak, ako ktorýkoľvek priemerný film, ktorý nemá šancu zaútočiť na vaše city. Možno pohne s tými ženskými, ale u mňa to nefungovalo. Viem vymenovať min.10 lepších kórejských romantických filmov. Iba priemer. 60%.

Přežili jsme území nikoho (2014)

Sympatický počin od režiséra, ktorý to stále skúša po svojom a točí viacmenej lacné a "malé" vojnové filmy. Režisér Little(malý) na tom asi nič meniť nechce...Tento mu však z rady podpriemerných a priemerných trochu povyskočil. Osobne za jeho najlepší film považujem Prežili sme Ardeny a tento sa mu takmer vyrovnal. Chyby sa tu nájdu, ale prevláda nadšenie a snaha urobiť čo najlepší film z peňazí, aké sa podarilo získať. Občas si nejde nevšimnúť, že tanky a iné mašiny sa až príliš lesknú, nemecký veliteľ je slizkejší než je nutné, herecké výkony sú v rámci normy a rasistická linka príbehu je až príliš čitateľná. Akčné scény vzhľadom na obmedzený rozpočet sú celkom slušné a celkovo prevláda skôr pocit spokojnosti. Ako som už spomenul, toto je u mňa druhý nejlepší film od režiséra R. Littla a stojí za pozretie. Slabšie štyri hviezdy. 70%.

Závrať (2009)

Dej filmu sa odohráva v horách, ja som sa toho hneď chytil a veril, že to nemôže byť až tak hrozné ako to mnohí opisujú. Nakoniec s pokorou priznávam porážku, pretože toto bolo často strašne na hlavu. Môj blbý pocit ešte umocňoval strašný anglický dabing. Film je francúzky a ani neviem ako som sa dostal k tejto hroznej verzii. Dabovaná angličtina mi prišla z úst hercov ešte trápnejšia než český či slovenský dabing. Úvod filmu je celkom fajn, na snímaní hôr sa toho veľa pokaziť nedá, ale od momentu keď spadne most, to už ide s kvalitou len dole. Asi nemá cenu spomínať strapatého bezdomovca, uvrešťané postavy, chaotické zábery v tme, priblblé chovanie sa postáv...Dôležité je, že "madmaisel" má veľký výstrih na tričku...Takýchto vyvražďovačiek vznikli stovky a tomuto nebudem pridávať body len preto, že mám rád hory. 40%.

Eien No Zero (2013)

Japonci takmer siahli k dokonalosti. Príbeh japonského letca je natočený trocha z iného pohľadu, na aký sme boli zvyknutý prevažne z dokumentov. Muži ochotný zomrieť boli často zfanatizovaný, pobláznený, prípadne stratili vo vojne svojich blízkych a prevážila túžba po pomste. A fakt sa nenašiel medzi tými odhodlanými samovrahmi nikto, kto zapochyboval o zmysle takejto smrti? Pochybovať preto, že doma nieto blízky čaká a má pre koho žiť? Ja verím, že ich bolo viac, ale rozhodli sa tak ako sa rozhodli...Všetky letecké scény sú úžasné, nádherne a prehľadne natočené a môžem ich smelo zaradiť medzi to vôbec najlepšie, čo sa v oblakoch natočilo. Výborne rozbehnutý príbeh krásne dopĺňajú nádherné akčné scény a letecké súboje. Škoda, že útok na Pearl Harbour nedostal pár minút navyše. Naopak tesne pred koncom začína byť film zbytočne zdĺhavý a snaží sa brnkať divákovi na city. V týchto miestach by som film určite skrátil. Záver je však opäť nádherný. Prelet ponad mesto ma až tak neznechutil ako poniektorých, ale záverečný nálet na loď tesne nad oceánom, to je paráda a dal som si to niekoľkokrát po sebe. Tá hudba, to odhodlanie v očiach...krásny záver. Najlepší možný. Na záver trailer. Trochu skrátiť, pridať jednu poriadnu leteckú bitku a dal by som plný počet. Takto "iba" 80%.

Lalo Schifrin (2012) (TV film)

Dokument o významnom skladateľovi Lalo Schifrinovi ponúka naoko všetko zásadné, ale mne to prišlo ako dosť povrchné spracovanie. Chýbal mi tam podrobnejší pohľad na jeho kariéru, pri každom významnejšom filme na ktorom sa podieľal som si predstavoval pozastavenie, rozbor, zaujímavosti, detaily a hlavne viac zvukových ukážok z jeho najzásadnejších skladieb. Zopár ich tu bolo, ale určite som chcel vidieť trochu iný dokument. Lalo Schifrin pracoval na výraznejších filmoch hlavne v 60-70 rokoch, potom už hral skôr druhé husle ako píše curunir. Skladateľ jeho formátu by si však určite zaslúžil obšírnejší a rozhodne celovečerný dokument. Na druhej strane keby o každom skladateľovi vzniklo aspoň také niečo, bol by som rád. 60%.