Konečná (2013)

Hlášku " I´ll be back" Arnold naplnil. Strašne som sa na jeho filmový návrat tešil. Po jeho mini vystúpení v Expendables I, II, ma jeho forma a" herecký výkon" veľmi nepotešili a v duchu som si vravel, ako jeho návrat dopadne... Dopadol nad očakávania dobre. Arnold sa vrátil v plnej sile, v dobrej forme a sem tam vykúzli niečo ako herecký výkon, ale na to on nikdy nebol. Kórejske filmy majú v poslednej dobe zvuk, preto ma réžia "made in Korea" potešila. A je to aj trochu vidieť. Po toľkých akčňákoch, čo človek videl, mi to prišlo naozaj zaujímavé. Napriek tomu, že vieme ako to skončí, je príjemné sa na film pozerať. Nechýba humor, krvavá akcia, dobrí herci vo vedľajších úlohách ( aj "Pachanga" tu je, kurva jedna....) a samozrejme kráľ akčných filmov- Arnold. Po rozvode s manželkou Arnold asi "zabúda prácou", jeho diár je nabitý a zdá sa, že sa máme na čo tešiť. Arnie, tvoj come back sa vydaril! 80%.

Osamělý jezdec (2013)

"Horse is dead..." Na úvod musím povedať, že postava divného a vtipného indiána Deppovi nenormálne sekla a so všetkých pošukov, ktorých stvárnil, ho mám asi najradšej. Vždy, keď je na plátne, bola zábava a to aj v prípade, keď sa nič mimoriadneho nedialo. Stačí gesto, pohyb ruky, či očí, jednoducho tento indián so zdochnutým vtákom na hlave je super. Hudba i záporáci sú rovnako skvelí, no film má jeden problém a to, že nevie kedy dosť. Minimálne 2-3-krát som si myslel, že film sa blíži ku koncu a stále sa to darilo naťahovať, navyše akcie je niekedy až priveľa, miestami zbytočne prehnaná. Film je príjemný a vtipný práve v momentoch, keď je na plátne Depp sám, alebo s jeho maskovaným parťákom. Najvtipnejšie mi prišli scény s "výmenou". Niečo za niečo - tak hovorí komančský zvyk. Film má zopár chýb, najviac určite prestrelená stopáž, ale Depp to dokázal vyvážiť. Trochu skrátiť, pridať humor a možno by som dal i plný počet. Takto "iba" 70%.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Súhlasím s väčšinou, McClaine je mŕtvy. Aspoň dočasne, pretože po tomto bude potrebovať poriadny reštart...Na úvod som sa pobavil na 2-sekundovom vystúpení Rytmusa a R. Luknára a pripravoval som sa na prúser. Postupne sa to začalo valiť. Vtipy neboli vtipné, McClainovho syna som mal chuť utopiť v žumpe a celé to ich vzájomné podpichovanie otec-syn bol poriadny trapas, zvlášť v situáciách, keď ide o život. McClaine bol a je samostatná jednotka, nepotrebuje nikoho. Vždy si vystačil sám a práve preto sme ho mali radi. Akčné scény sú sami o sebe perfektné, ale čo všetko dokázal McClaine so synom prežiť, to už hraničí s výsmechom. Nie že by sa človek pri iných akčných filmoch nezamyslel, ale tu sme sa dostali do bodu, kde keby McClaine skočil z mrakodrapu a s úsmevom si oprášil nohavice, nikto by sa nedivil. Mnohí nadávajú na Moora, ale je otázne nakoľko mal v tomto projekte voľnú ruku. Scenár čítali všetci, producenti si asi pretlačili svoje, ale môže byť s výsledkom niekto absolútne spokojný? Určite nikto z tých, ktorí videli predchádzajúce diely. Slabé tri hviezdy. 50%.

Horúci dych (1978) (TV film)

"Načo dom, keď nemáš pekného slova?". Mám rád tieto slovenské filmy z dedinského prostredia. Kvietika v úlohe nesympatického otca a manžela často neuvidíte a išlo mu to na výbornú. Ako vždy...Jeho manželka si pri ňom musí vytrpieť svoje a česká herečka L. Geprtová svojími smutnými očami divákov súcit s prehľadom strháva na svoju stranu. Ako tv film samozrejme neohuruje krásnymi exteriérmi, je skôr komornejšie ladený, ale to vôbec nevadí. Je tu skvelá herecká zostava a je tu čo hrať, pretože tieto témy sú večné a zároveň vďačné. Kvietik je tu natoľko silná postava, že zakaždým keď zmizne, čakáte kedy sa opäť objaví. Dočolomanský v malej, ale tiež pomerne silnej roli, no najviac priestoru dostáva L. Geprtová. Usudzujem, že film mnoho ľudí nevidelo, čo je pri jeho kvalite trochu škoda. Hravo dokáže nahradiť časté reprízy známejších českých a slovenských filmov. Ja som bol milo prekvapený. 80%.

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů (2013) (seriál)

V početnej koprodukcii, ale pod českou vlajkou vznikol solídny tv projekt, ktorý si kladie za cieľ priniesť súčasnému divákovi čo najviac informácií o dvojici Cyril a Metod, ktorí majú pre slovanské národy veľký význam. Myslím, že v tomto smere seriál nesklamal, sme svedkami ich cesty od ich narodenia až po ich smrť. Film ma prekvapil hlavne šikovným castingom. Vsadil na menej známe tváre a obsadenie hlavných postáv Cyrila a Metoda bola dobrá voľba. Najviac ma potešilo obsadenie sympatického M. Bahúla v roli kniežaťa Rastislava. Práve spoločné scény Rastislava so Svätoplukom dávajú filmu trocha iskru a ponúka málo vídaný pohľad na naše dejiny. Rád by som, aby vzniklo niečo na túto tému. Snáď mi to splní Jakubisko s pripravovanou Slovanskou epopejou. Film výborne dopĺňa dobrá kresťansky a duchovne ladená hudba, ktorá myslím hranice tv filmu až prekračuje. Celkovo mi sklamanie nehrozilo, pretože som to čakal oveľa horšie. Samozrejme na nejaké veľkolepé bitky tu peniaze neboli, ale inak solídne spracovaný tv film so silným potenciálom vzdelávať súčasného lenivého a filmami rozmaznaného diváka. 70%.

Phar Lap: Národní hrdina (1983)

"Keď je nejaký kôň dobrý, je to v poriadku, ale keď je veľmi dobrý, môže narušiť systém..." Prvý pohľad na koňa menom Phar Lap nebol práve lákavý, ale rodokmene niečo napovedajú. Z lenivého koňa treba vydolovať to najlepšie, čo v ňom je. A niekde tam hlboko v zakorenenej lenivosti sa skrýva šampión... Film Phar Lap je klasikov a od jeho vzniku pribudlo niekoľko podobných filmov, no najviac sa mi pozdával Seabiscuit. Atraktivitu filmu zosilňujú silné zákulisné boje i večné spory medzi trojicou tréner, opatrovateľ a majiteľ, ktorý koňovi nikdy neveril. Aspoň do tej doby, kým nevyhral prvý závod... Phar Lap je výborný film o výnimočnom koni. "To nebol iba kôň. Bol najlepší." 100%.

Na shledanou, chlapci (1987)

Francúzsky film z prostredia katolíckej internátnej školy ponúka príbeh, v ktorom sa ukrýva niekoľko židovských chlapcov. Film si zaslúži minimálne uznanie, že poukázal na ľudí, ktorí riskovali pre ich záchranu život. Otázka je, či to stačí na celovečerný film. Prístup, aký Francúzi zvolili, nebol z môjho pohľadu najlepšou cestou k divákovi. 3/4 filmu sme svedkami bežného života a režimu v internátnej škole bez nejakého výrazného zbližovania s hlavnými postavami. Potom príde záverečných podstatne zaujímavejších 20 min. a tvorcovia zrazu chcú, aby sa nám valili slzy po tvári. Bez bližšieho zoznámenia s postavami a lepšie vystavanej kostry príbehu to jednoducho nejde. Celkovo priemer, ktorý nechá diváka chladným, čo sa mi pri podobných filmoch často nestáva. 60%.

96 hodin: Odplata (2012)

Po veľkej kritike som si dal s pokračovaním trochu pohov, ale po vzhliadnutí, to nevidím až na takú katastrofu. Prehnane naivných akčných filmov i tých úplne neuveriteľne debilných vznikli tisícky, takže film s L.Neesonom, R.Šerbedžijom a kopov Albáncov, ma nemôže až tak znechutiť. Súhlasím, je to podstatne slabšie a naivnejšie ako prvý diel, ale ako akčný film spĺňa požiadavky, ktoré tento žáner vyžaduje. Najviac ma znechutil samotný záver, ktorý sa prezentuje tak prevareným klišé so zbraňou bez nábojov, až som sa musel zamyslieť, či sú tvorcovia vážne tak blbí. Skôr by som bral to "albánske slovo chlapa", ale asi stojí za hovno, ako aj tá ich celá posratá Albánia... 60%.

Neznámý voják (1955)

Nepoznám síce rebríčky popularity vo Fínskej kinematografii, ale som si istý, že film Tuntematon sotilas patrí vo Fínsku ku klasike, zvlášť keď sa dočkal už dvoch remakeov. Vzhľadom na rok výroby poteší veľmi dobrá kvalita obrazu i kvalitné titulky dostupné na "titulky.com". Prestreliek tu nie je až tak veľa ale delostrelectva a ničivých detonácií v lesoch si užijeme. Fíni toto vedia dokonale. Tieto pyrotechnické parády v lesoch som si všimol aj v iných a podstatne novších fínskych filmoch. Asi najviac zaujme postava Rokka Antera-veliteľa čaty. To je ten, ktorý si v bitve odpracuje svoje, ale nenechá zo seba robiť hlupáka. Najsilnejšie a najakčnejšie pôsobí posledná štvrtina. Na vojnový film je tu pomerne veľa humorne ladených scén. Pobavili ma hlavne tie s pálenkou, po ktorej niektorí dostanú chuť na lekciu ruštiny alebo bitku s dôstojníkmi v "Jeruzaleme". Súhlasím s Kragujevacom, že s filmom Talvisota patrí k tomu najlepšiemu, čo vo Fínsku vzniklo. Osobne mi tam chýbal trošku silnejší príbeh, ale napriek tomu dávam plný počet. 90%.

Miláčku, zmenšil jsem děti (1989)

Ideálny film pre rodinný večer s deťmi. Vždy som mal rád tieto filmy na tému zmenšovania. Dobrodružstvom sa v tomto momente stáva i obyčajná prechádzka trávnikom. Z tak jednoduchej témy sa dá čerpať nespočetné množstvo nápadov na dobrodružstvo a akčné scény. Je tu cítiť atmosféra 80-tych rokov, ucho poteší i hudba od J. Hornera v dobách keď "válcoval". A herci? Tí v podobných filmoch nie sú až tak dôležitý, ale myslím, že casting sa vydaril. Rovnako na výbornú dopadol i film, v ktorom mi prišlo zaujímavé všetko, pretože keď sme malý, ale fakt malinký je zaujímavé naozaj všetko...Dnes je na podobné filmy skvelá doba plná dokonalých trikov a predsa je to tu samý transformer...Naposledy tu boli veľmi podarený Pidilidi, ale od vtedy tma...80%.