Televízny film podľa novely Jána Kozáka "Marianna Radvaková" . (oficiální text distributora)

tron

"Boha sa netreba báť. Len zlých a hlúpych ľudí." 70 %. Poriadna psychologická depka. Hororové spracovanie dedinského spôsobu života (každodenné ohováračky znudených blbcov sú strašidelnejšie, než Leatherface oháňajúci sa v Texase motorovkou), výborne napísané postavy, inteligentne spracovaná téma nevery, domáceho násilia alebo čisto trilerových svokrovcov. Dobré, možnože až PREKVAPIVO dobré. Inak, Dočolomanský ukradol Kvietikovi ženu už o 8 rokov skôr (v kultovej Medenej veži). ()

PTuranyi

Silná sociálna dráma z obdobia po kolektivizácii. Nerovné manželstvo chudobnej Mariany a Michala, syna bývalého bohatého sedliaka, by možno dopadlo inak, nebyť nenávisti Michalových rodičov voči neveste. Produkcia je veľmi dobrá s typickou atmosférou slovenskej filmovej dramatickej školy. Takže postupné odcudzovanie manželov v neľahkých podmienkach, bez vlastnej strechy nad hlavou a ťažkej práci na stavbe svojho domu, je výborne podfarbené hudbou a skúsení herci stelesňujú charaktery postáv presvedčivo. 75% ()

Martin741

V ramci normalizacnych filmov len znesitelny priemer a krasny dokaz toho, ze ceskoslovenskej kinematografii dochadzal za normalizacie dych. A na vysiny 60. rokov mohla reziserka Marta Gogalova hladiet len zdialky. Priblizit im sa ale rozhodne nedokazala. Film nezachranili ani Kvietik a Geprtova, hoci snaha bola. 51 % ()

Autogram

Po rokoch už manželstvo nie je to, čo na svadobnej hostine. Namiesto čardášu sa tancuje v blate pri výrobe tehál a nedostatok a nechuť k sexu privádza do šialenstva oboch. A nielen takáto otvorenosť ma vo filme prekvapila, ale aj úplne otvorené odsudzovanie družstevníctva a kolektivizácie. Všetko je tak krásne typicky slovenské, a nielen ústredná dvojica svojim výzorom a problémami, ale aj názory ľudí, svokrovcov, snaha o budovanie domu, ľudská pýcha a záverečné prekliatie. To záverečné veľké rozhodnutie je typické už menej, ale o to silnejšie, a silná je aj scéna na konci so stavbou domu v pozadí. Dočolomanský je jednoducho frajer, má traktor s vlečkou a takým patrila budúcnosť. –––– To je tá ich politika. Najskôr zoberú pôdu a potom ženy. ()

janesX

To bol ale psychický útok, nie len na tú chuderu ženu, ale aj na diváka. Väčšina postáv sú doslova a dopísmena deprimujúci deprivanti par excellence, teda v pravom zmysle slova. To by ani deti pozerať nemali, pri tom v pravo hore je v onom krúžku, splňujúcom všetky znaky primitivizmu, dvanástka. No to nie je chyba filmu, ale súčasných krátkozrakých zákonodarcov. Film je inak dobrý a za pozornosť stojí aj hudba českého hudobného skladateľa. No ale toľko zla v jednej konverzačnej dráme, ešte dobre, že sa tam objavil Miško Dočolomanský, inak by som asi navštívil psychológa...A že sa svet vraj zhoršuje.. 73,5% ()