Město (2010)

Ben Aflleck dokázal takmer nemožné. Už aj tak výborný film Gone baby gone dokázal kvalitatívne prekonať, čím potvrdil, že to nebola náhoda a Ben má naozaj talent na režírovanie i nos na dobré projekty. Videl som predĺženú verziu na blue ray, ktorá je asi o pol hodinu dlhšia a aj to je dôvod, prečo nemám filmu čo vytknúť. Je pravda, že som kinoverziu nevidel , ale v rozšírenej mi ani minúta filmu neprišla zbytočná, takže niektoré štvorhviezdičkové hodnotenia spokojných užívateľov, by sa kľudne mohli vyšvihnúť. Je to po všetkých stránkach premakaný film, kde každá postava má svoje miesto. Akčných scén tu nie je až tak veľa, ale ak už sú, tak sú preplnené adrenalínom. Nespomínam si, kedy som si tak vychutnal autonaháňačku v úzkych uličkách s policajtmi za chrbtom. Majstrovstvo je natočiť aj bežné scény tak, aby divákovi pripadali zaujímavé či napínavé a Affleckovi to fakt ide. Malú, ale zaujímavú postavu "kvetinára" si tu strihol môj obľúbený, ale už nebohý P. Postlethwaite. Porovnanie s filmom Heat je naozaj namieste a ak ste ho videli, je takmer nemožné, aby ste si naň počas sledovania nespomenuli. Uznávam, že Affleck nie je Al Pacino a ak už by som mal niečo vytknúť, tak Afflecka, ktorý je zdá sa lepší režisér ako herec. Niežeby hral nejako zle, ale vedel by som si na jeho mieste predstaviť niekoho iného.Mesto je veľmi kvalitný film a som vážne zvedavý či svoje režisérske kvality potvrdí do tretice. 100%.

TRON: Legacy 3D (2010)

Digitálny svet, aký film Tron predstavuje je úchvatný. Hudba v ňom pôsobí o dosť bombastickejšie ako v iných filmoch a je jeho silnou stránkou . Problém je, že ten úžas časom opadne a ostane iba jednoduchý a predvídateľný príbeh. Určite poteší Jeff Bridges v dvojúlohe, v zaujímavej staršej i mladšej verzii. Tron mal určite ambície posunúť triky o niečo ďalej , čo sa mu čiastočne darí, lebo nič podobné už dávno nevzniklo. Film ako celok, žiaľ nie je druhým Avatarom. 60%.

Kick-Ass (2010)

Dlho som to odkladal a aká to bola chyba! Poriadna zábava, neuveriteľne nadupaný akčňák i tak trochu žánrový mix- to všetko je Kick-Ass. Bodaj by som sa vždy takto mýlil, čakal chujovinu a nakoniec dostal malý zázrak. Celý film šľape ako švajčiarske hodinky, funguje vo všetkých zložkách a nemá slabé miesto. Obsadenie je bezchybné, na čele s pre mňa vynikajúcim záporákom M. Strongom. Workoholik N. Cage konečne vo filme v červených číslach, bravo! Akčné scény sú krvavé, nádherne zrežírované a s výbornou choreografiou. Potešila ma Morriconeho westernová muzika, ale najviac ma bavila scéna záchrany pred upálením a absolútne top je "bazuka revenge". Dal som si ju 5 krát po sebe a bavím sa na nej doteraz . Nemám na mysli záverečný odpal, ale moment od ktorého bravčový 150 kilový černoch vyhlási: " Mrdám na to, idem po bazuku..." Následujúce pohľady na Stronga , jeho " do it !", až po neuveriteľnú hlášku: "Toto som chcel vždy povedať... say hello to my little friend!" Týmto si ma film získal naplno a ja musím dať plný počet. Na znak radosti by som rád niečo bazukou odpálil, len kde ju vziať...100%.

Bugsy (1991)

Bugsy strašne rád rozpráva, ale keď už rozpráva priveľa je s vami väčšinou amen. Dnes je Las Vegas pojmom, ale v čase Bugsyho tam chodili šťať iba túlavé psy. Nápad postaviť v Nevadskej púšti komplex kasín a hotelov a urobiť tak z neho centrum zábavy, vznikol v Bugsyho hlave úplne náhodou. Skvelý nápad si skomplikoval tým, že sa zahľadel do štetky a odistený granát si k hlave priložil v momente, keď jej zveril finančnú starostlivosť pri výstavbe kasína. Zo sračiek do akých sa nechal stiahnuť sa ťažko vymotáva...Podobnosť so Scorseseovym Casinom je očividná - gangstri, peniaze, štetka a problémy, ale kým Scorsese dotiahol svoj film k dokonalosti, Bugsymu k nej niečo chýba. 80%.

Stopaři (1956)

John Wayne v úlohe v akej ho často nevidno. Je to síce starý, dobrý cowboy ako ho poznáme, ale s povahou besného psa , ktorý nemá zľutovanie nad komančami a rovnako ťažko vychádza s ostatnými. Jedno mladé ucho si k sebe nakoniec pripustí a hoci mladík vie o ňom tiež svoje, nakoniec musí uznať, že cez tú penu okolo úst je to v srdci dobrák. Stopári je western ako má byť. Niekoľkoročné hľadanie dievčaťa zaberá väčšinu filmu, ale našlo sa miesto aj pre love story a trochu srandy pri čítaní listov. Nechýbajú prestrelky, indiáni, putovanie divočinou či nocľah pri ohni a spánok pod holým nebom. Čo viac chcieť od westernu? 90%.

Henry: Portrét masového vraha (1986)

Jeden z najkontroverznejších filmov všetkých čias , hlása dvd obal a ja mu musím dať za pravdu. Tak detailný portrét vraha som ešte nevidel. Napriek krátkej stopáži dokázal režisér podať mrazivý pohľad do duše vymletého človeka. Nevie čítať, ale techniku zabíjania a zahladenia stôp pozn á dokonale. " Nikdy nezabíjaj rovnakým spôsobom ani rovnakou zbraňou, policajti budú zmätení..." V jeho prítomnosti si nemôžte byť ničím istý. počtom zabitých sa nepochváli, ale že ich bolo dosť dáva najavo v dialógu za kuchynským stolom, kde rozpráva, že svoju mamu ubil na smrť pálkou, no po niekoľkých vetách zmätene dodá, že ju zastrelil..." Ale veď si vravel, že si ju ubil pálkou?"...Aha, vlastne hej..." Scéna rezania hlavy vo vani je silná rovnako ako celá scéna "nakupovania televízora". Hudba v scénach prenasledovania svojich náhodne vybratých obetí je mrazivá a znapokojujúca. Uznávam, že na rok výroby ide naozaj o dosť depresívny, provokatívny a ojedinelým spôsobom urobený film. 80%.

Živí a mrtví (2007)

Najlepší chorvatský film všetkých čias... No, ja neviem, ale celý mi pripadal strašne nevyvážený. Režisér sa snažil vyrozprávať naraz dva príbehy. Jeden z 2. svet. vojny a druhý z nedávnej občianskej vojny v Juhoslávii. Akčné i niektoré scény majú niečo do seba, ale ako celok to vyzerá kostrbato a neucelene. Podobné scény z obidvoch vojen sa režisér snažil niečím prepojiť a nenapadlo ho nič lepšie ako tabatierka. Ono by na tom nebolo nič zlé, keby distribútor nepripisoval tejto maličkosti veľkú dôležitosť, no vo filme sa mihne sotva dvakrát. Film je nakoniec slabým priemerom, nefunguje veľmi ani ako vojnový film ani ako horor. Na dvd ma neskutočne vytočilo, že film síce má originálnu zvukovú stopu, ale titulky tam budete hľadať márne, čo je dnes ojedinelé a pravdu povediac som sa ešte s takým prípadom nestretol. Najlepší chorvatský vojnový film?..Ak je jediný, tak áno. 40%.______Dodatok-najlepší vojnový chorvatský film vznikol nedávno a je ním Josef.

Nanking (2007)

Po filmoch John Rabe a Nanking, Nanking sa do tretice stretávam s postavou Johna Rabeho - záchrancu neuveriteľného množstva ľudí. Historické postavy prerozprávali herecké hviezdy, ktoré určite vyberali aj podľa podobnosti. O neuveriteľných krutostiach rozpráva pár starých Číňanov, ktorí boli v čase japonskej okupácie ešte deťmi. Šokuje niekoľko japonských veteránov otvorene hovoriacich o vyvražďovaní a všetkých krutostiach, ktoré Číňanom robili. Nesnažia sa nič zatajovať a otvorene všetko priznávajú. Čínsky veľkofilm Nanking, Nanking veľmi podrobne podal celú túto smutnú epizódy dejín vrátane vraždenia a znásilňovania, takže ak ste ho videli, nedá vám tento dokument takmer nič nové. Kto nevidel , prípadne o Nankingu nevie a nepočul nikdy nič, môže ostať dosť zaskočený i znechutený, pretože táto genocída nemá obdobu. Hitler robil židom horšie veci, ale až do roku 1944 sa to nacistom úspešne darilo tajiť, kdežto Japonci vraždili úplne bez obáv, otvorene a brutálne. Novinkou bolo pre mňa iba dožitie Johna Rabeho v neuveriteľnej chudobe po návrate do Nemecka. 80%.

Otcovy hříchy (2002) (TV film)

Dobre obsadený a zaujímavý film z obdobia, keď bol Ku-klux-klan v plnej sile. Tom Sizemore nemá štastie na dobré projekty, preto som rád, že som ho po čase videl v niečom kvalitnom. Film sa odohráva v súčastnosti , ale dobrú polovicu zaberajú spomienky hlavného hrdinu, ktorý spomína na 60. roky a svojho otca. Je to práve jeho otec v podaní skvelého Richarda Jenkinsa, kto na seba strháva maximum pozornosti. Za takéto výkony sa udeľujú oscary vo vedľajších úlohách, len škoda , že je to tv film. Všetky scény v ktorých sa Jenkins objaví sú výborné, ale najviac zapôsobia scény týrania manželky i celej rodiny. Na tému Ku-klux-klanu vzniklo pár dobrých filmov, ale najlepším ostáva zatiaľ neprekonaný film Horiace Mississipi s Gene Hackmanom. A nejde nespomenúť pradeda Foresta Gumpa, ktorý sa chodil hrať na bubáky nebo tak něco...70%.

Moskva slzám nevěří (1979)

Zaujímalo ma za čo mohol dostať ruský film v 79-roku oscara. Film je dosť rozťahaný a skrátiť ho aspoň o 30 minút by mu len prospelo. Kvalitných ruských filmov je požehnane a preto mi toto pripomína taký politický kalkul. Nikto ma nepresvedčí, že oscar pre tento film nebolo politické rozhodnutie. Tento film aj keď svoje kvality má, totiž nieje nič mimoriadne a oscarové už vôbec nie. Taký ruský klenot ako napr. Osud človeka zadupe toto priemerné dielko hlboko do zeme. 60%.