Mea Culpa (2014)

Celkom slušný akčný thriller, kde akcia dostáva naozaj veľký priestor. Pomerne svižný snímok z obyčajného priemeru ťahá dobrý záver, v ktorom sa vyrieši traumatizujúca autonehoda hlavnej postavy. Dosť divne a nedotiahnuto pôsobí celá dejová linka okolo srbských gangstrov. To, že sa chceli zbaviť svedka je jedna vec, ale videl toho chlapec naozaj až tak veľa? Zopár chlapíkov, otočených chrbtom k nemu, ktorí sa snažili niekoho zabiť, nič viac. To, že nehovorili francúzky policajtom určite nepomôže, to už je v dnešnom Francúzku úplne normálne, to sú dôsledky imigračnej politiky...Čo iné by chlapec vedel policajtom povedať? Podľa mňa bol pre nich nulová hrozba, napriek tomu riskujú až nemožné, vrátane vlastných životov. Ja viem, o čom by bol potom film, že? O Srboch sa nič bližšie nedozvieme, sú iba v pozícií štatistov, odsúdených na odstrel. V tomto smere dosť odfláknuté , inak ako akčný film splní účel. 60%.

Ex Machina (2014)

Veľmi lákavý obal i žáner sci-fi. Ex Machina je dosť komorný film, ktorý si vystačil s minimom postáv a jedným moderným domom s množstvom miestností ukrytým v prírode. Rozhovory medzi človekom a robotom mali šťavu, dokázali navodiť správnu atmosféru tajomna a herečke A. Vickander tá holá hlava pristala. Na počudovanie v závere mi s dlhými vlasmi až tak zaujímavá nepripadala. Ono záver celkovo nedopadol celkom dobre, ale kvôli tomu nebudem film odpisovať. Kladie správne otázky a možno raz v ďalekej budúcnosti bude niečo podobné realitou. Určite nie do takej miery, ale s robotmi sa určite budeme stretávať čoraz častejšie. 80%.

Good Kill (2014)

Režisér A. Niccol robí zaujímavé filmy, jeho Gattaca ma zaujala a aj v iných filmoch ponúka neotrepané a originálne príbehy. Predpokladám, že s hercom E. Hawkeom sú priatelia. Good kill je pomerne malý a komorný film, určite zaujímavý, ale celý čas čakáte, že teraz sa niečom stane, minimálne v závere sa to všetko zmení...Ono sa naozaj niečo stane, no to čo pilot Tom Egan nakoniec urobí je divákovi jasné od prvého momentu, čo sa problém nadhodil. Takto mi to prišlo, že vrchol filmu urobili z niečoho, čo v iných filmoch riešia ako úplne bežné veci. Samozrejme, že tento prístup je podstatne reálnejší, ale potom to chcelo možno ešte viac sa zamerať na jeho nie celkom vydarený rodinný život. Celkovo fajn, ale čakal som trochu viac. 60%.

J.F.K. - Dallaský atentát (2009)

Dokonalý návrat v čase...Videl som už niekoľko dokumentov na tému JFK, ale väčšinou sa téme venovali len povrchne alebo to bola skôr krátka kapitola v dokumente venovanému dejinám USA, alebo politiky JFK. Dallaský atentát je v tomto smere neprekonaný, pretože rozoberá úplne celý priebeh, od prípravy príchodu JFK, programu v Dallase, cez atentát až po mnoho ďalších udalostí po jeho smrti i smrti jeho vraha Oswalda. Záver tradične vyšumel do prázdna s otázkou "kto za tým je?" , ale dokument je urobený fakt precízne, navyše max. pútavo a doslova som ho hltal. Dozvedel som sa mnoho nových vecí a zaujímala ma aj zdanlivá maličkosť. Je tu obrovské množstvo dobových záberov, ktoré som doteraz nevidel. Tento dokument je jednoducho na danú tému vyčerpávajúci a nič lepšie pravdepodobne nevzniklo. 100%.

Leviatan (2014)

Po neskutočne kvalitnom Zvjagincevovom filme Návrat som sa postupne pustil do všetkých jeho filmov a uznávam, že tak talentovaného režiséra v inej osobe Rusi zatiaľ nemajú a jeho tvorba mi sedí. Jeho novinka Leviatan príjemne prekvapí nielen postupne budovanou atmosférou zapadákova kdesi na konci sveta, ale i veľmi presvedčivými hereckými výkonmi, ktoré Zvjagincev dokáže vyžmýkať z hercov v každom svojom filme. Napriek snahe sa mi nepodarilo zohnať film s titulkami, tak som sa ulakomil na verziu s dabingom, ale i tak na mňa film zapôsobil. Na tomto dobre vystavanom príbehu nájdeme mnoho podôb s dnešným svetom kdekoľvek, nielen v Rusku. Malý boj slušného človeka s politikmi, korupciou, byrokraciou...sa ešte viac komplikuje neverou jeho ženy. To je na jedného tvrdého rusáka až moc a ani vodka už nezaberá...Veselý film to teda nie je, ale Zvjagincev znova boduje a teším sa na jeho ďalší film. 80%.

Zmizelá (2014)

D. Fincher po čase znova zabodoval a film sa mu vydaril tak, že dokázal osloviť široké publikum. Jeho Zodiac i Network boli pre mňa miernym sklamaním, a nedávny remake skvelého švédskeho filmu Muži, ktorí nenávidia ženy bol v podstate úplne zbytočným filmom. Táto hra s divákom mu vyšla. Musím pochváliť scenár, ktorý sa podarilo preniesť do filmu tak, že divák takmer polovicu filmu skutočne nevie ktorá bije, kto je vinný a kto nie a kto to celé takto šikovne pripravil...Za zmienku stojí určite výkon R. Pike a B. Affleck rozhodne neurazí a zapadol. Záver by som si želal o čosi temnejší a to je dôvod prečo dávam "len" štyri hviezdy. 80%.

Malá Věra (1988)

Keď pozriem na meno režiséra, tak si tak hovorím, či sa on vážne nenasral a natočil na ruské pomery fakt netradičný film s pomerne odvážnymi (na vtedajšie časy) sexuálnymi scénami. Rodinná dráma na ruský spôsob sa dá naplno vychutnať len s titulkami, dabingom sa vážne zabije podstatná časť atmosféry. Vera mi svojim účesom i celkovým outfitom pripomínala hviezdu 80.-tych rokov C.C. Catch a takmer mi spadla sánka, keď sa vo filme objavila scéna, pri ktorej ruská mládež s otvorenými ústami čumí na telku, kde spieva práve C.C. Catch...Záver super, ale fajn je celý film, zvlášť od Rusov, ktorí dovtedy chrlili len jeden vojnový film za druhým. 80%.

Terminátor (1984)

Pri Československej premiére v roku 1990 sme na to boli ako puberťáci v kine, napriek tomu, že sme to už videli na otrepanej VHS -ke. To boli časy, keď sa do kina začali valiť filmy, na ktoré sme dovtedy neboli zvyknutí a zohnať sa dali len na VHS. Bol to zážitok. Odvtedy som to videl ešte niekoľkokrát a potom roky dlhá pauza. Teraz s príchodom blueray a vylepšeného obrazu som si ho vychutnal v najlepšej kvalite a musím znova uznať, že Terminátor je na svoju dobu vzniku neskutočne vyspelý film. Z dnešného pohľadu otrepaný príbeh premenil Cameron na dokonalosť. V nasledujúcom T2 už prepisoval filmové dejiny...Celkom určite Arnoldova životná rola, po ktorej už len stúpal. Blueray obsahuje asi 10 minút vystrihnutých scén, ktoré som doteraz nikdy nevidel. Niektoré boli zaujímavé, ale väčšina z nich bola dosť presvetlená a Cameron ich vystrihol určite z dôvodu, že chcel mať film temný a pesimistický. Urobil dobre. Nadčasový film. 100%.

9. duben (2015)

"Bola to zbytočná strata životov, vaša vláda už kapitulovala..." Dánsky prístup v tomto filme musím pochváliť. Film sa drží reality, je pri zemi a v množstve všemožných vojnových filmov môžme tento zaradiť medzi tie realistické. Žiadne hranie sa na hrdinov...Aj keď sa Dáni pokúsili brániť svoje hranice, museli zdravým úsudkom prísť k tomu, že na tak vyzbrojenú a zorganizovanú armádu jednoducho nemajú a boj bude len plytvaním s dánskymi životmi. Film nieje zbytočne dlhý, tak ako dlho netrval ani ich boj, ale postavili sa a to sa cení. Kvalitne zrežírované, dobre zahrané, nevadilo mi na filme nič. V závere je zopár krátkych rozhovorov s veteránmi. Väčšina divákov asi nebude nadšená, budú čakať niečo veľké, ale i takéto sú dejiny a aj o nich sa dá natočiť kvalitný film. 9. apríl ním je. 80%.

Litva, do toho! (2014)

Dosť divoká a občas i vtipná jazda, ktorá sa inšpiruje gangsterskými filmami G. Ritchieho a šialeným tempom E. Kusturicu. Isté je, že V. Jones má proste na takéto úlohy ksicht a asi ťažko ho niekedy budeme vidieť v romantike. Vo filme je množstvo postáv a postavičiek, množstvo divokých situácií i neuveriteľných náhod. V mnohých z nich sa však dosť prestrelilo, iste si pomyslíte, že menej je niekedy viac, no na jeden zábavne ladený večer to stačí. Ten, kto nikdy v živote nedvíhal liatinový radiátor asi uverí koľko kilometrov sa dá s radiátorom nabehať, ale ok. Je to komédia a zopár vtipov sa tu vydarilo. V tom záverečnom zmätku sa akosi pozabudlo na zopár maličkostí ako prsteň, priateľka na telefóne či imigranti v lese, ale dá sa to prežiť. Na jedno pozretie. 60%.