...a jitra jsou zde tichá (1972)

Ruskú klasiku, ktorú som roky ignoroval som si už pri 70. výročí od ukončenia vojny nenechal ujsť a rád som mu dal šancu. Stopáž 188 minút! ma dosť zaskočila, ale ja mám výzvy rád. Veľké šance som filmu nedával, dosť som ho podcenil a aj preto ma výsledok milo prekvapil. Už počas filmu som často uznanlivo pokyvoval hlavou. Áno, chyby tu sú, propagandistické kecy, aj strihať by bolo z čoho, hlavne prvá hodina, ale akonáhle sa objavia Nemci a poručík vyberá z čisto dievčenského oddielu 5 dievčat, aby išli Nemcom naproti a zajali ich, je to fakt dobré. Z dvoch Nemcov je zrazu 16 a to je už nad ich sily. Alebo nie? Celá druhá polovica snímku sa odohráva v lesoch a hra na mačku a myš začína. Vydarila sa slušná atmosféra a tie akčné scény sú celkom fajn. Na nervy som bol akurát zo spôsobu akým míňali tak vzácne náboje. Občas som mal pocit, že náboje v ich zásobníkoch nemali konca. Napriek nedostatkom sa prikláňam k štyrom hviezdam . Trocha skrátiť, vystrihnúť propagandu a ostane super film o hrdinstve žien vo vojne. A jedného chlapa...70%.

Hořící sníh (1972)

Toto sa hodnotí ťažko. Snaha bola, ale film je dosť jednotvárny, pomerne rýchlo začína nudiť, pretože dej je príliš riedky. Zlá kvalita filmu odvysielaná na stv tomu tiež veľmi nepomohla a propagandistické reči idú občas na nervy. Jeden z tých slabších a priemerných ruských filmov, ktoré môžte v pohode vynechať. Lepšia kvalita by možno vylepšila dojem, ale nie oveľa. Videné na STV2 pri príležitosti 70. výročia od ukončenia 2. svetovej vojny. 50%.

Skrytá království (2014) (seriál)

"Z padajúceho žaluďa sa stáva meteorit. Z malého pramienka tsunami a každý nepriateľ je obor..." Absolútne úžasný 3-dielny dokument, ktorý na vizuálnej stránke zamakal tak, až to občas pripomína akčno-katastrofický film. Mnoho záberov je snímaných z pohľadu malých zvierat, preto nám všetko ostatné pripadá obrovské. Občas si filmári pomohli trikmi, ale výsledok je i tak výborný. K dokonalému vizuálu tvorcovia namixovali i skvelú zvukovú stopu a tak sa z padajúcich žaluďov stávajú letiace bomby, súboj chrobákov je ozvučený ako v rímskej gladiátorskej aréne a každý dopad zvieraťa či chrobáka doprevádza zvukový efekt. Naháňačka škrečka s jastrabom je natočená tak bombovo, že som sa zmohol len na otvorené ústa...Nemám čo vytknúť, niektoré zábery sú fakt nezabudnuteľné. Skvelá práca a zaslúžený plný počet. Videné na STV2. 100%.

Rodičovství (1989)

Celkom vtipné dialógy, zaujala najmä scéna s "baterkou", ale najviac je pre mňa film zaujímavý z dôvodu, že sa v ňom objaví ešte malý J. Phoenix a o niečo starší K. Reeves. Je to fajn, ale hranice priemeru neprekročil. 60%.

Útok na Bílý dům (2013)

Vzhľadom na Emmerichovu povesť tu americká vlajka neviala tak často, ako som si myslel. Je pozoruhodné, že v rovnaký čas vznikly dva filmy s rovnakým dejom. Na mňa lepšie zapôsobil film A. Fuqua s G. Butlerom, ale ani toto nebolo zlé. Emmerich zlákal nečakane veľké množstvo známych mien a mnohým z nich určite nevadilo, že jeho filmy nikdy nemali oscarové ambície. Film ma dlho nelákal, počkal som si na premiéru na tv Markíza. Trošku som ostal zaskočený, pretože z plagátu k filmu som si myslel, že J. Foxx je jedným z prezidentovej ochranky a on rovno druhý Obama...Celkovo slušná akčná jednohubka v istých momentoch pripomínajúca klasiku Smrtonosná pasca. Ch. Tatum sa pokúša i hláškovať, ale Willis je Willis...60%.

Otec vojáka (1964)

"Ty znaješ skoľka ja jechal? Ja jechal, jechal, jechal..." Sila tohto rusko-gruzínskeho filmu spočíva v hlavnej postave otca Giorgiho Machrašviliho. Gruzínsko a fúzy-to vám hneď musí napadnúť hyena Stalin, ale našťastie sa tu svine rodia len výnimočne. Žije tu mnoho dobrých ľudí a medzi nimi vyčnieva Giorgi ako malý Boh. Jeho lámaná ruština s gruzínskym prízvukom mi prirástla k srdcu a je väčšinou ľahko čitateľná aj bez titulkov. Dej filmu je úplne jednoduchý. Otec vycestuje za návštevou syna. Cestou vo vojnovom zmätku stratí stopu a je rozhodnutý narukovať, len aby mal väčšiu šancu stretnúť ho. Propagandistických rečí sa tu veľa nevošlo, preto film zbytočne nedráždi a celkom príjemne to ubehlo. Sila a dobrota otca je neskutočná. Pre ochranu hrozna sa neváha hodiť pod tank. "Što ty delaješ , ty durák?" Videné na STV2 pri príležitosti 70. výročia 2. svet. vojny. Film 80%.

Kdo to tam zpívá (1980)

Kedysi dávno to prebehlo ešte československou televíziou, ale vtedy som to veľmi nezachytil. Veľmi podarený film s neveľmi dlhý, má zaujímavé a vtipné postavy, z ktorých každá dostáva slušný priestor a po pol hodine je s nimi divák ako na jednej lodi, tu konkrétne autobuse. Starý autobus, alebo presnejšie povedané pojazdná kopa šrotu, vezie niekoľkých cestujúcich do Belehradu. Sledujeme len ich cestu a všetko, čo na nej zažijú, takže z tohto pohľadu ide o čistokrvnú roadmovie. Humor mi sedel, zopár krát som sa dobre zasmial. Občas film preruší pekná melódia a srbský spev v podaní cigánskej dvojice, ktorá je tiež súčasťou posádky. Vo filme hraje mnoho známych srbských hercov, ktorých ste určite videli v iných srbských filmoch. 80%.

Cigán (2011)

"Cigán sa tu bude mať dobre len vtedy, keď prestane byť cigánom..." Musím s istou ľútosťou oznámiť, že ide o jeden z najviac podhodnotených filmov na ktoré som na csfd natrafil. Naozaj 49% absolútne nezohľadňuje kvalitu filmu. Zahrňuje rasistický pohľad, pohŕdanie, nenávisť a celkovo všetko, čo s cigánmi súvisí, vrátane užívateľov, ktorí film vôbec nevideli a bezohľadne dávajú filmu odpad, len kvôli názvu Cigán. Sám nie som žiadny ich obdivovateľ, práve naopak, som voči nim veľmi kritický, no na druhej strane poznám kvalitný film a som ochotný načúvať aj cigánskemu príbehu. Hneď na úvod ma upútala nádherná hudba k filmu od V. Godára, ktorá by sa ani v hollywoode nemala za čo hanbiť. M. Šulík obsadil prevažne nehercov, ktorí ma však svojimi výkonmi udivovali a strčili do zadku aj profi hercov. Hlavná postava rezervy mal, ale výkon jeho nevlastného otca v zápornej roli bol výborný a presvedčivý. Príbeh bol zaujímavý, občas i vtipný a scéna vypočúvania na policajnej stanici bola určite inšpirovaná známou kauzou košických policajtov, min. ju veľmi pripomína. Táto scéna mohla byť vrcholom filmu, ale to by policajti museli hrať presvedčivo. Celkovo výborný film, len mu treba dať šancu. 80%.

Maratonci trče počasni krug (1982)

"Keď žiješ si vysoký. Keď umrieš si dlhý..." Celkom fajn čierna komédia s množstvom dobrých hlášok. Herci občas komediálne zbytočne prehrávali, čo malo často opačný efekt, ale celkovo mi balkánsky humor sedí. Nejak mi vadil ten "gangsterský" záver, preto priemer. 60%.

The Living and the Dead (2006)

"Otec nie je doma! Teraz sa o teba postarám ja, mama..." Ako píšu viacerí, zaradenie do kategórie horor nie je úplne presné. Ide skôr o psycho drámu, ktorá v istých momentoch pôsobí na diváka veľmi účinne. Niektoré zrýchlené zábery a psycho nálada schizofrenického syna Jamesa veľmi pripomínajú niektoré momenty z filmu Requiem za sen. Ide o filmy z podobného súdka, ktoré dokážu mrazivo zapôsobiť. Výkon chorého syna je pozoruhodný a celý film stojí na ňom. 70%.