Suite Française (2014)

"Ešte sa stretneme, ale už nebudem vojak. Ani ma nespoznáš..." Zdá sa, že belgický herec Matthias Schoenaerts vo filme Býčia šija poriadne zaujal a jeho kariéra odvtedy stúpa len nahor. Väčším lákadlom bol pre mňa Tom Schilling, ale nedostal veľa priestoru, aj keď je jeho postava pre vývoj filmu veľmi dôležitá. Sme vo vojnovom žánri, ale pravdepodobne si viac fanúšikov nájde v ženskom publiku. Ja s kombináciou romantiky a vojny nemám vôbec problém, napr. posledne videný Birdsong bol fantastický film. Film je dobre spracovaný, má solídnu predlohu a výborné herecké obsadenie. K.S. Thomas hraje poriadnu mrchu a úchylného zmrda si zahral i T. Schilling. Všetku pozornosť však na seba právom strháva presvedčivý a sympatický M. Schoenaerts v roli nemeckého dôstojníka a šikovná M. Williams známa z filmu Bluie Valentine. Love story je možno príliš silné označenie, pretože ich vzťah je príliš krátky, komplikovaný, utajovaný, prerušovaný..., ale i takto to v živote chodí a aj preto je uveriteľný. Kto čaká akciu bude sklamaný, zaznie tu len pár výstrelov, ale milovníci kvalitných drám a hereckých výkonov si prídu na svoje. 80%.

Grizzly zabiják (2015)

Hneď po Backcountry som dostal chuť na ďalší grizzly príbeh. Tento je o poznanie ľahší, ale hviezdne obsadený. Vzhľadom na obsadenie by som čakal o niečo reálnejšie prevedenie, ale poteší hlavne fakt, že rozzúrený grizzly je tu častejšie, než je v podobných filmoch zvykom. V úvodných scénach je strih dosť neprehľadný, ale v závere sa to zlepší a grizzlyho tu máme v plnej paráde. Najtrápnejšie na tom je, že títo "super poľovníci", ktorí strieľajú letiace vtáky nedokážu trafiť toto hovädo na 20 metrov...Moja 7 ročná dcéra, ktorá sa náhodou trochu mihla pred tv si to ihneď všimla a pýta sa ma: "Tati, a prečo stále strieľajú do konárov a vetvičiek?" No, to by som i ja rád vedel, ale najskôr preto, že po úspešnom zásahu by film nemohol mať 90 minút. To, čo dokázala hlavná postava v závere s nožom nedokázal ani Winettou... Tam kde zlyhá 20-30 výstrelov, tam zaberie jedine dobre nabrúsená dýka...Mám rád tento typ dobrodružných filmov, ale chcelo to reálnejšie uchopiť. Treba to brať s veľkou rezervou a potom si film užijete. 60%.

Backcountry (2014)

"Načo sme tu išli?" Backcountry patrí do skupiny filmov, ktoré za pomerne malý rozpočet dokážu navodiť dosť nepríjemný pocit. Po nízkorozpočtovej Záhade Blair witch vás po tomto filme znova veľmi dlho nebude lákať do lesa. Viac ako polovica filmu je pomerne pokojná, iba sem tam preblesne nejaký náznak nebezpečenstva, ale až samotný záver s vami poriadne zamáva. Útok medveďa je dosť realisticky natočený. Osobne by som nedokázal kľudne spať v stane na mieste, kde sa medvede križujú úplne bežne. Určite by som tam mal oheň ( zvieratá sa ho boja) a v momente keď ráno medveďa zbadal, mal čo najrýchlejšie rozpárať nožom opačnú stranu stanu a pokúsiť sa ujsť. V stane sa veľmi neubrániš, v lese máš aspoň nejakú šancu kľučkovať pomedzi stromy a možno sprejom aspoň na chvíľu spomaliť prenasledovanie. No, nechcel by som byť na ich mieste... 80%.

Nezlomný (2014)

Žeby po Kathryn Biegelow prevzala štafetu chlapských filmov Angelina? Už jej drsný výlet na Balkán vo filme V zemi krvi a medu ma zaujal a na tento film som sa tešil ešte viac. Film sa Angeline opäť vydaril a znova nechápem tie nízke hodnotenia. Že scény na mori boli nudné? Osobne som to videl ako to najlepšie na filme, milujem filmy o prežití. Úvodná prestrelka výborná a dráma v zajateckom tábore veľmi slušne zobrazená. Veľká časť filmu sa výrazne podobá nizkorozpočtovému filmu Against the sun .Rád by som si prečítal aj knihu, dúfam, že sa k nej raz dostanem. Aj keď je film z vojnového obdobia, rozhodne sa nejedná o typického zástupcu žánru a v pohode ho zvládnu aj diváci, ktorí sa vojnovému žánru vyhýbajú. O čosi viac scén by som rád videl s Olympiády v Berlíne a niektoré prestrihy a spomienkové scény by som urobil inak alebo zoradil v inom poradí. S malými zmenami by som filmu dal i plný počet. Takto silné štyri. 80%.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Dosť rozporuplný film, od ktorého sme si iste všetci sľubovali viac. Mám rád filmy R. Scotta a jeho historické a sci-fi obzvlášť, ale tu akoby išiel na pol plynu. Herci, kulisy, triky, atmosféra...to všetko je ok, ale film mal predsa stáť na vzťahu a rivalite dvoch "bratov", aspoň tak to bolo prezentované cez trailer. Film však ich vzťah rieši len veľmi okrajovo, spoločných scén majú Bale s Edgertonom minimum a to bola veľká chyba. Obsadenie S. Weaver tiež pôsobí ako zlý vtip. Tých pár sekúnd mohla odohrať aj moja mama. Najviac sa vydarilo desať egyptských rán. Hneď tá úvodná scéna s útokom krokodílov je super. Je to veľkofilm ako sme si od R. Scotta predstavovali, jeho rukopis je čitateľný, filmu však chýba hĺbka a emócie. Už tradičným postupom je u Scotta vydanie rozšírenej verzie, ktoré môže pohľad na film zmeniť. Zatiaľ trochu sklamanie, neskôr ak sa dlhšej verzie dočkáme hodnotenie možno dvihnem. Možno. 60%.

Sousedská hlídka (2012)

Od účasti až trojice! známych vtipálkov akosi automaticky očakávate sprchu humoru. Tá sa bohužiaľ nedostaví. Scenár nie je bohviečo, ale pri troche snahy by sa z toho dalo niečo vytrieskať. Očividne sa však nikto nesnažil. Sci-fi prepojenie beriem, ale hlavne od účasti Bena Stillera som si sľuboval podstatne viac. Slabý priemer na jedno pozretie, ktoré rýchlo vyfučí z hlavy. 40%.

Smolaři (2009)

"Tvoj otec je cvok a celá tvoja rodina je odpad!..."Toto je dosť divoká jazda a exkurzia do fakt divnej, jemne povedané šibnutej rodiny, ktorá rozhadzuje peniaze len na chlast a tabak párty...Vyrastať v takomto prostredí alkoholikov, to ťa musí buď poznamenať na celý život alebo musíš urobiť nejaký zásadný krok, ktorý to všetko zmení. Film na tému alkohol zo sebou väčšinou prináša i nejaký ten humor a tu sa zopár scén celkom vydarilo, ale viac je takých pri ktorých vám smiech ani nenapadne a neviete či tú bandu alkoholikov ľutovať alebo nakopať do zadku. 80%.

Proti zdi (2004)

Nemecký film je v posledných rokoch veľmi silný a často mi prináša radosť a silné filmové zážitky. Radosť z kvality filmu si užije väčšina divákov, no neviem koľkým sadne pochmúrny príbeh o dvoch samovrahoch. Turkov je v Nemecku viac než by si sami Nemci priali a tento príbeh je čisto z tejto tureckej komunity. Atmosféra filmu je dosť silná a veľmi jej pomáha hudba od Depeche mode. Akokoľvek divne to znie, skladba I Feel you výrazným spôsobom vyzdvihla samovražednú scénu s úvodu filmu. Tá istá skladba zaznie ešte raz v druhej polovici filmu a zapadla rovnako dobre. Nemá cenu dej filmu podrobnejšie rozoberať, povedzme len, že dvaja samovrahovia k sebe hľadajú cestu...Kamarátka z Istanbulu mi veľmi pripomínala Salmu Hayek. Hlavný predstaviteľ Birol Unel pôsobí veľmi presvedčivo a sympaticky a podľa vizáže by som ho na Turka nikdy netipoval. Každopádne silná a trochu depresívna love story. 80%.

Garda (2015)

Súhlasím s Volodimirom2, ale ja oceňujem aj snahu. Potrebujeme zúčtovať minulosť a prejaviť trocha sebareflexie. Urobilo sa veľa chýb v dobe, v ktorej ich robili všetci, ale nad nami sa navyše vznášal tieň Hitlerovho spojenca. Od dokumentu som čakal hlavne archívne zábery a detaily z prostredia Hlinkových gárd. Čiastočne to vyšlo, ale mal som pocit, že sa dokument až príliš venoval Čechom, Homolovmu puču, ich vyháňaniu zo Slovenska, rozbitiu Československa...Áno, to všetko spolu súvisí, to všetko ma zaujíma, len od dokumentu s názvom Garda akosi automaticky očakávam len a len túto tému. Je jasné, že na ploche 70 minút je ťažké povedať všetko, preto pre doplnenie odporúčam určite lepší dokument , navyše kolorovaný! Povstanie Slovensko 1939-1945. Čo ma pozitívne prekvapilo bol pomerne kvalitný záznam zo súdneho procesu vo veci - vraždy v Kremničke. Výpoveď svedka bola mrazivá a z jeho úst vychádzali slová, pri ktorých si viete úplne presne vybaviť tú strašnú atmosféru a chaos. Je tu aj pár zaujímavých záberov ako Tiso vo väznici, ale určite ich máme oveľa viac. Preto sa pýtam prečo pán Ostrochovský neurobil ešte jeden diel? Dokument ok, ale o gardách vám nepovie ani zďaleka všetko a celkovo som mal pocit, že dokument je o všetkom, len nie o gardách...Slabšie štyri hviezdy, ale chápem aj priemerné hodnotenia. 70%.

Speer a Hitler (2005) (TV film)

Dokument Speer a Hitler je takou nadstavbou alebo voľnejším pokračovaním 3-dielneho seriálu Speer a Hitler. Nesie sa v tom istom duchu, robil ho rovnaký režisér a rovnako ako aj v seriály tu vystupujú Speerove deti, dnes už dôchodcovia. Venujeme sa hlavne obdobiu, keď Speer opustil brány väznice a vracia sa domov. Niektoré dialógy alebo kratšie scény sa opakujú, pretože už boli použité v spomínanom seriály s rovnakým názvom. To však vedia iba tí, ktorí ho videli. Dokument mapuje isté obdobie Speerovho života, ale občas sa vrátime do minulosti, bez ktorej by Speer nebol Speerom.