Varšavské povstání (2013) (TV film)

Úvod, ale kľudne i celý dokument by som pustil žiakom na základných školách. Nám komunisti vtĺkali do hláv, že Poľsko napadlo Nemecko, ale je to iba polovičná pravda. Na rozpútaní vojny má veľký podiel i Rusko, ktoré napadlo Poľsko spolu s Nemeckom a hneď na to sa pustili do Fínov. Samozrejme zbrojili vo veľkom rovnako ako Nemci. Dokument Zomrieť pre Waršavu vzdáva hold obetavým Poliakom, ktorí síce nenávideli Rusov (a nenávidia dodnes) a posmešne ich nazývali "spojencami spojencov" , no s blížiacou sa Červenou armádou akosi očakávali pomoc. Stalin mal však iné plány...Dokument obsahuje množstvo dobového materiálu, pretože sa točilo vo veľkom a ľudia verili v dobrý koniec. Peklo , ktoré prišlo však nečakal nikto. Stalin pred Waršavou zastavil a spokojne sa prizerali ako Nemci likvidujú povstalcov a nakoniec i celú Waršavu. Tú takmer zrovnali zo zemou...Stalinova vychytralá taktika iba potvrdzuje, s akým hajzlom mali do činenia Churchill a Roosevelt. Po "oslobodení" sa i vlády v Poľsku chytili komunisti a vo Waršave až do prevratu nebol žiaden pamätník pre 180 000 padlých...Výborný dokument, po ktorom budete preklínať meno Stalin. 100%.

Norimberk: Nacisté před tribunálem (2006) (seriál)

Albert Speer: "Som rozhodnutý priznať spoluzodpovednosť. Vzhľadom k závažnosti obvinení si dejiny žiadajú proces a ja to chápem. O mojom osude si nerobím žiadne ilúzie..." Tento na pohľad sympatický nacista sa od všetkých ostatných výrazne líšil. Už na procese dokázal, že medzi tou zberbou je jediným slušným človekom. Hovorí sa, že vďaka jeho výborným organizačným schopnostiam ako minister zbrojenia predĺžil vojnu o 2 roky! Tento sčasti hraný dokument si zobral pod drobnohľad trojicu Speer, Goring, Hess. Goringovu story už poznám dokonale i z iných dokumentov, ale hlavne Hess pôsobí dodnes záhadne, preto ma po Speerovi zaujímal hlavne on. Šikovný a pozerateľný hraný dokument pri ktorom si tvorcovia dali veľmi záležať na tom, aby dialógy boli čo najbližšie realite. Kvalitný počin od BBC. 80%.

Speer a Hitler (2005) (seriál)

"Vy Rusi ste predsa taktiež čítali Hitlerov Main kamf, keďže vyšiel pred rokom 39, v dobe keď ste podpísali pakt o neútočení..." Film o najsympatickejšom a najrozumnejšom nacistovi, ktorý v Norimbergu ako jediný oľutoval svoju minulosť a bol pripravený za to niesť zodpovednosť ma lákal už dlho. Túto dokumentárne pojatú drámu som konečne mohol vidieť na STV2. Netušil som, že celý 3-dielny film je z Norimbergu a jeho mega procesu a iba prestrihmi a spomienkami sa vraciame v čase. Odhalíme Speerov rodinný život, jeho stretnutia s Hitlerom i jeho pobyt v Norimberskom väzení, kde je spolu s ostatnými nacistami a samozrejme je tu samotný súdny proces. Film je občas prerušený rozhovormi so Speerovými skutočnými deťmi, dnes už dôchodcami. Veľmi ma zaujalo, že jeho syn, rovnako s menom Alebert Speer je tiež architekt...To som nevedel. Film sa snaží byť hodnoverný a o postave A. Speera sa dozviete všetko podstatné. 80%.

Po dlouhé noci den (2011)

"Za nucené práce jsem byla odškodňena. Dostala jsem 90 000 korun." Kiežby bol každý aspoň takto odškodnený, ale obávam sa, že nie každý sa k peniazom dostal, navyše výška odškodného je u nás dosť smiešna. Nemci si ľudí na prácu zbierali po celej Európe a s blížiacim sa koncom vojny ich potreba iba rástla. A. Speer dokázal výrobu zbraní a techniky výrazne pozdvihnúť i v momente, keď si spojenci mysleli, že nemecký zbrojný priemysel je v troskách. Nemci zúfalo potrebovali pracovnú silu, ale na druhej strane nepochopiteľne neváhali zabíjať milióny v koncentrákoch. Toto nepochopím... Iste, aj tu sa pracovalo, ale zďaleka nie všetci. Státisíce i milióny by Nemcom bozkali nohy, aby mohli pracovať a nemuseli hneď po vystúpení z vagónov putovať do spaľovní... V dokumente máme zopár postáv, ktoré prežili práce v Nemecku a s každou strávime trocha čase. Najsympatickejšia mi bola pani z Ukrajiny, ktorá po dlhých rokoch našla hrob svojho brata. Tá scéna ma dojala k slzám. To boli skutočné slzy, nie filmové...80%.

Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel (2010)

Pokračovanie Elitnej jednotky v kvalite nepoľavilo a ponúka nám opäť nelichotivý obraz prepojenia politiky a kriminality v Rio de Janeiru. Nečakajte žiadnu bláznivú akčnú jazdu, napokon ani prvý diel taký nebol, Je to opäť vážna dráma o tom, že pod lampou je najväčšia tma. Atmosféra a uličky chudobných slamov idú v ostrom kontraste s prepychom a nahrabanými peniazmi politikov a mafiánov. Hlavný záporák ovládajúci celé slamy bol slušný hajzel, preto trochu zamrzí záver, v ktorom tvorcovia nevenovali pár sekúnd jeho poprave. Je to iba detail, inak fakt spokojnosť a ak raz vznikne Elitná jednotka 3, rád si to pozriem. Prvý diel vyšiel na dvd, dúfam, že sa nájde niekto, kto vydá aj ten druhý. 80%.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Toto chce poriadne nervy...Neviem či túto úchylnú hovadinu niekto plánoval zabaliť do akože "umenia" , pretože ja som tu žiadnu kvalitu nenašiel. Ak bolo úlohou šokovať, tak bravó- plný zásah, ale o filmovej kvalite sa nebavme, tu ju ťažko hľadať. Priznávam, že takú 1/3 filmu som prebehol iba s ovládačom v ruke, fakt som na to nemal nervy. Úchylné dialógy , ktoré vychádzali z úst pomerne vysoko vzdelaných ľudí ma k smrti vytáčali. Keď je človek hovädo, tak nech tak aj vyzerá, správa sa a komunikuje. Toto stretnutie úchylných intelektuálov je miestami neznesiteľné. Tí sú tak vzdelaný, že keď jeden z nich ospevuje chuť hovna, tak si ostatní neváhajú naložiť plné taniere a ešte to vychvaľovať do neba. Prečo to nežerete každý deň? Okolo podobných fekálnych a sexuálnych scén sa točí celý film a nemám chuť ho na plné ústa rozoberať, pretože by to cenzúra csfd musela iba zmazať. Nechal som sa zlákať vojnovým obdobím a hudbou E. Morriconeho. S utrpením som sa dostal k záveru, kde som čakal aspoň nejaký šokujúci zvrat, alebo krvák ale nič. Okrem trápne umelých obrých penisov a trocha kriku tu v závere nie je dokopy nič. Úchylná chujovina od začiatku do konca. 20%.

Vlasovci (2015) (TV film)

"Nemecké zbrane, nemecké uniformy, ale rozprávajú rusky..." Musím pochváliť tento vyčerpávajúci dokument, ktorý za necelých 60 minút dokázal povedať všetko podstatné a vysvetliť divákom, kto bol generál Vlasov, prečo prešiel k Nemcom, prečo nenávidel ruský politický režim, ako vznikla ruská oslobodzovacia armáda, ako sa zapojila do Pražského povstania i ako nakoniec skončil. Z môjho pohľadu ide o najrozumnejších ľudí, ktorí už vtedy mali jasno v tom, čo mnohým nedošlo ani dodnes a to, že Rusi na čele so Stalinom boli pre Vlasovcov podstatne väčšie zlo ako Nemci a Hitler. Dokument obsahuje množstvo zaujímavých dobových materiálov a hoci musím povedať, že niečo som už z toho videl, tak tu ich máme prehľadne zostrihané, pekne pohromade a aj divák, ktorý sa v dejinách príliš neorientuje dostane pekný a ucelený výklad na tému Vlasovci. Osobne mi ich bolo a je veľmi ľúto, podobne smutne skončili aj ruský kozáci. Z dnešného pohľadu by malo byť omnoho jasnejšie o čo im vtedy išlo, no ľudia v tej dobe nerozumeli rečiam, že Vlasovci budú síce bojovať s Nemcami, ale budú bojovať i proti sovietskemu režimu a vyčistia Rusko od komunistov. Pre ľudí v Pražskom povstaní boli nápisy na tankoch "Smrť Hitlerovi, smrť Stalinovi" poriadne mätúce. U mňa asi jediný vojaci, ktorí presne vedeli čo a jak, ale boli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a ostali nepochopený a nepodporený. Bohužiaľ. Dokument excelentný, vyčerpávajúci. 100%.

Bojovali za vlast (1975)

"Gospodin nenechaj ma umrieť..." Myslel som, že všetko zásadné na tému vojnový film som zo ZSSR už videl, ale toto mi nejako ušlo. Alebo presnejšie vedel som o ňom, ale myslel som, že je to jedna z tých sovietskych sračiek. Zbadal som však meno Bondarčuk a bolo rozhodnuté. Film má poctivú stopáž, niektoré scény najmä bombardovacie sú skvelé, ale najviac ma zaskočili dialógy, ktorých je tu pomerne dosť, ale sú skvelé a takmer bez zbytočných propagandistických kecov. Rieši sa tu život bežného vojaka na fronte, kde každý z nich prežíva svoje problémy a minipríbehy. Vtipné momenty sa myslím vydarili, vždy keď sa ozýval chlapský smiech, smial som sa s nimi. Vnútorné dialógy mi nevadili a najviac sedeli Bondarčukovi pri scéne, kde ho raneného z obrovského krátera ťahá mladá sestrička. Malý počet hodnotiacich ma trochu prekvapuje. ale som rád, že som mu dal šancu a svoju kvalitu si film obhájil. Videné na STV2 pri príležitosti 70. výročia od ukončenia 2. svetovej vojny. 80%.

Příběh opravdového člověka (1948)

"Takým ako ty nemožno klamať. Budeme rezať..." 18 dní sa plazil z nemeckého týla a dokázal sa zachrániť. Nie preto, že mal šťastie, vôľu alebo vnútornú silu, ale preto, že je sovietsky človek... Príbeh letca Meresjeva som ešte donedávna poznal iba z vtipného rozprávania Milana Pitkina . Lákal ma ten Meresjevov príbeh a je to aj Pitkinovým humorom, takže som si ten film musel pozrieť. Sám o sebe je to príbeh hodný filmového spracovania, to bez debaty, ale komunistická propaganda z neho miestami urobila nechutný brak. Dialógy ako "ja nie som obyčajný človek- ja som sovietsky človek" alebo "bol to ozajstný človek-boľševik" mi trhajú žily. Dúfam, že sa raz dožijeme nejakého solídneho spracovania, pretože tento príbeh by si to zaslúžil. Pochváliť možno aj fakt, že film vznikol 3 roky po vojne. Spracovanie po všetkých stránkach iba priemerné. 60%.

Sedem svedkov (1967) (TV film)

Veľmi silná slovenská herecká zostava sa zišla v podarenej kriminálke, ktorá si v pohode vystačila s jednou miestnosťou, dvoma vyšetrovateľmi (Mistrík, Muller) a siedmimi svedkami jednej udalosti, pri ktorej zomrela jedna žena. Solan sa šikovne vyhol "súdruhovaniu" i propagande a sústredil sa na čistú prácu vyšetrovateľov. Miestnosť takmer neopustíme, dvere sa otvoria iba do chodby čakárne. Každý svedok je iná povaha, film stojí len na hereckých výkonoch a dialógoch, preto nemusí sadnúť každému. V závere potešila účasť Viery Strniskovej. Na tv film veľmi slušné. 80%.