Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Po záverečných titulkoch som sa zmohol len na ufff..., kurva, to bola jazda...Nehovorím, že Mad Max je najlepší film za posledné roky, ale ak sa na to pozrieme cez žáner, tak ano. Tak nadupaný akčný film tu nebol už roky. Film obsahuje skutočne iba pár minút, v ktorých môže divák rozdýchať akčnú nálož. V traileroch býva často nasekané takmer všetko a diváka už vo filme nemá čo prekvapiť. Tu však má režisér v zálohe ešte tony špičkového materiálu. Osobne ma lákala skôr Ch. Theron a to som pred zhliadnutím netušil, že tu má min. rovnaký priestor ako Max, ak nie viac. Jej postava Furiosa je pravá hviezda filmu. Bol to jej plán, jej útek a jej vyzbrojená a obrnená mašina. Po tomto filme je mi cťou posunúť Ch. Theron na 1. miesto v mojom osobnom rebríčku naj herečiek. Táto non-stop naháňačka či reklama na strojárenský a automobilová priemysel je neskutočná akčná jazda, ktorá sklame iba diváka, ktorému je akcia cudzia. 100%.

Transcendence (2014)

Lákavému obsadeniu som neodolal, hoci mi to trvalo. Hoci som nečakal žiadne mega umelecké dielo a dostal som iba pozerateľné sci-fi, nemôžem tvorcom uprieť snahu. Film možno podáva informácie zbytočne komplikovane, pretože vo svojej jednoduchosti ide len o ďalšiu variantu na príbeh o tom, ako sa ľuďom môžu vymknúť stroje spod kontroly. Zahrávanie si s postavou J. Deppa bolo dobrým ťahom , divák netuší či stojí na strane dobra či zla, ale inak ma film veľmi neprekvapil. Priemerné spracovanie s kvalitným hereckým obsadením, to tu mávame dosť často a začínam si na to zvykať. Deppova filmová partnerka R. Hall mi často pripomínala Scarlett Johansson. 60%.

Pod klenbou stromů (2013)

Užívateľ Big Bear ma na film upozornil a po krátkom prečítaní obsahu som si hovoril, že toto bude super. Mám rád malé filmy a viac ako akčné scény si cením hodnovernosť. Vedel som, že príbeh zostreleného pilota ma zaujme, ale... Režisér mal síce dobrý nápad, no nestačil ho celkom využiť. Celý film je takmer bez slov a dobrá správa je, že k nemu vôbec nepotrebujete titulky. Fakt úžasná je zvuková stopa, tá tu má veľký význam a je skvelá. Prúser však nastáva ak chceme od filmu nejaký príbeh. Niečo síce dostaneme, ale príbehom by som to veľmi nenazval. Nekonečné túlanie sa po lesoch trebalo niečím oživiť. Aj obyčajné naberanie vody mi prišlo zaujímavé, len film potreboval takýchto scén viac. Keď sa objavil Číňan, čakal som oživenie a aspoň nejakú komunikáciu, ale opäť si vystačili takmer bez slov. Osobne by som rád videl scény, kde by si pilot napr. rozložil veci, ktoré mu ostali na prežitie, nejaký stret so šelmou v džungli, prípadne nejaká malá akčná scéna. Stačila občasná zmena tempa, pretože film trpí hlavne jednotvárnosťou. Záver výborný, film na pozretie fajn, ale celkovo ide skôr o premárnenú príležitosť a podobný Herzogov Temný úsvit mi je predsa len bližší. 60%.

John Wick (2014)

K. Reeves sa ukázal v dobrej forme , už som ho dlhšie nevidel. Jeho posledné filmy dieru do sveta neurobili, ale drsný akčňák si vždy rád pozriem. John Wick môže byť pre niekoho akčná bomba, ale film má aj mnoho chýb. Okrem toho, že tvorcovia nepoznajú hranice reality mi najviac vadila zkratkovitosť a priamočiarosť snímku. Manželka, pohreb a pes sú tu iba na to, aby mal J. Wick dôvod lámať krky. Akčné scény sú super, obsadenie tiež a dokonca i to Wickove auto som žral, ale nejaký hlboký filmový zážitok nečakajte a ani ho nehľadajte. Drsná akčná jednohubka, nič viac nič menej. 70%.

Frajeři ve Vegas (2013)

Zišla sa tu slušná partia, DeNiro a Freeman boli pre mňa najväčším lákadlom. Popravde moje očakávania neboli veľké a zhruba som dostal, to čo som očakával. Príjemne strávený čas s top hercami, ale o nejakom chytrom a super zábavnom filme nemôže byť ani reč. Keby som vedel, tak si k filmu nalejem zopár poldecákov . Ten film si to pýtal a možno by som v lepšej nálade hviezdu pridal. 60%.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Toto nové spracovanie Drakulu nieje tak úbohé ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Osobne som neočakával nič moc, ale kámoš do mňa rýpal dovtedy, až som filmu nedal šancu. Predpokladal som dobre, že viac ako priemer nečakám, ale uznávam, že k spokojnosti nechýbalo mnoho. Neviem či fandov filmu poteším alebo naseriem, ale problém nebol v peniazoch. Hlavný predstaviteľ má charizmu, atmosféra filmu celkom ušla, ale dobré momenty i dialógy pôsobia skratkovito a režisér sa stále rýchlo ponáhľal ukázať, čo dokázal urobiť s trikmi a digitálnymi efektami. K spokojnosti stačilo "iba" spomaliť tempo rozprávania , pridať postavám hĺbku, viac rozvinúť zaujímavé dialógy, pridať filmu tak 20-30 minút naviac, prípadne nejakú zaujímavú postavu. Žiadnu akčnú scénu naviac film nepotreboval, materiál tu bol a stačilo to len správne ukočírovať a dať filmu tú správnu formu. Premárnené šanca. 60%.

Můj otec je šílenec (2012)

Malarkeyho 5 hviezd ma navnadilo, ale i tak som k tomu pristupoval opatrne, pretože upútavky na Markíze ma až tak nenadchli. Nakoniec sa z toho vykľul zvláštny hybrid , ktorý by mal byť komédiou, ale prisahám, že som sa zchuti nezasmial ani raz. Slabý úsmev spočítam na jednej ruke. Prevažná väčšina vtipov je absolútne stupídna a bohužiaľ mi došlo, že aj takýto je A. Sandler. Reči o tom, kto si práve prdol, kto si vyhoní pri pohľade na 80 ročnú starú babu ma skôr otravovali a prevažnú časť filmu som sa nestačil čudovať, čo za ko..tinu vlastne sledujem. Začal som, tak som to so zaťatými zubami dosledoval, ale som skôr znechutený. Sandlerove komédie Click, 50x a stále prvý raz, a naposledy Skús ma rozosmiať boli vtipné a úspešné aj vďaka tomu, že tam nebol ten prízemne trápny humor. Dabing na Markíze tomu tiež veľmi nepomohol, hlas P. Kočiša Sandlerovi nesedel. U mňa prúser. 40%.

Očista: Anarchie (2014)

Ako som písal pri úvodnom filme, tento príbeh by sa dal prerozprávať snáď 1000x a stále inak, preto je veľká pravdepodobnosť, že séria bude pokračovať. S pokračovaním Očisty som spokojný, dostal som presne to, čo som očakával. Je to nenáročná , klasická vyvražďovačka a revenge movie, ktorá mnohých asi veľmi nenadchne, ale obidva filmy stoja na dobrom základe s nápadom o jednom dni v roku, kedy je všetko dovolené. Snáď si séria aj v ďalších pokračovaniach udrží aspoň takúto kvalitu a vyhne sa samoúčelnému krviprelievaniu ako pri upadajúcej a pre mňa už dávno mŕtvej série Saw. Slabé štyri hviezdy. 70%.

Vojna a mír (1965)

Úvodný diel o dĺžke 125 min. na mňa pôsobil strašne rozťahane a fakt sa tu toho mnoho neudialo. Fungujú hypnotické scény s vnútornými monológmi o živote a smrti , ale celý čas som sa neubránil dojmu, že minimálne v tom prvom diely bolo rozhodne z čoho strihať a skracovať. Dobrý rozbor postáv i kvalitné akčné scény , to sú silné stránky filmu. Naopak rozťahanosť a z dnešného pohľadu dosť naivné dialógy medzi zaľúbencami mi dráždili oči aj uši. Bondarčuk to myslel dobre, len to chcelo menej hrania sa na filmových bohov. Akčné scény hlavne v 3. a 4. diely to je niečo neuveriteľné a v dnešnej dobe už nereálne. Tisícky komparzistov, obrovské a široké zábery, stovky koní, oheň, dym, chaos...Kurva kto by to dnes zaplatil? V bojových scénach je poznať skúsenosti, ktoré Bondarčuk zúročil pri podobnej téme - filme Woterloo. Množstvo hluchých miest a dĺžka filmu mi neumožňuje dať plný počet. Nanovo zostrihať, skrátiť, obraz zreštaurovať a bola by to bomba. Takto "iba" 80%.

Chart Show (2014) (pořad)

Ja som si Chart show celkom obľúbil. Adelu Banášovú mám úprimne rád a jej humor mi je strašne blízky. Relácia ako celok má samozrejme chyby, rebríček piesní je veľmi subjektívny, zostavený z pohľadu inak skúseného hudobného odborníka J. Čurného. Mám rád debaty okolo piesní, kde sa vraciame v čase a spomíname na hity na ktorých sme vyrástli. Spomínané, dosť kritizované silvestrovské vydanie som nevidel, ale v týchto novších častiach je mnoho hostí i z českej strany, rovnako piesne sú vyberané dobre a je to výber hitov, ktoré kedysi v Československu vládli. Hovorím však na rovinu, že ak by to nemoderovala Banášová tak by som to asi nesledoval. Takže chápem hodnotenia tých, ktorým je Adelka ukradnutá. Ja som spokojný, až na tie reklamy, ale pozerám na až na druhý deň cez archív, takže reklamy neriešim. 70%. Adela 100%.