Podraz (1973)

Veľmi príjemná podívaná, obzvlášť na duo Redford - Newman. Skvelá réžia, aj dobová atmosféra, no dej je pre dnešného diváka trochu príliš priamočiary. Verím, že keby Podraz vidím pred takými 30-40 rokmi, bol by som ohúrený každou zložkou filmu. Takto som si "len" príjemne oddýchol u klasiky.

Statečné srdce (1995)

Po ďalšom zhliadnutí po dlhočizných rokoch musím ubrať hviezdičku. Statočné srdce je predsa len ponekud patetický, gýčovitý, a predovšetkým príliš dlhý film.

Výchozí bod (2014)

Silný a nápaditý snímok, ktorý prichádza so zaujímavými ideami v neotrelom prevedení. Diváka núti zamyslieť sa, netlačí na pílu, a ponúka originálny pohľad na odveký boj veda vs. viera.

Nouzový východ (2008)

Mendes by sa mal držať takých príbehov, akými sú práve Revolutionary Road a Americká krása, príbehov o zmysle života, konformite, o hľadaní svojho miesta. Pretože tu sa ukazuje jeho majstrovstvo. Spolu s Newmanovou emocionálnou hudbou sa z takýchto filmov stáva nezabudnuteľný zážitok.

Steve Jobs (2015)

Až prekvapivo komplexný pohľad na Jobsov charakter, o to zvlášť, že sa príbeh odohráva v troch dejstvách a s minimálnym časovým rozpätím, vždy pred dôležitou prezentáciou. Veľa však robí aj dialógový virtuóz Sorkin, ktorý zas raz nesklamal. Fassbender je tu mimochodom perfektný.

Spotlight (2015)

Precízna novinárska dráma, ktorá baví každú minútu vďaka závažnosti svojej témy, fantastickému obsadeniu a réžii. Kiežby sa v dnešnej dobe točí viac takýchto dôležitých, dokonale obsadených a zahraných snímkov, bez zbytočného pátosu či ždímania emócií.

Aladin (1992)

Ani som nečakal, že si ešte dokážem užiť animák natoľko, ako som si užil Aladina. Toto je však Disney v top forme, s nádhernou animáciou, prekvapivo (pre mňa) znesiteľnými muzikálovými scénami a džinom v podobe Robina Williamsa, ktorý popúšťa uzdu svojej fantázie a dáva vyniknúť svojmu komediálnemu talentu.

Serpico (1973)

Vynikajúca dráma o neúplatnom policajtovi, ktorý sa len snaží robiť svoju prácu poctivo. Zaujímavý námet, ktorý ťahá hore už tradične neprekonateľný Pacino.

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

Toto je takmer dokonalá adaptácia moje najobľúbenejšej detektívky. Nielenže sa do bodky drží predlohy, ale tón všetkých troch dielov je nepríjemne pochmúrny, depresívny a temný, teda presne taký, aký má byť. Napätie je prítomné od prvej minúty, herci sú fantastickí, a ja mám opäť chuť si prečítať niečo od kráľovnej žánru.

Útěk ze Sibiře (2010)

Útek zo Sibíri je bezpochyby kvalitný film, ktorého však najväčší problém spočíva v obsiahlosti látky. Tá cesta cez Sibír, mongolskú púšť, Tibet, Himaláje až do Indie sa nedá vtesnať do dvojhodinového filmu tak, aby pôsobil konzistentne. A teda tak ani nepôsobí. Niektoré silné scény striedajú slabšie, rovnako sa aj prostredia menia prirýchlo a divák je svedkom vyseknutých častí cesty, pričom prechod cez Himaláje je vynechaný už úplne. Napriek všetkej kritike však herci držia tento film pokope, a na zábery tej veľkolepej prírody je radosť sa pozerať. Slabšie štyri hviezdy.