• Krátkometrážní
  • Hudební

Planet of the Humans (2020)

Je neuveriteľne kontraproduktívne míňať všetku energiu a čas do hádania sa o to, ktorá energia je viac ekologická a ktorá menej, keď problém je úplne inde. Je ním šialene rozbehnutá mašinéria nadvýroby, spotreby a preľudnenia. Riešením nie je debatovať o tom, či všetky tie k životu nepotrebné, energiu pohlcujúce zbytočnosti, nasýtime energiou zo solárnych panelov alebo z jadrovej elektrárne, ale o tom, kedy a ako ich konečne už odstavíme. Ak tri elektromobily majú rovnakú ekostopu ako jedno auto na benzín, jediným ekologickým riešením je nemať ani jedno z nich (a ešte ekologickejším je všetky ich zničiť). Ak túto rozbehnutú mašinériu radikálne nespomalíme, ale iba zmeníme jej energetické napájanie, môžeme ísť akurát tak do hajzlu. Cestou je skromnosť, a ak nebude dobrovoľná, tak bude musieť byť nedobrovoľná. Všetko to dať na uzdu, kontrolovať a regulovať. Som rád, že antikapitalista Jeff Gibbs poukázal na to, aké rozporuplné sú tzv. zelené technológie v neudržateľnej, priemyselnej civilizácii. Som rád aj za to, že poukázal na špinu vo vedení niekoľkých konkrétnych organizácií, a naznačil, že to vedenie treba vymeniť. Som rád, že označil rast ľudskej populácie za jeden z kľúčových problémov. Podporujme environmentálne organizácie, ktoré nie sú prepojené so žiadnym veľkým odvetvím energetického priemyslu, a ktoré sa venujú kľúčovým problémom.

Guardians of Life (2020)

Skvelá ekologická agitka z produkcie hnutia Extinction Rebellion a neziskovky Amazon Watch. Potešujúca je aj stále rastúca podpora od rôznych známych hercov, čo vidno aj v tomto prípade. Joaquin Phoenix je pán!

Infected Rain: The Earth Mantra (2019) (hudební videoklip)

Infected Rain nemávajú v songoch zakomponovanú eko tematiku, napriek tomu že Lena Scissorhands (speváčka) je 100% vegánka z etických dôvodov, preto je práve tento song svojim zameraním jedinečný. Pieseň pre Zem: „Je to naša chyba, že si začala pustnúť. Zaslúžime si utopiť sa v Tvojom hneve. Zraňovaním Teba ničíme si vlastný domov. Naše mozgy sú poškodené sebectvom a pýchou, stratení v úzkosti a beznádeji si trávime vlastné jedlo aj vzduch. Nenásytnosť a hrabivosť posadla naše duše, sme parazity, žijeme v tme. Večne neuspokojení darmi, ktoré dávaš, si privlastňujeme stále viac. Aká bude cena za tú katastrofu, za to tragikomické, ponižujúce fiasko?“

Extinction (2019)

V apríly 2019 začalo hnutie Extinction Rebellion vlnu protestov, počas ktorých na 11 dní zablokovalo kľúčové miesta v Londýne. Ešte koncom toho istého mesiaca vyhlásila britská vláda stav klimatickej núdze. Toto krátke video vnímam ako takú mierne ironickú pripomienku tohto úspechu. Potešujúca je aj stále rastúca podpora od rôznych známych hercov, čo vidno aj v tomto prípade. Titulky k videu spravila skupina Animal Rebellion Česká republika.

Serj Tankian: Harakiri (2012) (hudební videoklip)

Skvelý eko song. Vždy poteší, keď takýto známy hudobník využíva svoj hlas na pozdvihnutie uvedomenia si vážnosti vecí prostredníctvom textov. Robil to vlastne už počas pôsobenia v System of a Down (napr song ATWA alebo BYOB). Čo je ešte lepšie, Tankian sa venuje aj v reálnom živote ekologickým kauzám, etickému vegetariánstvu, podporovaniu neziskovky PETA, dokonca spoločne s Morellom založili neziskovku Axis of Justice. Teším sa z toho, že aj v komerčnom metale tieto témy napredujú.

Sob a Pata do Boi – Como a Amazônia vira pasto (2018)

Dokument poskytuje exkluzívne nahliadnutie priamo do centra amazonskej ekologickej katastrofy, ktorú neuveriteľne aktívne vytvárajú rančeri. V rozhovoroch s mnohými chovateľmi kráv sa dozvieme veľa o ich mentalite, ale najmä si uvedomíme následky mäsového priemyslu – gigantické ilegálne ťažby a rozsiahle vypaľovanie pralesa. Vyvoláva to celkom pocit beznádeje, pozerať sa na to všetko. Pritom najväčšiu moc majú v rukách konzumenti – keď nebude dopyt, nebude produkcia.

Městečko South Park - Čas brát to vlážně (2018) (epizoda)

(SPOILER) Al Gore sa snaží svojskými spôsobmi poraziť démona pračlověda – alegóriu klimatickej zmeny; Reštauračná scénka, kde chlapík oduševnene vysvetľuje svojej Susan, že "pračlověd" neexistuje: „Nemůžeš přece věřit všemu, co říkají lidi. Není žádný skutečný vědecký důkaz, že pračlověd existuje. Musíš pochopit, že každý má svou agendu, jasné? A každý chce využít strachu z pračlověda, aby získal, co chce. Takže se uchylují k pseudovědě. Používej vlastní mozek, nedovol, aby ti nakukali, že když nevěříš v pračlověda, nezáleží ti na osudu světa …“ v tom si všimne, ako pračlověd priamo za ním masakruje ľudí, a suverénne pokračuje: „Dobrá, je skutečný. Ale co s tím uděláme?! Co uděláme, aby to tady a teď něco změnilo?! Můžem dělat jedině to, co dělají ostatní! No tak, používej mozek! I kdyby sme něco udělali s ním, co uděláme s Číňanama? Ti budou pokračovat ...“ Nedopovie, lebo pračlověd mu odhryzne hlavu.

The EFIList (2016)

Tento experimentálny amatérsky film je vlastne takým hraným poetickým DIY dokumentom, ktorý vysvetľuje, čo je efilizmus. Efilizmus vyplýva z antinatalizmu, čiže z odmietania mať deti. Super knihu na túto tému napísal vegán David Benatar (Nebýt či být). Efilizmus je už však nepríčetne prehrotený, jeho zástancovia chcú, aby veškerý cítiaci život celkovo všade zanikol - a chcú to dosiahnuť preto, aby zaniklo utrpenie. „Kde nie je život, tam nič a nikto netrpí.“ Efilisti sú veľakrát vegánmi a milovníkmi prírody, ale sú proti rewildingu, proti vytváraniu rezervácií, v ktorých šelmy lovia, atď. Tak "trošku" blázni.

Byl jednou jeden... člověk - Byla jednou jedna země... a zítra? (1978) (epizoda)

Toto je jediný diel z celého seriálu, ktorý nesie ekologickú agitku. Skvelú ekologickú agitku, aspoň čo sa kreslených počinov týka. Náučné, ale aj varovné. Upozorňuje najmä na znečisťovanie, preľudňovanie a mamonárstvo.