• Krátkometrážní
  • Hudební

Městečko South Park - Invaze z budoucnosti (2004) (epizoda)

Environmentálna migrácia je tu! Začalo to mužom, ktorý prišiel z roku 3045: „Vědci s ním dokázali dál komunikovat, zjistili, že se muž z doby o víc než tisíc let po naší vrátil, protože hledá práci. Řekl, že svět budoucnosti je tak hrozně přelidněný, že se tam prostě žádná práce už sehnat nedá. A tak se vrátil do Ameriky 21. století, aby si našel práci tady. Jeho plán je sehnat si práci v naší době, aby si mohl vydělané peníze uložit, a na úrocích pak v roce 3045 bude mít miliardy dolarů. Sice budou mít v přepočtu hodnotu jenom několik stovek, ale podle něj to bude dost, aby z něj vyžila celá jeho rodina.“ (ukážka)

Zlatá země (2020)

Dokument o tom, ako môžu obyčajní ľudia z miestnych dediniek poraziť ropnú spoločnosť. Inšpiratívne!

Endgame 2050 (2020)

Prvých 18 minút je urobených kompletne ako hraný film – ocitáme sa v roku 2050, kde Zem je preľudnená a ľudia majú pitnú vodu a jedlo na prídel. Tento začiatok by kľudne mohol byť vydaný aj ako samostatná alarmistická krátkometrážna dráma. Následne sa v dokumente približujú všetky najkľúčovejšie problematiky súčasnosti – ako preľudnenie, okysľovanie oceánov a pôdy, masové vymieranie druhov, klimatická zmena, dopady priemyslu živočíšnej výroby, odlesňovanie, ochudobňovanie biodiverzity, plastové zamorenie, odrybňovanie, a ďalšie s týmito spojené, ľuďmi spôsobené katastrofy, ktorým Zem čelí. Veľa času je venovaných aj riešeniam, ktorými môže každý prispieť k zmene. Bolo tu všetko, čo mi chýbalo v Cowspiracy. Prechodom na vegánstvo problém preľudnenia zďaleka nekončí. Top dokument roku 2020.

Dobrý, lepší, vegan? (2017) (TV film)

Úplne nestranný, nemanipulatívny dokument o vegánstve, ktorý objektívne približuje jeho zdravotné, etické, ekologické a ekonomické aspekty. Je asi jediný, v ktorom sa porovnáva potenciál konzumovania mäsa našimi predkami a súčasnými ľuďmi – potrebujeme ho dnes? Uvidíme tiež jednu z nelegálnych investigácií farmy, bez akých by sa verejnosť nikdy nedozvedela realitu skrytú za stenami. Dokonca sa dozvieme aj o ďalšej alternatíve etickej výroby jedla, akou je umelé (laboratórne vypestované) mäso, a aj to, že prečo na neživočíšnej strave môže žiť niekoľkonásobne viac ľudí, než na konvenčnej. Na jednu vec ale ani tento dokument neodpovedá – ak by aj boli všetci vegáni a, čisto hypoteticky, nikto by už nehladoval, znamenalo by to, že už nie sme premnožení? Dokument odporúčam pozrieť.

Pod maskou (2006)

Prvýkrát som tento film videl v roku 2008. Pamätám si, ako mi vtedy otvoril oči a rozšíril obzory. Každopádne ovplyvnil môj životný pohľad na zaobchádzanie so zvieratami a na možnosti ich obrany. Hovoria v ňom doslova asi všetky najznámejšie a najaktívnejšie postavy hnutia za oslobodenie zvierat, najmä z Animal Liberation Front. Ak sa v oblastiach priemyslu živočíšnej výroby a ich chodu neorientujete, odporúčam najprv pozrieť si film Dominion a potom tento, a všetko sa vám to pospája. Lepší plnometrážny film o Animal Liberation Front nenájdete (prípadne možno ešte The Animals Film a Your Mommy Kills Animals).

Městečko South Park - Ať jedí šlichtu (2019) (epizoda)

Cartman v tomto diely nepoteší tých, ktorí sú vegánmi zo zdravotných dôvodov: „Rastlinné polotovary sú rovnaké sračky ako živočíšne polotovary.“ Nemám s tým problém, dostal som chuť na vegánsky burger s hranolkami. Jem eticky a ekologicky, a o to mi ide.

Městečko South Park - Pro věci (2012) (epizoda)

„Moderní doba všem lidem světa věstí, že správné je nosit svůj názor na zápěstí. Zelená pro životní prostředí, za práva zvířat modrá ...“ Zelenú a modrú pre všetkých povinne, prosím!

Planet of the Humans (2020)

Je neuveriteľne kontraproduktívne míňať všetku energiu a čas do hádania sa o to, ktorá energia je viac ekologická a ktorá menej, keď problém je úplne inde. Je ním šialene rozbehnutá mašinéria nadvýroby, spotreby a preľudnenia. Riešením nie je debatovať o tom, či všetky tie k životu nepotrebné, energiu pohlcujúce zbytočnosti, nasýtime energiou zo solárnych panelov alebo z jadrovej elektrárne, ale o tom, kedy a ako ich konečne už odstavíme. Ak tri elektromobily majú rovnakú ekostopu ako jedno auto na benzín, jediným ekologickým riešením je nemať ani jedno z nich (a ešte ekologickejším je všetky ich zničiť). Ak túto rozbehnutú mašinériu radikálne nespomalíme, ale iba zmeníme jej energetické napájanie, môžeme ísť akurát tak do hajzlu. Cestou je skromnosť, a ak nebude dobrovoľná, tak bude musieť byť nedobrovoľná. Všetko to dať na uzdu, kontrolovať a regulovať. Som rád, že antikapitalista Jeff Gibbs poukázal na to, aké rozporuplné sú tzv. zelené technológie v neudržateľnej, priemyselnej civilizácii. Som rád aj za to, že poukázal na špinu vo vedení niekoľkých konkrétnych organizácií, a naznačil, že to vedenie treba vymeniť. Som rád, že označil rast ľudskej populácie za jeden z kľúčových problémov. Podporujme environmentálne organizácie, ktoré nie sú prepojené so žiadnym veľkým odvetvím energetického priemyslu, a ktoré sa venujú kľúčovým problémom.