• Krátkometrážní
  • Hudební

Život savců - Potrava a myšlení (2003) (epizoda)

„Nejúspěšnější ze všech savců se díky své prudce se vyvíjející inteligenci naučil využívat přírodu, aby mu dávala dostatek potravy pro neustále rostoucí populaci. Navzdory zhroucení civilizací, které se rozvíjely příliš prudce, tento proces pokračoval dál, a v poslední době se dokonce ještě zrychluje. To platí i v době, kdy lidstvu tato planeta už nestačí a začíná se poohlížet po dalších. Možná ale přišel čas, kdybychom měli tento proces zvrátit. Místo regulace přírody v náš prospěch bychom měli spíše regulovat lidskou populaci, protože příroda by stále se zvyšující nároky člověka nemusela přežít.“ (David Attenborough) Riešenia existujú.

Městečko South Park - Invaze z budoucnosti (2004) (epizoda)

Environmentálna migrácia je tu! Začalo to mužom, ktorý prišiel z roku 3045: „Vědci s ním dokázali dál komunikovat, zjistili, že se muž z doby o víc než tisíc let po naší vrátil, protože hledá práci. Řekl, že svět budoucnosti je tak hrozně přelidněný, že se tam prostě žádná práce už sehnat nedá. A tak se vrátil do Ameriky 21. století, aby si našel práci tady. Jeho plán je sehnat si práci v naší době, aby si mohl vydělané peníze uložit, a na úrocích pak v roce 3045 bude mít miliardy dolarů. Sice budou mít v přepočtu hodnotu jenom několik stovek, ale podle něj to bude dost, aby z něj vyžila celá jeho rodina.“ (ukážka)

Zlatá země (2020) (TV film)

Dokument o tom, ako môžu obyčajní ľudia z miestnych dediniek poraziť ropnú spoločnosť. Inšpiratívne!

Endgame 2050 (2020)

Prvých 18 minút je urobených kompletne ako hraný film – ocitáme sa v roku 2050, kde Zem je preľudnená a ľudia majú pitnú vodu a jedlo na prídel. Tento začiatok by kľudne mohol byť vydaný aj ako samostatná alarmistická krátkometrážna dráma. Následne sa v dokumente približujú všetky najkľúčovejšie problematiky súčasnosti – ako preľudnenie, okysľovanie oceánov a pôdy, masové vymieranie druhov, klimatická zmena, dopady priemyslu živočíšnej výroby, odlesňovanie, ochudobňovanie biodiverzity, plastové zamorenie, odrybňovanie, a ďalšie s týmito spojené, ľuďmi spôsobené katastrofy, ktorým Zem čelí. Veľa času je venovaných aj riešeniam, ktorými môže každý prispieť k zmene. Bolo tu všetko, čo mi chýbalo v Cowspiracy. Prechodom na vegánstvo problém preľudnenia zďaleka nekončí. Top dokument roku 2020.

Dobrý, lepší, vegan? (2017) (TV film)

Úplne nestranný, nemanipulatívny dokument o vegánstve, ktorý objektívne približuje jeho zdravotné, etické, ekologické a ekonomické aspekty. Je asi jediný, v ktorom sa porovnáva potenciál konzumovania mäsa našimi predkami a súčasnými ľuďmi – potrebujeme ho dnes? Uvidíme tiež jednu z nelegálnych investigácií farmy, bez akých by sa verejnosť nikdy nedozvedela realitu skrytú za stenami. Dokonca sa dozvieme aj o ďalšej alternatíve etickej výroby jedla, akou je umelé (laboratórne vypestované) mäso, a aj to, že prečo na neživočíšnej strave môže žiť niekoľkonásobne viac ľudí, než na konvenčnej. Na jednu vec ale ani tento dokument neodpovedá – ak by aj boli všetci vegáni a, čisto hypoteticky, nikto by už nehladoval, znamenalo by to, že už nie sme premnožení? Dokument odporúčam pozrieť.

Pod maskou (2006)

Prvýkrát som tento film videl v roku 2008. Pamätám si, ako mi vtedy otvoril oči a rozšíril obzory. Každopádne ovplyvnil môj životný pohľad na zaobchádzanie so zvieratami a na možnosti ich obrany. Hovoria v ňom doslova asi všetky najznámejšie a najaktívnejšie postavy hnutia za oslobodenie zvierat, najmä z Animal Liberation Front. Ak sa v oblastiach priemyslu živočíšnej výroby a ich chodu neorientujete, odporúčam najprv pozrieť si film Dominion a potom tento, a všetko sa vám to pospája. Lepší plnometrážny film o Animal Liberation Front nenájdete (prípadne možno ešte The Animals Film a Your Mommy Kills Animals).

Městečko South Park - Ať jedí šlichtu (2019) (epizoda)

Cartman v tomto diely nepoteší tých, ktorí sú vegánmi zo zdravotných dôvodov: „Rastlinné polotovary sú rovnaké sračky ako živočíšne polotovary.“ Nemám s tým problém, dostal som chuť na vegánsky burger s hranolkami. Jem eticky a ekologicky, a o to mi ide.

Městečko South Park - Pro věci (2012) (epizoda)

„Moderní doba všem lidem světa věstí, že správné je nosit svůj názor na zápěstí. Zelená pro životní prostředí, za práva zvířat modrá ...“ Zelenú a modrú pre všetkých povinne, prosím!