• Krátkometrážní
  • Hudební

Ezetara - 1 Milliarde (2014) (hudební videoklip)

Ezetara je angažovaný raper a v tomto songu kriticky hovorí o mäsovom priemysle v Nemecku. Nie je to hip-hop, ale akási elektronická hudba, ale páči sa mi to už len kvôli tomu posolstvu.

P!nk: Raise Your Glass (2010) (hudební videoklip)

Ťažko hodnotiť. Klip je famózny, až neuveriteľne radikálny na MTV pomery. Vidíme tam napríklad Animal Liberation Front, Pink ako prepichuje toreadora, alebo mliečny priemysel, v ktorom je odoberané mlieko namiesto kravám ľudským samiciam. Avšak text songu podľa mňa absolútne s videom nesplýva, je plytký a príliš všeobecný.

Mistro, Batterix - Be Their Voice (2016) (hudební videoklip)

Čo sa vegánskeho extrémistu Mistra týka, niektoré jeho mizantropické songy môžu mať na niektorých ľudí kontraproduktívny efekt v tejto veci, no toto je práve jeden počin, ktorý mizantropiou vôbec nezaváňa, naopak, mohol by byť hip-hopovou hymnou pre všetkých vegánskych radikálov... Je to silná obhajoba hnutia za oslobodenie zvierat. „My neprestaneme, pokiaľ táto vojna nebude víťazná! Zjednoťme sa a buďme ako jeden! Toto je náš život, toto je naša voľba! Povstaňme a buďme ich hlasom!“

Vegan Black Metal Chef - Sesame Tofu (2012) (hudební videoklip)

Toto samozrejme nie je žiadna seriózna záležitosť, ale iba recesia. Vegan Black Metal Chef je proste chlapík, ktorý podáva recepty na vegánske jedlá formou black metalového humoru. V tomto videu vidíme, ako sa dá spraviť tofu so zeleninou :D

Vegan Black Metal Chef - Smoothie Alchemy (2011) (hudební videoklip)

Toto samozrejme nie je žiadna seriózna záležitosť, ale iba recesia. Vegan Black Metal Chef je proste chlapík, ktorý podáva recepty na vegánske jedlá formou black metalového humoru. V tomto videu vidíme, ako sa dá spraviť dobré smoothiečko :D

Napalm Death - On the Brink of Extinction (2009) (hudební videoklip)

Zloba a nesúcit voči ľuďom a voči zvieratám pramení z rovnakého chýbajúceho koliečka v našich mozgoch. „Je to ako vírus – vedomé, nečisté – máme v sebe zakorenenú nemoc. Je čas dať krok vzad a nájsť vnútorný pokoj... Život začal vymierať, hrozí stav neurózy – prebudíme sa z tejto ľahostajnej narkózy?“ vravia známi metalisti z Napalm Death v tomto songu.

Goldfinger - Open Your Eyes (2002) (hudební videoklip)

Toto je jeden z najznámejších songov americkej punkovej kapely Goldfinger, ktorý nepriamo ale silno propaguje vegánstvo. Využíva k tomu vo videu formu, akú poznáme z filmu They Live - ľudia nosia okuliare a všetko vyzerá ružovo. Až kým si ich nezložia... Frontman kapely John Feldmann je dlhoročný aktivista za práva zvierat... páči sa mi to!

Psicosis - Torero (2008) (hudební videoklip)

Klasicky jednoduchý videoklip peruánskej ska-punkovej kapely Psicosis. Jednoznačné odsúdenie zvrhlej "zábavy" zvanej "býčie zápasy".

Noa Lembersky - Skinned Alive (2008) (hudební videoklip)

Skvelý pop rockový song zameraný proti kožušinovému priemyslu. Myslím, že Noa Lembersky ho vytvorila na podporu nejakých neziskoviek bojujúcich proti tomuto priemyslu. Je to pozitívne vidieť, ako sa tieto témy rozširujú vo všetkých žánroch.

IFEEL: I Am (2013) (hudební videoklip)

Jeden z prvotných songov chorvátskeho aktivistického rapera, ktorý si hovorí IFEEL. Je to celkom pozitívne ladený song, aj keď zábery použité vo videu tomu niekedy nenasvedčujú. Text je celkom všeobecný, nie je zameraný na nejakú konkrétnu vec, ale práve tie zábery hovoria, o čo tam ide... „Som priateľ, daj mi ruku, poďme spolu cez túto nádhernú krajinu. Buďme spolu, poď a pridaj sa k mojej skupine, ale nezneužívaj to, lebo viem aj hrýzť...“