• Krátkometrážní
  • Hudební

Money Programme: The Siege of Darley Oaks Farm (2005) (TV film)

Je udivujúce, ako dokážu médiá prekrútiť fakty, sú to profesionáli v manipulácii. Nikto nemôže poprieť, že kampaň Save the Newchurch Guinea Pigs (s cieľom zatvoriť chovnú farmu, ktorá dodávala laboratóriám domáce morčatá na pokusné účely) bola poznamenaná určitými incidentmi, ktoré mali na svedomí isté radikálne skupiny (Animal Rights Militia, Justice Department), ale v tejto televíznej relácii to vyzerá, akoby tieto incidenty tvorili celú kampaň. Kampaň pritom trvala celých šesť rokov! Ani takéto relácie však nedokázali pošramotiť ľudský súcit so zvieratami, a farma bola zatvorená (ako desiatky a stovky iných po celom svete).

Dotknúť sa (1997) (amatérský film)

Dokument pozostáva z prírodovednej exkurzie z jedného gymnázia. Ide v ňom o to, vyjadriť potrebu priameho styku s prírodou počas prírodovedných hodín na školách, a nie len sedieť v triedach a pozerať na obrázky v učebniciach. Tiež si to myslím. Ekologická výchova by mala byť povinne zaradená do hlavných vyučovacích hodín. Také aktivity môžu viesť k väčšiemu záujmu mladých ľudí o prírodu. Dokument je ale amatérsky a je to vidno na zvuku aj na obraze. Končí citátom: "Človek sa dopustil veľkého omylu, keď si začal namýšľať, že sa môže vyčleniť z prírody a nemusí rešpektovať jej zákony." (Jean Dorst)

Naša škola v prírode (2005)

Tento dokument od Slovenskej agentúry životného prostredia približuje kostoly a rôzne prírodné krásy Banskobystrického kraja (a najbližšieho okolia - jaskyňa Domica). Teda, viac tej prírody, menej kostolov, a to je dobre, najviac sa mi páčila NPR Hrdzavá dolina, Drienčanský kras a Stredisko environmentálnej výchovy Drieňok na Teplom vrchu. Dokument je vhodný aj pre mladších, keďže sprievodcami sú dve deti vo veku asi 14 rokov.

Chránené vtáčie územia (2006)

Prírodopisný dokument vyrobený pre organizáciu BirdLife Slovensko, prostredníctvom záberov od Jaroslava Mikuša, Zdena Vlacha a organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, približuje 11 slovenských chránených vtáčích území. Keďže má dokument 26 a pol minúty, nehovorí o každom z nich príliš podrobne, ale obsahuje plno informácií o tom, aké druhy vtákov kde žijú, a neobsahuje apely na dôležitosť ochrany vtákov a ich prostredia (čo je síce škoda).

Caterwaul (2012) odpad!

Možno to malo odzrkadľovať medziľudské vzťahy a možno dedkove prázdne miesto v živote ktoré tam zostalo po smrti manželky. Aj tak ma to za srdce nechytilo, pretože je smutné, že sa ľudským nešťastím ospravedlňuje utrpenie zvierat. Koľkým z vás počas pozerania tohto filmu prešlo hlavou, že homáre sú varené zaživa...?

Návrat ke kořenům: Inspirace dobou kamennou (2011) (TV film)

V tomto dokumente PhD. Staffan Lindeberg vraví, že naše organizmy nie sú prispôsobené zemiakom a pečivu, lebo to nejedli ani v strednom paleolite a on chce byť prirodzený a preto konzumuje zabalené mäso zo supermarketu plné éčok a antibiotík a iných chemických sračiek. K strave sa vyjadrí aj etnológ Wulf Schiefenhövel, no zaujímavo rozprával profesor Detlev Ganten, ktorý prostredníctvom kritického pohľadu na súčasné lekárnictvo a nezdravý život v mestách dosvedčí, že časy zberačov a lovcov, kedy nás bolo necelých 100 miliónov a my sme žili viac-menej (ale oveľa viac jak dnes) v symbióze s okolitým prírodným prostredím, v žiadnom prípade nemohli byť nezaujímavé a môžu byť aj inšpiratívne.

Spoločne chránime orla krikľavého (2015)

Som rád, že z našich daní sú vedenia vysokého napätia zabezpečované tak, aby neubližovali vtákom, a som rád, že z našich daní sú orlom stavané náhradné hniezda. Na tomto dokumente od organizácie Ochrana dravcov na Slovensku sa mi páčila aj kritika lesného hospodárstva a podpora Projektu LIFE NATURE, ale nepáčila sa mi myšlienka rozvoja chovu hospodárskych zvierat, napriek tomu, že tieto zvieratá majú určite lepšie podmienky na paši ako vo veľkochove.

OKA! (2011)

Líže to problematiky utláčania domorodcov, odlesňovania, lovenia slonov, ale v takej nestrannej forme, že mi trochu chýbal väčší apel na dôsledky narúšania krehkých vzťahov človeka k prírode, alebo prekážal postoj nezúčastnenosti hlavného hrdinu. Scenár je slabší, nie kvôli tomu, ale má to proste takú až príliš uvoľnenú atmosféru na mňa, plusom sú najmä kvalitné zábery krásnej Stredoafrickej džungle.

10 Terrorists (2012)

Reality show, v ktorej po kastingu hrá 10 súťažiacich o titul teroristu, pričom každý súťažiaci zastáva iné politické spektrum - napríklad "Africa" (Terry Yeboah) vyhrá účinkovanie ako predstaviteľ sabotéra, ktorý chce vyhodiť do vzduchu bane a "Terra" (Veronica Sywak) ako ekoteroristka, ktorá chce postrieľať prezidentov nadnárodných korporácií. Je to zvláštna béčková hovadinka s nedotiahnutým námetom, ktorý nedáva príliš možnosť na zamyslenie sa nad dejom, bral som to ako paródiu na médiá profitujúce z prekrútených senzáciechtivých reportáží o tzv. vojne proti terorizmu.